Ce v-a oprit?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Eu am facut-o cand am simtit ca sunt pregatita psihic pentru asta, aveam vreo 17 ani si ceva. Probabil ca si educatia a avut rolul ei, oricum cand eu am crezut ca e momentul, nu m-a mai interesat parerea nimanui. Si ca sa nu am probleme cu parintii (erau destul de severi) nu le-am spus.Am zis ca si educatia a avut probabil un rol pentru ca am cantarit destul de mult situatia, cel cu care am inceput viata sexuala mi-a fost apoi sot timp de 7 ani (in total 10 ani impreuna). Ca dup-aia am divortat fiindca nu mai era omul potrivit pentru mine cred ca este deja alta poveste si tine de alte sondaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Educatia, mediul si n-am gasit persoana potrivita... cam aici s-ar situa motivele mele.

De fapt, raspunsul meu e altul, cam penibil poate(?): n-am avut cu cine! Am fost o visatoare si am iubit in tacere... asa ca s-a intamplat sa nu mai vad absolut nimic altceva in jur... nici o ocazie (daca or fi fost(?)), nici nimic.

Ca sa fie de ajutor cumva raspunsul meu, atunci cand mi-au trecut visurile stupide si am intalnit o persoana minunata, nu am asteptat foarte mult (aveam aproape 20 de ani, si doar cateva luni de cand eram impreuna) fiindca conta doar sa fiu pregatita fizic si precauta. Si am fost...

Asa ca mie mi se pare important ca, in zilele noastre, parintii adolescentilor sa se asigure in primul rand ca ai lor copii cunosc toate riscurile si se pot proteja. Apoi, aspectele de natura morala, sentimentala... tin de fiecare adolescent in parte si doar el hotaraste ce e prioritar.

Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

m-am imprastiat de ras, 4 pagini si n-o raspuns nici un barbat!
pai ce sa ne opreasca decat faptul ca n-am avut abilitatea/curajul/ norocul/ contextul/ partenera k s-o facem de cand am aflat cum devine "kestia cu trestia"...

PS- da', pt. compensatzie, am facut...muski!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crykett spune:

nu imi gasisem un partener potrivit

cristina de Antonio 20-11-2006 Andrei 31-08-2004 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

educatie + teama de consecinte. teama de consecinte in fond deriva tot din educatie. avand informatia, am putut lua o decizie ,avizata'.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Educatia nu m-a influentat deloc, oricum imi propusesem sa-i distrug mamei mitul cum ca ma voi casatori virgina. Pregatita fizic/psihic nu stiu ce inseamna in contextul unei chestiuni pe care nu o cunosti. Teama de consecinte nu m-a speriat niciodata atata vreme cat am facut tot posibilul pentru a controla situatia in care ma aflam. Mediul m-a facut sa ma gandesc mai bine, sa nu fiu gāsca...

Pot spune ca m-am ghidat dupa orgoliu sau dupa respectul fata de mine insami: pur si simplu am asteptat sa intalnesc barbatul cu care sa simt ca nu-mi va parea rau daca o fac, chiar daca nu m-as fi casatorit cu el. Daca nu l-as fi intalnit pe la 19 ani si jumatate, as mai fi asteptat. Timp pentru sex e destul, dar sa nu regret niciodata aceasta experienta deosebita mi s-a parut un factor mai important.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

La 19 ani eram o romantica. Am trait intr-un mediu comunist in care parintii au tinut sa ma "fereasca" ziceau ei de "sex". N-au reusit. Pe la 16 ani mi se deschisesera ochii. Pana la 19 ani am avut o grmada de relatii, dar pentru nici unul n-am simtit acel ceva.
N-am gasit persoana potrivita decat la 19 ani. Am avut o relatie de 2 ani, dar care a reprezentat cea mai frumoasa perioada din viata mea de adolescenta, cand simteam ca toata lumea e a mea.
Prin urmare motivul meu a fost: nu am gasit persoana potrivita
Va multumesc
Cu drag
Liana
http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dialnyko spune:

Cred ca un prim motiv a fost educatia! Pe urma, frica de consecinte, n-am gasit partenerul potrivit... si as mai putea insira multe...Iar cind am facut pasul... a fost o chetie...hai sa fiu si eu in randul lumii Mare greseala...de ce n-oi fi tinut cont de vorbele mamei???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Din mai multe motive. Dincolo de educatie, morala si toate cele cuvenite "pe vremea mea" nu exista acces la anticonceptionale, avortul era interzis si cireasa de pe tort a fost cind o colega de liceu a nascut in clasa a noua! Cred ca o generatie intreaga s-a hotarit atunci sa se abtina.
Acum sint putin geloasa, poate ca ea e bunica si eu am copil de doi ani!
Motivul adevarat e ca am fost o salbatica! Baietii ma scoateau la plimbare si eu stateam la trei metri de teama sa nu ma prinda de mina. Unul s-a asezat pe banca in parc si eu am ramas in picioare...
OK, hai ca ati ris destul!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Pai, nu m-a oprit nimic Cand am simtit dorinta, am facut-o. Din fericire, nu a fost nici prea devreme, si aveam educatia sexuala la zi.

Lai

Mergi la inceput