ile la 2 ani

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Try, sunt de acord cu tot ce spui tu. Problema mea nu este ca nu voi reusi sa-mi cresc fetita frumos, sunt convinsa ca o voi face mult mai bine decat exemplele pe care le vad in jurul meu, dar temerea cea mai mare e ca nu voi avea suficient timp pentru asta. Serviciul meu este foarte solicitant, voi sta acasa cateva luni si apoi? Exact cand va incepe sa creasca si sa inteleaga, sa comunicam mai bine, o voi da pe mana soacrei mele (mama lucreaza). Am sa vin si eu si sotul pe la ora 7-8 seara acasa, cand fetita va fi obosita sau va dormi. Poti sa cresti un copil doar in week-end? Mi-ar fi placut s-o modelez eu, sa-i framant eu aluatul, cum bine spui, dar....ce pot sa fac? Intrebarea mea e retorica, dar ma omoara gandul asta.
Multumesc mult pentru sugestia cu cartile, asa am sa caut si eu Françoise Dolto, sper sa am noroc si sa gasesc.



Anuc si BBL mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Anuc - nu-ti face griji - Vei reusi!
Eu lucrez de cand avea Monica 3 luni. Citisem undeva ca de fapt si mamele care lucreaza si cele care nu petrec acelasi "timp pretios" cu copiii lor. Adica de fapt timpul in care tu iti educi copilul nu depaseste 1-2 ore/zi. Doar ca la tine va fi concentrat seara in timp ce la alte mamici este intins pe parcursul zile.
Si te vei stradui si tu sa vii la 7, nu la 8. Iar Monica se culca pe la 10-11 seara de pe la 9 luni.
Hai sa-ti zic programul )Monica are 2 ani acum): Se scoala pe la 9-9.30. Papa, iese afara, se culca la 13.00, se scola pe la 16.00 si iese afara pana la 19-20.00. Deci timpul de povesti, poezii, invatat diverse e4ste cel petrecut cu mami de la 19 la 22!!!!


Scuze gandacel ca am intrat peste subiectul tau cu altele

Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Sorana, in primul rand sa-ti traiasca fetita! Si iti multumesc mult pentru incurajari! Asa e, conteaza foarte mult nu cat stai ci, calitatea timpului pe care-l petreci cu copilul tau. Sa dea Dumnezeu sa fie bine. As mai continua, dar nu e corect fata de Ile, ca e rubricuta ei.

Anuc si BBL mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

anuc, francoise dolto trateaza extrem de atent si problemele legate de parintii care sunt nevoiti sa lucreze de timpuriu! chiar a infiintat un fel de crese speciale, "casa verde" parca se cheama, in care mamele stateau cu copiii inainte de a-i lasa singuri, pentru adaptare, chiar si cateva saptamani...

iti recomand din inima cartile ei!
mai important e pentru un copil o mama calma si dragastoasa pe care o vede 2 h pe zi, decat una nervoasa si anxioasa care sta cu el 24 din 24!

va pupic!
sa dea Dumnezeu sa fim niste mame bune pentru copiii nostri, chiar daca nu suntem perfecte (ooo!)... dar mama e una pe lumea asta!

burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Din pacate, anuc, niciodata nu ni se pare suficient timpul pe care-l vom dedica lor, avem tot timpul planuri marete pentru ei si am dori sa le implementam noi pentru ei sau alaturi de ei, insa... viata asta are si parti bune si parti mai putin bune, trebuie sa facem si compromisuri...
Daca soacra ta e receptiva, incearca sa-i ceri sa foloseasca metodele tale in cresterea celui mic. Iar de cand ajungi tu acasa, daca te-ar putea substitui la muncile casnice astfel incat tu sa petreci cat mai mult timp cu bebe, ar fi o rezolvare de mijloc, zic eu.

in a 37-a sapt., DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

GANDACELU dar ILE a ta e un izvor nesecat... N-am mai intrat de mult si azi mi-am zis sa va daca mai este ceva... Si... ERA...

TRY si eu citind aceste randuri ma gandeam (visam)cum ii voi modela eu aluatul baietzelului meu...

Tare dulce e ILE...




Felis, 30 sapt(31 de la UM), DPN 12 dec, Dr. Iliescu Marian (Filantropia)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Ca bine le zice Felis, sunt cu ochii pe voi!
Cand s-o face galerie pentru Ile sa ma chemati ca vin si cu steaguri si pancarde daca e nevoie.
Mai vrem!

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, nu-mi mai intoarceti cutzitu-n rana!

acuma stau la pat, ca am colul intredeschis, si nu ma mai ocup de ileashca... e adevarat ca mishuna pe-aici... dar... cand vine bunica, pe mine nu ma mai "cunoaste"! pai eu ii mai interzic una-alta (chiar mai multe), dar bunica cea multiubita ii face orice pofta, si la 12 noaptea daca ii zice s-o duca pe marte, o duce (noroc ca nu stie ile de planeta marte!!!)

probabil ca, in curand, voi fi nevoita s-o dau... impotriva vointei mele (de fapt, deja trebuia s-o dau pana acum, dar... nici moarta! inca n-au resuit sa ma convinga sa raman linistita si sa nu-mi lipseasca tropaielile si ciripelile si... si pupicii ei pufosi... si ochii ei smekerosi... si marea ei, imensa ei iubire)

am pus o poza mai recenta la album, e de saptamana trecuta! enjoy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

GANDACICO stiu ca te doare sufletul sa o dai dar gandeste-te ca in curand vei fi iubita de 2,vei avea parte de pupici pufosi la patrat.stai cumintica-n pat sa mai creasca IOACHIM.
am vazut pozica luiILE,e super dulce "gargarita"ta.nu stiu cum arata sotul tau dar mie-mi pare ca seamana cu tine.

octy 37 sapt DPN:29oct

http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

cu mine la temperament... in rest, e sotul leita!

poate nimeresc la ioachim mai bine!

Mergi la inceput