Stelute de iulie-august 2013 (87)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Carmen am nascut-o pe Denisa cu Irimia "taticul cezarienelor"-asa ii zicea atunci. Nu ma doare operatia deloc, dar dr mi-o verifica la fiecare control si eco.
Oxana am uitat sa zic, m-ai innebunit cu cracii tai.
Nici inainte de gravidenie nu ii aveam asa faini. Dupa cum arata, nu ai celulita deloc, ca nu pari sa ai predispozitie spre asa ceva.

Elena & Denisa (26.10.2004)
28 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmmen25 spune:

La fel i se spune si acum ,mai mult decat atat ca a ramas unul din cei mai vechi gine din spital ca restul...unii vin altii pleca,dar el este o constanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Nu iau utrogestan si chiar miercuri am facut si de ieri a aparut scurgerea. Am facut fara prezerv ca nu stiam de chestia asta. Scurgerea este alba fara miros si nu m-am udat pe chilot. Nu este in cantitate f mare dar pana acum nu am mai avut-o. Stiu ca am mai citit si eu ca scurgerile sunt mai abundente in trim 3 dar nush. Multumesc pt raspuns o sa o mai verific. Sper sa nu am vreo surpriza doamne fereste.

27+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Dana nu ai nimic, stai linsitita. Eu toata sarcina am avut scurgeri mai ciudate inclusiv cele descrise de tine.

Am fost in curte...e super, cred ca sunt 20 grade.

Elena & Denisa (26.10.2004)
28 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmen ce poza frumoasa ai...si pitica sa-ti traiasca...radiati amandoua...

si eu am o miomectomie exact ca cezariana , nu ma doare si luna asta am facut un an de la operatie...

dana secretiile sunt mai abundente acum , daca nu miros urat , nu te ustura , nu pe mamanca..e ok au asa zic..





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_timpau spune:

Carmen, as vrea eu sa dorm...

Am mai gasit si urmatorul articol cf caruia nr de zile de CM nu afecteaza nr de zile de CO: http://www.itmconsulting.ro/articole/2013/01/18/concediul-medical-nu-mai-diminueaza-durata-concediului-de-odihna/

Ama, tie iti dau zile de CO si pt perioada de pre/postnatal? La noi nu se dau, si fac acum o investigatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

delia t pai mi-i se pare normal CM e CM iar cel de odihna e de odihna...sunt total diferite..., si au am mai avut CM anii trecuti si nu mi-au taiat din C de ochina...ce fac sefii aia ai tai suna a abuz...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Delia, nu am intrebat...o sa ma interesez sapt viitoare...

Happy Ama 27+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Ama... la mine salata e un factor benefic... daca are si spanac in ea efectul e garantat. Ar mai fi si painica integrala.... poate nu ti-ar strica o felie dimineata, fie si pe stomacul gol sau cu o cana de iaurt sau lapte si niste fructe in prealabil. mananci mult lipidic si cred ca fierul in cazul tau e asa cum scrie pe prospect... adicalea constipa nevoie mare. Tinem pumnii si pentru reglare de tranzit si asteptam vesti de bine.
delia, da... link-ul in sine e ok. ceea ce nu zice este ce se retine mai exact pentru darile la stat. Spune ca se duce catre stat doar CAS-ul. E aici pot veni cu o precizare de om invatat.... mai nou.... Acest CAS este 10.5 % insa nu din intregul tau salariu ci doar din salariul minim pe economie prin urmare, in urma unui calcul facut de contabila care m-a luminat pe mine taxa exacta catre stat in cazul acestul concediu, dar si al concediului de risc maternal in care ma aflu eu in prezent, este de fix 82 lei.... indiferent de cat este salariul celei care isi ia concediul. In rest iti raman aproape curate cele 85 de procente din brut (75 in cazul meu care sunt in risc maternal). Pot spune ca fie si cu handicapul perioadei de concediu de boala obisnuita care a afectat baza de calcul pentru concediul de acum am luat in mana o suma relativ identica cu salariul full.... cel putin in ultima luna. asa ca doamnelor, in prenatal vom fi platite mai bine stand acasa decat daca mergeam la lucru.
Dana.... ai un strop de candida. Nu e iesita din comun in perioada asta de sarcina asa ca chill. Subscriu si eu la descrierea super amanuntita a Dianei. Exact asa se manifesta si in cazul meu. i eu, ca si ea, m-am dat de multa vreme la bumbacel la indispensabili pe care ii schimb toata ziua buna ziua. mi se pare ca protege-slip-urile nu fac decat sa tina umezeala in zona asa ca n-am apelat la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Pe mine m-ar roade sa stiu paa cand se pot da zilele de concediu de anul trecut.... am asa o prsimtire ca a fugit puiul cu ata. Cat eram la munca le luam si la 2 ani distanta insa banuiesc ca legea prevede altceva. Daca-i mai zic lu' ala ca am 8 zile neluate si sa mi le plateasca cred ca pica cu scaunul. Si asa am aflat cate si ce variate demersuri a facut sa se intereseze daca ma poate da afara si, ulterior, daca poate sa imi micsoreze salariul la minim pe economie. Zicandu-i firma de consultanta contabila ca n-are cum s-o dea de gard a conchis dragut asa catre cei de la HR: "Lasa ca nu ma imbogatesc eu din banii pe care ii dau lu' Crangasu...".

Mergi la inceput