Ce v-a oprit?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Era mai interesant sa invat decat sa ma socializez. Apoi mi s-a parut mai interesant sa muncesc si sa studiez comportamentul sexului opus (berici, mers la pescuit sialte activitati baietesti). Apoi a venit momentul sa le echilibrez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

am raspuns in sondaj EDUCATIA.

sigur ca este o combinatie de mai multe ... dar toate 'deriva' din educatie.

am fost invatata sa nu fax sex decat cand sunt pregatita, cu barbatul potrivit, din dragoste 100%, cu responsabilitatea eventualelor consecinte...
sigur ca pe undeva mi-era si frica, frica de consecinte, frica de morala din partea parintilor in caz ca... frica sa nu ma paraseasca iubitul - desi ne iubeam, pana la urma se poate intampla orice...

dar dupa mine toate astea, toate 'trairile' de atunci, toate intrebarile si raspunsurile si deciziile luate au avut la baza EDUCATIA primita acasa.
nu ma refer strict la genul de aducatie - moralista (nu face sex ca nu e bine, bla-bla-bla...), ci la toate informatiile legate direct sau indirect de viata sexuala primite de la parinti, in primul rand.
mentionez ca n-am avut vreodata o discutie foarte 'cu cartile pe masa' despre subiect, insa cu diferite ocazii mama in pricipal - dar si tata - incercau sa traga o concluzie, o morala... (fie ca priveam impreuna un film, fie ca se comenta cazul lui 'x' care patise cine stie ce: avort, depresie, sinucidere, etc)

si in final trebuie sa spun ca nu pot spune ca mi-am inceput viata sexuala tarziu, dar nici devreme (aveam 19 ani); insa pot sa spun ca am fost cat de pregatita se putea pt asta, cu siguranta ca am facut-o cu barbatul potrivit (azi suntem casatoriti si avem 2 copii)



Blog: Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta!

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

in primul rand educatia... religioasa
in al doilea rand nu gasisem persoana potrivita...
oricum a fost alegerea mea si niciodata nu mi-a spus nimeni NU face sex ca nu-i bine... bla-bla... poate doar bunicii
nu regret asteptarea in niciun fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

educatia, apoi moralul!
nu am regretat si nu regret nici acum, dupa 20 si ceva de ani ca am asteptat persoana potrivita!



Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jolie27 spune:

Mi-am propus sa incep viata sexuala cu o persoana pe care o iubesc si care ma iubeste. E inutil sa-ti incepi viata sexuala doar de dragul de a o face, din curiozitate sau pentru ca TU, doar TU, iubesti. Sfatuiesc tinerele adolescente sa se gandesca bine, foarte bine. E important sa te respecti mai intai TU, ca apoi sa pretinzi si sa primesti si respectul celorlalti.

Mergi la inceput