Ce v-a oprit?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

si eu as fi fost tentata sa spun ca educatia...poate si educatia...dar nu eram pregatita psihic....
Cand am implinit 18 ani, tatal meu m-a luat la plimbare ca sa-mi povesteasca cum sta treaba cu sexul...mama e exagerat de pudica...tata mi-a povestit in primul rand ca tb.sa vina din inima gestul asta..ca altfel...mai bine te duci sa tragi de fiare...si ca implica responsabilitate...mi-a vorbit de bolile cu transmitere sexuala si de copii...oricum stiam toate astea...dar el m-a sfatuit ca daca fac pasul asta, sa merg intai la un cabinet de planning (se deschisese unul in leu...) si l-am ascultat....

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

In familie am fost invatata ca cea mai speciala relatie sexuala se consuma in cadrul casatoriei, si ca daca voi avea rabdare si nu ma voi grabi in final voi fi fericita. M-am maritat cu sotul meu la 30 de ani (pare tarziu pentru unii), el avand 32. Amandoi am facut sex pentru prima oara in viata dupa casatorie. Relatia noastra este extraordinara si ma bucur ca nu m-am grabit. In final simtim amandoi ca nu am avut decat de castigat.

Gloria si bb pe drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Categoric nu eram pregatita. Poate nici cand s-a intamplat nu eram pregatita, insa atunci asa am simtit.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

FAPTul ca nu puteam sa ma bucur pe deplin de ceea ce traiam langa EL. Ca eram inca la liceu si ca nu ma simteam pregatita ..ca imi aduceam aminte de nu stiu ce chestie de pe la matematica... in ceea ce priveste bagajul de la mama ea mi a zis de cad ma stiu E MORALITATEA TA SI TE REPREZINTA ..iar cand am facut o STUDENTA FIIND ......i am spus..nu m a acuzat..si viata noastra a mers mai departe ..DAR CA SFAT EU ZIC ..INAINTE DE A FACE ASTA SA DAI O FUGA PE LA UN CABINET GINECOLOGIC DE PREFERAT SAU PE LA UNUL DE PLANIFICARE FAMILIALA CA E MAI BINE ASA...STIU CA E JENA CA ETC..MAI BINE JENA DECAT DURERI..COSMARURI SI MUSTRARI DE CONSTIINTA.

danna2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Am votat 'educatie'...a atirnat muuuult, exagerat de mult!Stiu sigur ca pe fie-mea nu o educ asa!

DORIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by danis

combinatie: la inceput, as da "vina" pe educatie; apoi as spune ca atunci cand educatia nu ma mai impiedica, nu am gasit persoana potrivita; acum stiu insa ca nici nu eram pregatita



perfect de acord!

Cristina & Sandica

floricica cu pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

am ales combinatia:
N-am gasit persoana potrivita
N-am fost pregatit (a) (fizic/psihic...etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada biris spune:

Eu am fost crescuta EXCELENT: adica am discutat cu parintii mei despre orice. La 16 ani mama m-a invatat sa-mi tin calendarul (eram singura la liceu care stia si colegii - da, baietii ma rugau sa le explic si lor), iar tata imi spunea sa nu merg la nici o intalnire fara prezervativ in buzunar.
Dar...primul meu sarut a fost la 17 ani (dupa lectia cu calendarul) si prima experienta sexuala la 20 ani.
Motivul? Am avut destule intalniri dar nici unul din baieti nu trezea in mine sentimente (sau senzatii placute) deci nu era cel potrivit.Si cand l-am intalnit pe THE ONE...desi il stiam de la 6 ani ( a fost primul meu "prieten" la 9 ani) dar nu-l vazusem de 4 ani am stiut aproape de la inceput ca o voi face. Si nici nu am asteptat mult.

Nu pot sa spun decat ca la cateva ore ii spuneam si mamei. (ASTA E PENTRU MAMELE DE ADOLESCENTI CARE AU DORIT SONDAJUL )

Sper sa fac si eu la fel. Sa-mi cresc fiica idem adica sa astepte persoana potrivita si sa nu faca asta din curiozitate sau pt ca e la moda. Sa vina la mine orice problema ar avea si sa fiu pentru ea ce a fost mama pt mine: CEA MAI BUNA PRIETENA.
In clasa mea era la moda sa fi "versata". Doar 2 fete am terminat liceul "fara cunostinte in cauza". Dar unde dragoste (a se citi dorinta)nu e, nimic nu e.
In orice caz eu sunt casatorita cu THE ONE si niciodata nu am visat la altul. E ca in cartile alea la kilogram gen sandra brown pe care le citeam cu ardoare in perioada in care ma temeam ca nu voi stii sa reactionez la SARUT asa cum "trebuie"

Si care barbat nu viseaza sa-i spui "Dragule esti CEL MAI BUN!" ( din parcarea goala)
Sa se noteze ca eu nu sunt adepta relatiilor "doar dupa casatorie" sau a formulei "un singura barbat-trebuie sa te casatoresti cu cel cu care ai..." Dar daca asa a fost sa fie nu pot decat sa spun ca mai perfect nu putea fi.Noi am stat 4 ani impreuna inainte da casatorie. Am astepta sa termine el faculta iar eu mai aveam 3 ani.
Si nici nu consider ca trebuie sa-l iubesti pe ...respectivul. Dar musai sa-l doresti. Nu o faci la cererea partenerului. sau sa fii "in randul lumii".


Am spus prea multe dar cred ca daca cineva a cerut aceste sondaje undeva exista probleme de comunicare intre parinti si adolescenti. Cine stie ce ma asteapta si pe mine. Sper sa-mi aduc aminte sa fiu cum spunea mama mea: "intai prietena care te asculta si te ajuta si apoi mama care te pedepseste "

mamica briannei -2 ani (adolescenta peste niscavai ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nic23 spune:

Educatia. Mama mea m-a crescut singura si nu si-ar fi dorit ca eu sa ajung ca vecinele mele de varsta mea care isi faceau de cap pur si simplu.
Eu aveam atunci un prieten de la Academia Navala. Ne iubeam foarte mult si dupa un an, cu gandul "daca tot ne vom casatori de ce nu?" am facut-o. Eu aveam 18 si jumatate iar el era cu doi ani mai mare decat mine. Dupa vreo doi ani eu am plecat cu altul in Olanda, dar nu mi-a parut rau ca nu mai eram virgina.

Daca voi avea o fata sigur ca va avea voie s-o faca mai devreme decat am facut-o eu, iar daca "cel ales" va avea pretentia sa fie virgina, n-are decat sa caute mai departe. Traim in alte vremuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:



N-a fost nici momentul, nici persoana potrivita. In plus, imi doream sa nu ma apuc de pana la casnicie. Pana la urma nu a fost sa fie asa...

Mergi la inceput