Ce v-a oprit?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

La mine au fost mai multe motive, dar am ales raspunsul cu "n-am fost pregatita..." pentru ca ala a fost principalul...

In educatia de acasa nu mi s-a spus niciodata explicit cutare si cutare. Nu cred ca am discutat vreodata deschis cu mama despre sex, inainte sa se fi consumat deja actul pentru prima oara (la 19 ani, dupa 6 luni de prietenie, si cu actualul meu sotz...). Nu era vorba ca sexul a fost un subiect tabu, sau ca am fost tinuta din scurt, dar mama era mai timida si mai pudica si nu cred ca ar fi putut sa abordeze subiectul in mod direct. Si eu la fel. Dar consider ca prin educatia in ansamblu pe care am primit-o am stiut exact ce responsabilitati si riscuri implica asta.

Am avut ocazii si inainte, si m-a oprit poate si faptul ca... pur si simplu nu mi-o doream . Bine, ar fi fost oricum aventuri de ocazie, majoritatea, dar nu am avut curiozitatea de a duce relatia pana la capat.

Si poate ar mai trebui sa mentionez pentru mamicile care au cerut sondajul: foarte, foarte important a fost cercul de prieteni. Am avut noroc de ceea ce se cheama "un mediu bun", in care nu se facea din sex sau din pierderea virginitatii un lucru grozav, un motiv de lauda. Cred ca toate am fost "fete cuminti", toate am facut-o pentru prima oara cam in aceeasi perioada si cu cei care ne-au devenit apoi soti. Asta a fost foarte, foarte important. Nu m-am simtit in nici un fel presata de teribilism, de spirit de gasca sa fac acest pas... Si cu toate astea ne-am distrat grozav in liceu, chiar si fara sex .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Toate la un loc , dar cred ca principalul motiv a fost dorinta de a deveni femeie doar in noaptea nuntii iar primul barbat sa fie sotul meu . Asa a si fost si nu imi pare rau ca am asteptat clipa timp de 24 de ani !

Mic album


Alexandra , mamica lui Mihaita

************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns snowbell spune:

greieras, m-ai dat pe spate!
cum ai rezistat? eu una stiu ca de pe la 17 ani tot aveam chef... si chiar daca a mai durat abstinenta inca doi ani dupa aia stiu ca muream de pofta si si acum imi place mult si prietenului meu ii place ca-mi place :)
si - doamne! - barbatul tau e o rara avis, 32 de ani fara sex? nu te supara, dar am vazut pe discovery o emisiune in care se punea problema abstinentei si a urmarilor ei asupra organismului. si era de rau: adica medicii catolici ajungeau sa trebuiasca sa-i sfatuiasca pe calugari sa faca "sex cu cineva pe are-l iubesti cu adevarat" (citat woody allen), adica masturbare (sper ca moderatorii aceepta cuvantul), ca sa nu se imbolnaveasca rau de tot.
sunteti amandoi un caz rar. si norocos, eu am avut si experiente ratate si mi-e groaza sa ma gandesc ca as fi putut sa ma casatoresc cu verunul din nepriceputii aia, sa ma trezesc ca am o viata sexuala mizerabila si ca trebuie sa divortez. ar fi fost traumatizant. asa, ca am avut libertatea sa aleg (atentie, libertatea aceasta nu inseamna ca m-am culcat cu juma de romania!), a fost extraordinar. am putu gasi pe cineva cu care ma completez din toate punctele de vedere, SI din cel sexual, fara de care o relatie sot-sotie nu exista.

si - din noi, nu mi-o lua in nume de rau, te rog! - ai de gand sa-ti educi si copiii la fel? sex dupa casatorie? sau ai de gand sa le expui toate variantele (impartial!)si sa si incredere ca ei vor face alegerea pe care sa n-o regrete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

faptul ca nu stiam cum se manaca chestia asta, eram nepregatita moral pt asa ceva si in plus nu am gasit omul care sa ma iubeasca suficient de mult ca sa merite.

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

cum au spus si alte fete, la inceput a fost educatia, dar nici nu am intalnit persoana potrivita. bine, eu am facut-o la 16 ani si 8 luni, deci nici n-am avut prea mult timp sa caut.....! dar cand a fost sa fie s-a intamplat, eram impreuna cu actualul meu sot doar de 2 luni, si nu a fost nimic premedidat, planuit, ci pur si simplu din giugiuleli si pipaieli am ajuns s-o facem! el mai rade si acum de mine, spunandu-mi ca m-am lasat usor!!!!! hi, hi!

diana si denisa
http://pg.photos.yahoo.com/ph/pozedenisa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

nu am gasit persoana potrivita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:

Poate o sa va mire dar cred ca pe mine m-a oprit...ambitia,mindria...
Imi doream din rasputreio sa fiu altfel...Si cum toate colegele mele se laudau cu astfel de experiente!
Cred ca a mai fost si teama de consecinte.Practicam un sport "de baieti' intr-un mediu doar de baieti si ii ascultam cum vorbeau despre fetele care "cedasera".Nu imi placea si imi era teama ca voi pierde respectul lor,daca vor afla ca sunt ca toate celelalte.


Violeta mami de printesa Cristiana Bianca
POZE CU BIANCA

Daca plingi ca ai pierdut soarele...,lacrimile te vor impiedica sa vezi luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Educatia...Cu mama mea am avut si am o relatie speciala,vb despre orice ,absolut orice.Educatia pe care mi-a dat-o a ramas adanc intiparita in minte..pur si simplu nu am putut s-o ignor.Mentionez ca eu mi-am inceput viata sexuala la 21 ani,dupa ce m-am casatorit,desi eram impreuna cu actualul sot de la 16 ani.
Deci educatia si putin morala m-au impiedicat s-o fac mai devreme..
celelate optiuni nefiind valabile in cazul meu.Oricum nu regret ca am asteptat.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Au fost mai multe cauze.
Morala mea personala, educatia, faptul ca nu eram sigura de iubirea pentru partenerul meu.
Educatia nu stiu exact ce rol a avut deoarece mai am 2 surori care si-au inceput viata sexuala la 16 ani.
eu nu am facut-o din mai multe motive, nu doream sa ma marit, nu doream complicatii si bineinteles il asteptam pe domnul Perfect.
am cautat intodeauna barbatul care sa ma atraga atat fizic cat si psihic.
Multi adolscenti o fac din curiozitate si pentru a fi in pas cu moda si pentru ca li se dau atat de multe exemple...
Tot ceea ce ne inconjoara are conotatii sexuale si daca se va continua tot asa in cativa ani varsta la care se incepe viata sexuala va scadea foarte mult.

vivi

Mergi la inceput