Ce v-a oprit?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura.carolina spune:

Eu cred ca gandirea adolescentilor s-a schimbat mult in ultimii 10 ani si cel mai bine ar trebui sa raspunda la aceste intrebari persoane care au intre 18 - 20 ani pt ca eu am 2 verisoare de 15 si 16 ani care ,atunci cand vorbesc cu ele despre aceste lucruri( educatie sexuala )imi dau seama ca ele gandesc asa cum gandeam eu la 18 - 20 de ani.Lor le-au venit ciclu la 11-13 ani ,generatiei din care fac eu parte la 13-14 ani, ceea ce inseamna ca si corpul fetelor este pregatit mai devreme de inceperea unei activitati sexuale.Si ganditi-va ca eu am 26 de ani si imi dau seama cat s-au schimbat lucrurile in ultimii 10 ani si nu imi vine sa cred.Eu ma jucam cu papusile la 12 ani,iar fetele de acum care au 12 ani se machiaza si se imbraca cu blugi cu talie joasa si bluze pana la buric.Asta este, timpurile evoleaza si noi trebuie sa tinem pasul.Dar cel mai important lucru este ca mamicile sa fie fff apropiate de fetitele lor, viitoare adolescente .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

De acord cu laura carolina. Eu sunt profesoara la gimnaziu si credeti-ma cand vad cat de dezvoltate sunt fetele inca din clasa a 5-a a6-a nu-mi vine sa cred! lasa cum se imbraca/machiaza/comporta, e vorba pur si simplu de dezvoltarea corpului. Pai eu la 12 ani aratam ca un copil. Fetele de acum la 12 ani arata cum imi inchipui eu ca ar tb sa arate la 14-15!! Nu mai vb de clasa a 8-a unde deja sunt domnisoare in toata regula.
Cred ca inceperea vietii sexulae depinde de multi factori si pe primul loc sta educatia. Dar nu educatia de tip spartan: nu ai voie sa faci asta, daca aflu ca ai facut-o nu te mai primesc in casa. Asta nu-i educatie! Eu prin educatie, in cazul de fata, inteleg ca fata tb sa inteleaga ce inseamna o viata sexuala activa, sa constientizeze ca nu este un concurs: cine-o face prima, ci este o decizie personala pe care o poti lua o data-n viata-deci n-o irosi ca s-ar putea sa regreti, sa intelega ca apropierea fizica intre doi oameni, mai ales la inceputul vietii sexule, inseamna si putin sentiment nu numai activitate fizica dar cel mai important este sa li se explice ca inceperea vietii sexulae inseamna de fapt o MARE RESPONSABILITATE. Responsabilitatea de a avea grija de corpul tau, de a te proteja atat impotriva unei sarcini cat si impotriva unor boli si nu in ultimul rand, responsabilitatea de a te proteja psihic in cazul unor nefericiri amoroase. Aici am eu mari dubii in legatura cu acest trend de a incepe viata sexuala la 13-14-15 ani. Fizic or avea tot ce le trebuie, dar psihic ma indoiesc ca au aceeasi maturitate.
La sondaj raspund:educatie din care deriva faptul ca pana atunci nu gasisem persoana potrivita. Deriva din educatie pentru ca eu asa am considerat, ca nu merita sa fac asta decat cu o peroana pe care eu o consider potrivita la mom respectiv. Aaa, si "evenimentul" s-a petrecut la 19 ani, iar eu in casa n-am avut niciodata discutii cu interdictii sau amenintari ca daca fac asta se intampla nu stiu ce. Cu mama intotdeauna am vorbit deschis orice subiect, inclusiv asta. Deci nu frica de parinti m-a tinut in loc-cred ca si ei se mirau ca nu se intampla nimic!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

nu stiu, pentru mine o fata de 12 ani este tot o fata, asa cum o fi: machiata si cu blugi cu buricul gol. nu este adevarat ca daca ei ii vine ciclul mai repede chiar si stie sa fie mai responsabila cu corpul ei ( chiar o fii stiind ea ce este aia contraceptie, BTS sau alte lucruri de genul acesta???) ma indoiesc serios si chiar de sunt intransigenta eu tot nu mi-as lasa astfel fetele sa umble. nu sunt inca mama, dar cum ma stiu, cred ca mai degraba le-as bate (la propriu si nu la figurat) decat sa aud ca incep viata sexuala la 14-17 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bqb spune:

Draga Andrada,

Parerea mea este ca intrebarea ta nu e corect pusa. Cum adica ce v-a orpit sa incepeti activitatea sexuala mai devreme?
Masi devreme de ce?
De ora 3:00? De 30 ani?
De 15 ani? De prietena sau vecina?
Mi-as fi dorit sa raspund dar nu am la ce.

Cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

O combinatie : educatia, teama de parinti (mai ortodoxi din fire), lipsa unei persoane potrivite.

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Pe mine m-a oprit frica de consecinte. Parintii mei au fost foarte severi ; la 16 ani tatal meu a aflat ca am fost la discoteca la bunica in sat si a doua zi m-a dus la ginecolog. Va dati seama ca n-am putut sa mai fac nimic de frica.............pana m-am maritat..

If u wanna c the rainbow,u have to put up with the rain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Am votat pentru educatie,am inceput viata sexuala la 19 ani, aveam alte preocupari citeam mult, imi placea mult sa studiez,ma gandeam bine daca se merita sa incep viata sexuala cu orice prieten pe care il aveam si am ajuns la concluzia ca nu!si atunci cand am inceput-o nu am avut ce sa regret mai tarziu!nu deceptii ,nu suferinta!

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zfcristina spune:

Nu stiu ce sa zic.Cred ca educatia data de mamica mea + felul meu de a fi,am avut chiar inainte sa incep relatia cu sotul meu(de pe la 14 ani pana pe la 17 si ceva )o relatie cu un baiat pe care l-am iubit enorm,
toti prietenii nostrii se intrebau si ma intrebau cum de nu mi-am inceput cu el viata sexuala.N-am stiut sa le raspund si nu stiu nici pana in ziua de azi de unde am avut atata ambitie si tarie sa nu-i cedez.Cu siguranta astazi mi-ar fi parut rau daca as fi facut-o.



1 ,2
3
Cristina , mami de cei mai frumosi si iubiti copii de pe pamant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Combinatie de factori:nepregatita psihic,nu am gasit persoana potrivita,teama de penibilitatea momentului.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

La mine au fost mai multi factori, dar in primul rand nu am gasit persoana potrivita decat la aproape 20 de ani, si nu imi pare rau ca am asteptat atat, mai ales ca primul meu prieten e atualul meu sot si azi implinim un an de la nunta.
Am avut 2 prieteni inaintea lui, unul de aproape 2 ani, dar cred ca ma vroia ca un trofeu in plus, oricum avea foarte multe.
Cred ca am inceput viata sexuala, cand mi-am gasit persoana potrivita pentru mine, adica un barbat mai mare cu 3-4 ani, sa nu fie la prima experienta, nici fustangiu, o persoana care sa ma faca sa ma simt bine si sa ma aprecieze.A fost ceva desoebit prima data, chiar daca era in caminul din Hasdeu, si nu intr-un hotel de multe stele cum am visat intotdeauna.
Si suntem impreuna de 9 ani si de unul casatoriti, si ne iubim mult, cel putin asa zic eu
[http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/olimpiabota/my_photos].
O seara frumoasa tuturor.

Mergi la inceput