Stelute de iulie-august 2013 (87)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Bobitza ceea ce descrii tu pateam cand alaptam, se formeaza ca niste noduli, de fapt sint chisturi pline cu lapte cand e mult laptic si cererea e mai slaba si stiu ca masajul ajuta la disparitia acestor noduli, efectiv ma masam ca sa facilitez drenarea lapticului din acele chisturi/lacuri de lapte; insa acum nu prea stiu daca e recomandat masajul! Ai insistat tu cu exprimarea colostrului sau a aparut spontan (ma gandeam ca poate ai stimulat lactatia cumva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Bobitza, in sfarsit! Ma bucur ca te-ai mai linstit! Hai ca o sa o vezi pe Minu si o sa fie totul bine

Ele, felicitari!! Ce analiza e asta cu contractiile? Vreau si eu!

Happy Ama 27+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobitza_85 spune:

Happy, iubita, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva...nu te ngrijora, cred ca se intind toate cele pe acolo si de aceea apar astfel de senzatii. Stai linistita, nu o supara pe Eva!

M-am gandit ca decat sa va intorc pe dos, mai bine stau deoparte, desi mi-a fost greu sa stau atat nevorbita cu voi...

Alina, multa santate puiului!

Bobitza 22+ Rebeca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Bobitza, tinem pumnii sa fie ok si sa fi fost doar o pasa proasta. Daca nu, oricum, treci mai departe. O sa gasesti tu pe cineva.

Ele. Yeee!!! Ce bine ca te-ai linistit. Dar nu prea inteleg atunci de ce ti-a spus celalat doctor ca e scurt.

Ama si eu te-as sfatui sa rezolvi mai intai problema constipatiei. Si eu sunt iar balonata, dupa ce de ceva timp eram ok, si ma apuca tot felul de dureri, dar stiu sigur ca de la asta e. Dar de multe ori simtim ca ne doare in cu totul alt loc decat in cel de unde pleaca problemele de fapt. Si oricum acum toate sunt mai inghesuite si una apasa pe alta, care la randul ei apasa pe alta si tot asa ajungem sa simtim ca ne doare cine stie pe unde. Daca vezi totusi ca o tii tot asa, suna medicul.

Yvy, pupici mititelei. Dar stii ca noi ne perpelim mai rau decat ei la fazele astea. Alexandru are periodic zile in care plange, dar stiu foarte clar ca la nici 30 de secunde dupa ce am intors spatele nu mai are nicio treaba.
Eu am problema inversa. Cand il iau seara face un scandal monstru, ca am zis ca or sa cheme fetele alea protectia copilului, sa vada ce-i fac eu acasa de face in halul asta. Nu ma lasa sa-l imbrac, tipa, "nu vreau acasa!", "vreau la cresa!"... am niste emotii cand ma duc sa-l iau, "o fi zi ok sau zi d-aia cu nuvreauacasa?". Si Alina, tu spuneai de Vlad ca e fixist, nu? Am si eu un exemplar acasa. Totul trebuie sa se faca asa cum stie el ca se face, altfel se lasa cu scandal. Jucaria aia se pune numai acolo si numai asa, locul hainutei este acolo si nu acolo etc. Si de ceva timp trece prin faza "face Alexandru" tot! La modul ca daca apuc sa-i pun pantalonii pe el si se prinde, ii da jos de tot ca sa ii puna el. Daca am stins limina se duce sa o aprinda ca sa o stinga el si tot asa. Altfel nu te mai intelegi cu el.

Adriana, mama lui Alexandru (17.09.2010) si 26+

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Ele felicitari, ma bucur ca ti-a trecut si stresul cu colul
Bobitza ma bucur ca ai intrat, sper sa decurga totul normal de aceasta data, dar indiferent ce va fi, nu te mai consuma atat si nu mai fugi de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Adriana probabil ca m-am plans de dureri de burta. e logic..durerid e burta, contractii, col scurtat. Tocmai ca nu a fost clar si convins nu m-a convins nici pe mine. De aia am cerut inca o parere.

Ama e un aparat , iti prinde benzi pe burtica ca la elctrostimulare si iese doua grafice. Un grafic sunt cu cordul bebelusului si un grafic cu contractiile uterine.

Dr mi-a zis ca se face dupa 31 sapt, dar la mine a dorit monitorizarea uterului si din acest motiv mi l-a facut.

Elena & Denisa (26.10.2004)
28 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Elena ce bine ca ai scapat de stres. Cum nu ti-a putut masura medicul ala colul asa de lung?
Bobitza bine ca s-au calmat apele


28+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maeve spune:

Salutare

Daca acum n-am timp de scris, dupa ce-o sa nasc, nici atat, nu stiu ce ma fac
Am fost sa-mi prelungesc concediul, ma duc de 2x pe sapt cu fiica-mea la inot, de acolo la un loc de joaca sau afara cu prietena ei, apoi la culcare, pregateste aia, fa-o pe cealalta, ma mai uit si la niste seriale, se duc zilele, bine ca nu mai am timp de plictiseala.

Am mai citit dar nu am apucat sa scriu.

Ele ma bucur ca esti bine si colul e ok doar sa nu sari calul acum de bucurie

Bobitza am citit de problemele tale cu dr, chiar ai de unde sa-ti alegi, eu cand eram in Buc am trecut de la renumitul Tutunaru (Elias) la o dna dr de la CF2 in sapt 31! Si am facut o alegere f buna. La ecografii morfo am fost doar la dr. Iosup care e specializat pe asta si e foarte bun. Si in sarcina asta am facut in primul trimestru drum pana la el ca sa masoare tot ce trebuie.

teodora, nu a venit primavara si pe la voi? ce-ti fac copilasii?

carmen nu mai cauta haine de gravide in Gl. Te poti duce de ex la H&M la Braila. Am si eu pantaloni de vanzare marimea 38 de gravida, sunt subtirei, crem-bej si nu i-am purtat decat de 2x ca am facut o dermatita de contact. Ei sunt foarte ok daca te intereseaza iti trimit poza. La ce dr esti? Cand ai DPN, vrei sa nasti la Gl?

Trebuie sa mai citesc din urma dar am vrut sa va urez un week-end linistit si vesel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Adriana ce zici tu acolo..... m-am linistit si eu ca am zis ca sunt singura cu un asemenea exemplar. Deci m-am regasit in toate. As vrea sa zic ca au trecut insa n-am avut bafta asta. puseele de fixism sunt insa muuult mai rare.
Ama.... ca sa nu te mai cauti de alea alea sa iti povestesc ce am patit eu in prima sarcina. M-am "stricat" la stomac, cum se zice. Am avut niste dureri de ma gandeam serios sa merg al spital ca-mi era ca nasc. Erau niste dureri necunoscute pana in momentul respectiv si nu semanau cu nimic altceva. Pana cand am iesit la baie si am golit intestinul si am vazut de fapt ce a fost. Nimic nu este asa cum stiai cand esti gravida. Daca te mai si plangi de constipatie eu zic ca acolo trebuie cautata sursa problemei intai si intai. Pacat pentru noi ca al nostru creier functioneaza mai repede ca restul organelor prin urmare scenariul e gata facut inainte sa ne apucam sa cautam macar cauza problemei.
Dar tu stiu ca mancai foarte echilibrat.... de unde constipatia asta? Ca si eu am un metabolism jalnic si am mai facut si varii combinatii stupide si tot nu m-am lovit de ea pana acum. Cum esti cu aportul de fibre si cu lichidele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

bobita

vad ca mai toate am avut ziua de ieri extenuanta !

yvy nici eu nu plec de acasa fara gentuta indispensabila ..cu no-spa si toate necesare..






XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput