ile la 2 ani

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

(povesti off-line, partea a doua !)

moment de tandrete…
Ile isi infunda fatza in palma mea… deodata scoate nasul de acolo si…
- mami, in palma ta e intunelic !

…………………

din nou, Ile la burtica (avem si noi o distractie !;)

- ce faci, bebemic ?!...
moment de liniste… intervine gandacica :
- mami, ce face bebemicu ?... ti-a raspuns ?!...
Ile, plina de initiativa, isi pune urechea pe burtica si asculta atent o vreme…si asculta… eu nu mai am rabdare :
- ei, ai auzit ? ce zice bebemicu ?
- da… da… bobonele…
- ce, mami, (ma distrez eu) vrea bombonele ?
- da… da-mi bobonele sa pape si el !

;))))))))))))

……………………………

Ile a primit o papusa cu tot dichisul (cu scaunel de mancat, cu marsupiu… de fapt a primit-o mai demult, dar acum am considerant noi ca e momentul cand nu-i rupe maini, picoare, gat sau n-o coloreaza ca pe Talpa_Iute – acuma speram ca am considerat bine !;)
- Ile, mama, ce nume sa-i punem ?! Ionel, Gigel, Mihaita, Gabita…
(Ile : nu ! nu ! nu !... imperturbabila)
am ajuns pana la Brebenel si Pepsi-Cola… nu si nu ! eu una, am renuntat…
- ei, bine, daca nu-ti plac astea, cauta-i tu un nume !
Ile se uita in stanga, se uita in dreapta… si incepe sa « caute » prin camera !!!
nu « gaseste » in camera ei, se duce sa « caute » la tati, care dormea…
tati o ia de la zero si el, fara sa stie ca registrul e epuizat : Ionel, Gigel…

… si daca vreti sa aflati cum o cheama acum pe papusa, aflati ca, nemultumita de raspunsurile noastre, Ile i-a « gasit » pana la urma un nume : BEBE !!!

;)))))))))))))))))))

…………………………….

avem o oglinda mare, iar Ile, de cate ori trece pe langa ea (adica de multe ori !), se admira… (si chiar cand plange, ca sa vada cum ii sta !)
mie asta nu-mi place deloc… asa ca, atunci cand o surprind din nou (eram cu spatele si m-am intors) incep cu morala :
- ei, toata ziua, toata ziua, in oglinda ?!!!
la care Ile imi arata cu degetul :
- si mami in oglinda !!!

(desigur, am ridicat ochii si m-am vazut si pe mine acolo, pusa pe mare hartza ! normal ca m-a bufnit rasul si-am lasat-o balta !)

………………………..

in bucatarie, scap un capac care cade cu mare zgomot…
Ile, cu un aer superior, ca o mama catre copilu-i tembel :
- Anca, ma spelii !!!

……………………........

un vecin lucreaza cu bormashina… zilnic ! lui Ile nu-i place (bineinteles ca nu numai ei…) si chiar a invatat sa-l certe pe vecinu :
- taci ! taci din gula ! ma doale capu’ !!!...
eu o provoc ;)
- si ce te mai doare, mami ?
- ulechea !
(aha, imi vine mie o idee, ia stai c-o prind acuma cu ocaua mica !)
- dar pe mami, ce-o doare cand plange Ileana ?
(eu, gata sa ma plang si eu de dureri de cap si urechi… dar Ile :)
- sufletul !!!

………………………

trecem pe langa un resaturant cu piscina, cu intrare, destul de scump… Ile, cica :
- intram !
- nu, mami, ca n-avem bani la noi !
Ile are o solutie, ca de obicei :
- cumpalam bani si avem !

……………….

tati catre Ile :
- esti o fetita extraordinara… numai ca nu esti cuminte !
… dar Ile, senina :
- nu vleau ciocolata !!!

;)))))))))))))))

(cred ca Francoise Dolto se intoarce in mormant, saraca! sunt un fan declarat al domniei-sale, i-am adoptat metodele educative punct cu punct, mai ales aceea de a respecta libertatea copilului, nesantajandu-l in nici un fel… cu o singura exceptie ;)) undeva, pe parcurs, nervii mei s-au scurtcircuitat : la somnul de dupa-amiaza ! ca in povestea cu Fat-Frumos care nu voia sa se nasca, iaca si pe gandacu in povestea cu Ileana Cosanzeana care nu voia sa doarma: ai, mama, dormi, ca te faci mare ! ai, mama, dormi, ca vine Cookie (catelul vecinului) si-ti papa lapticul ! ai, mama, dormi, ca nu mai iesim afara ! ai, mama, dormi, ca-ti dau ciocolata ! etc… iar Ile, desigur, cu ochii picati in gura de somn, impleticindu-se pe picioare : nani nu ! nani nu !
… profit de ocazie sa va rog, daca stiti, daca ati vazut, daca ati aflat vreo metoda de adormire dupa-amiaza a copilului obosit, si anume una care sa nu implice dependenta de droguri sau de leganat, nu ezitati sa-mi scrieti pe adresa cunoscuta !;)))

…………………..

dupa o dupa-amiaza in care am povestit mult despre bebemicu, cum sta el in burtica, cum va papa laptic cand se va naste (aici Ile moare de ciuda ca vrea si ea tztzi, na!), seara, la culcare, Ile se trezeste ca spune :
- vleau inapoi in butica !
(dupa care se rusineaza si da din cap)
- vrei in burtica, mama ?!! -raman eu cu gura cascata (hmmm… cam devreme!)- pai… acolo e Ioachim… tu nu mai ai loc !
- da-te, Oachimeeeeeee !!! (rade Ile)
- sa iasa el si sa intri tu ??!!
dar Ile precizeaza, frateste :
- da-te mai incolo, Oachime !

……………….

(in timp ce scriam lucrurile astea, Ile vine langa mine :
- ce faci, mami ?!
- uite, scriu povesti despre Ileana !;)
- aaa ! (se uita Ile mirata, si-si duce o mana in piept) uite… Ileana sunt io !

;)))

…………………….

inca o faza la care m-am terminat de ras… Ile are o jucarie cu ochelari de soare lunguieti, pe care o cheama « Zorro », de fapt o pisica in costum de plaja.
Ile o redescopera, in cosul cu jucarii, si exclama (bineinteles ca habar n-are cine-i « adevaratul Zorro » ;))
- mami, Zolo in chilotzei!
- da, mama, Zorro… (ii raspund razand – ca nici nu stiam ca pe pisica bunicile au botezat-o asa;))
- unde… unde-i mamica lui? (se-ngrijoreaza Ile) … ca sa-i dea patalonashii… ca-i ingheatza poponeatza lu’ Zolo !!!

(va imaginati ca nu m-am mai putut abtine si-am pupat-o, printre hohote de ras… Ile nici nu stie de ce radeam eu… eu il si vedeam pe adevaratul Zorro in « chilotzei » pe campul de lupta cu o mamica alergand ingrijorata dupa el sa-l stearga la « poponeatza »!!!)

………………….

tati sparge niste nuci… Ile priveste atent, si :
-tati ! tati ! nu ti-e mila ??!!

;)))))))))))))

………………..

chestia « suprema » cu care o convingem pe Ile sa « evolueze » intr-ale civilizatiei (sa faca la olita, sa se imbrace singura, sa manance singura… cam atat, ca la somn n-a mers ;) era mersul la gradinita.

« hai, Ile, daca vrei sa mergi la gradinita trebuie sa faci la olita, altfel nu te primeste !... »
si tot asa, intelegeti…

bun ! ca sa ne dam seama (reciproc, adica) ca Ile intelegea prin gradinita… cu totul altceva !!...
Ile intelegea ca la gradinita se joaca cu alti copii, toate bune si frumoase, nu ?! ca mananca singura, face la olita si celelalte… singurul lucru pe care nimeni nu s-a gandit sa i-l spuna (fara a se evita asta, desigur, dar asa, ca sa vedeti cat de bagati in sabloane suntem !) este ca acolo ramane… SINGURA ! fara mami si tati, fara buni…

a ramas bietul copil cu gura cascata, nu-i venea sa creada, nu putea concepe asa ceva (mami, da’ de copii, cine ale glija ?! )… i-am explicat, desigur, dar n-a fost multumita… mai pe sleau, lui Ile nu-i mai convine sa mearga la gradinita… hmhmhm ;((

si iaca asa s-a prabusit unul din primele - daca nu chiar primul mit din viata lui Ile…

(asta la capitolul « istorice » ;)
……………………

- mai, Mutulica ! o iau eu peste picior pe Ile…
- nu ! nu sunt Mutulica ! mami e Mutulica !
(asa-mi trebe ! imi zic in mintea mea)
- asa, si tu, cine esti? (o intreb, in continuare)
- Ca Zapada !!!...

(cred ca vor incepe zile insorite pentru noi, ca am intrat in fericita perioada in care Ile a inceput conversatia cu papusile (ce faci ? o intreaba pe papusa Mimi, si tot ea raspunde : bine, ma joc cu Ileana mea !;)))), cu piticii -din plastic- le face mancare, le da sa manance… le canta nani-nani… sa-ti vina somnul pe la gene… - nici eu nu-i zic asa ;)) va dati seama ce amuzament e sa descopar in fiecare zi expresii noi la Mutulica ast-al meu… pe care nu stiu de unde le stie… banuiesc ca le-a tinut minte din vremuri imemoriale ;)) pe cand inca nu vorbea, doar inregistra ;)) asa ca aveti grija ce le spuneti la puii vostri cand sunt mici-mici… mare grija !!!)



pupici de la Ca Zapada si Mutulica… sau invers ?!;))))))))))))))))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Eeei, chiar ma intrebam unde ati disparut dar foarte bine ca ati revenit!!!
Ca Zapada ta e numai buna de pus la suflet, in suflet, in tot cazul s-o mananci bucatica cu bucatica si Mutulica n-are decat sa-l pape pe tati (neinteresant!). Copilul asta e minune de la Dumnezeu si sa faci bine sa tot scrii ca sa invatam si noi mersul lumii de la Ile.
O mie de pupici pentru Ile!!!
Hai, si pentru mami aia a ei, macar ca-i e interlocutor receptiv.

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

in aceasta seara... Ile se uita la desene pe computer, eu cu treaba... cum Ile e prea cuminte, vin sa vaz (mai respira?!)
ma uit la Ile: totul bine. la computer: intreg.
mai si totusi ceva era in neregula... imi mirosea mie!
... si deodata, gandacu exasperat, la un gand care-i trecuse prin cap:
- mami, a ce miroase?!!!!!!!!!!
(nu va ganditi la prostii, miroasea prea frumos! de fapt, mirosea a... dar stati ca va zice Ile a ce!)
- a guma! zice Ile, senina, si incepe sa re-mestece (se oprise shmekeroiu cand venisem eu!)
(era o guma d-aia mentolatele;) care face respiratia proaspata, stiti voi!;)) de care eu nu am nevoie, daca va mai aduceti aminte!
eu ma holbam la Ile nestiind ce sa fac! ma trezesc ca scot pe gura:
- cine ti-a dat-o?!
(desi eram singure acasa... deci Ile raspunde corect:
- Ileana!
(io sunt f stricta cu chestiile astea, tot ce nu are voie copilu se afla numai pe rafturile de sus, de unde si meu!)
ma uit la ea, vad ca mesteca linistita, fara s-o inghita! Doamne!
- mami, ii zic eu, astea se mesteca! sper ca n-ai mai inghitit vreuna! nu au voie copiii cu guma!
la care Ile se ridica linistita si o duce la cos:
- aruncam guma!
dupa care priveste netulburata la desene in continuare

eu raman ca prostu, daca va imaginati scena... un copchil calm si cu sange rece si o mamica desperata asa, fara nici un motiv... nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Vai,vai,vai ce dragalasa e ile!Daca mie imi vine sa o mananc(si doar mi-o imaginez)cat de dulce trebuie sa fie in realitate.Si sa vezi ce distractie cand o sa iasa si Ioachim din burtica!!!Va pup...pe gandacica,pe Ile,si pe burtica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Ile e o draguta si o desteapta... OF of, iti vine s-o mananci de draguta ce-i si de ce scoate Da' si mamica ei scrie frumos... are talent de mos Ion Creanga...

Adriana, Codrin(19 aprilie 2002) si Olguta( 6 decembrie 2003)
http://earpower.com/bebe/olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

E MORTALA!!!!!!!!!!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

de la o vreme, Ile e culmea rasfatului si a neascultarii... daca zici alba, Ile e musai sa zica neagra... intre noi fie vorba, e picatura maica-sa! ... terminati, cu nervii la pamant, nu pierdem nici un prilej sa o invatam ce e bine si ce e rau...;)

ne intoarcem din parc... ile nu-sh ce zice de ma face sa ma mir ce fetita desteapta am...
- mai, mama, acum esti fetita mare, intelegi totul! ii zic, pusa pe sfaturi. dar fetita MARE nu inseamna ca trebuie sa fii... inalta, sau grasa... ci inteleapta si cuminte...
dar Ile:
- si grasa! si frumoasa!

...........................

la masa, Ile se joaca cu lingura in ciorba ... eu imi compun o figura amenintatoare si arunc un ochi fioros spre Ile... si nu-sh de ce, alta amenintare mai buna nu gasesc decat:
- PE CINE MANANC EU ACUMA?!!!...
dar Ile, ingrijorata:
-NU PE CIORBA!!!



burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Cand ti-am zis ca fi-ta-i shugubeata, nu m-am inselat. Se cunoaste pe figura ei. E o splendoare de copil. Sa dea Domnul sa ai un baietel pe masura, gandacelule. Sa nu te-ndoiesti vreodata ca n-o sa fie un copil bun si destept...asta ti-o spun foarte serios. Stii ce anume a ajutat-o enorm? (am si eu convingerile mele, deh) Faptul ca ai vorbit cu ea tot timpul si ca i-ai pus mintea la controbutie, ca ai jucat diverse roluri cu ea...se cunoaste c-ai citit printre randuri prin cartile alea... Si cand mi-aduc aminte ce ma apostrofau unii legat de teoria/cartile despre cresterea copilului, psihologia copilului etc.

De-abia mi-astept randul, gandacelule, de-abia l-astept!

in a 36-a sapt., DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Io iubec Ile a lu' Gandacel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by try

Cand ti-am zis ca fi-ta-i shugubeata, nu m-am inselat. Se cunoaste pe figura ei. E o splendoare de copil. Sa dea Domnul sa ai un baietel pe masura, gandacelule. Sa nu te-ndoiesti vreodata ca n-o sa fie un copil bun si destept...asta ti-o spun foarte serios. Stii ce anume a ajutat-o enorm? (am si eu convingerile mele, deh) Faptul ca ai vorbit cu ea tot timpul si ca i-ai pus mintea la controbutie, ca ai jucat diverse roluri cu ea...se cunoaste c-ai citit printre randuri prin cartile alea... Si cand mi-aduc aminte ce ma apostrofau unii legat de teoria/cartile despre cresterea copilului, psihologia copilului etc.

De-abia mi-astept randul, gandacelule, de-abia l-astept!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
in a 36-a sapt., DNP 31 oct.



try, ca de obicei, ai dreptate!
am vorbitara cu ile, am intrebat-o tot timpul despre toate, cu convingerea (din carti!;) ca intelege tot, inca din burtica!
dar, cum spune si simonna, ile e un copil normal, care nici macar nu vrea sa vorbeasca de fata cu persoane necunoscute... nici cum o cheama nu spune!

pup lui alex... la anu parca ne vezi p-aici cu "ce traznai au facut baietii nostri!" (ca doar sunt cu o generatie mai "atomici"!!! )

burtici si pitici

Mergi la inceput