Felicitari De_ea! Hai Lai! CIRESELE Mai-Iunie2013

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Vicky ce analize mai faci ?

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

In alta ordine de idei,

fluturashhh, ma bucur ca ai rezolvat cu doctorul, f bine ca iti face reducere

Iris, mie intotdeauna mi-au iesit diferite masuratorile cand m-am dus la alt ecograf (sau acelasi ecograf, dar alt medic).

flafi, ralu, ce emotii am eu pt voi! imi dau seama ca la voi sunt insutite!

Am aruncat si eu un ochi pe lista in franceza aseara, dar nu am inteles prea multe denumiri. O sa incerc cu google translate, de curiozitate.

Am comis-o si eu azi noapte, am baut lapte rece din frigider, plus ca de ieri sunt sub aerul conditionat, adunate astea toate, ma doare in gat. Nu tusesc, nasul e ok, acum sa vad cum rezolv problema. Momentan ceai caldut si vit C. Diseara o sa bag niste lapte cald cu miere si ou (de obicei ma ajuta). Am si eu o istorie neplacuta cu amigdalele si sper sa nu recidiveze acum.

29+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Neata!
Felicitari mamicilor cu burtici! Mai e atat de putiiin si apar cireseii.
De azi sunt si eu in saptamana 35. Si mie mi se pare acum ca nu a mai crescut burtica. Poate am lichid putin? Habar nu am. Oricum, saptamana viitoare vreau sa merg la eco.
Ma enerveaza ca ma umflu si nu stiu de ce. Azi am papat cereale cu lapte, apoi am lucrat putin la laptop (stand in fund, pe pat) si cand am terminat cat de cat, abia mai puteam misca degetele/ sa strang mainile. Poate gravitatia e de vina? Oricum, bag apa la greu si astept sa ma intorc silfida de la maternitate.
Ma duc sa-mi incep tura la nepoata. Sa aveti o zi usoara, fara evenimente!

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Vio, am facut toxo si urina care aici se fac lunar.

Eliana, si eu mi-am prins urechile de numa cu lista la Maya :). Hai ca traduc repede.

Lily, si eu am inceput sa ma umflu de cand cu caldura. Stai cu picioarele in sus.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Am tradus.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Crenguta sper ca te-ai simtit bine pe plaiurile mioritice. Ma bucur ca ai ajuns cu bine acasa:)
Lilly sper sa ne intoarcem silfide dupa nascare

M-am intors de la pediatru, o sa vina joi sa il ia pe Vladut in primire.
Iar acum la cratita... Nici nu stiuce sa mai gatesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Apropo de intors silfide de la maternitate. Eu cand l-am nascut pe R, i-am spus sotului sa-mi aduca o fusta de blugi pe care o purtam inainte sa raman gravida si care venea destul de stramta...
N-am avut nicio sansa sa intru in ea, tot in blugii de gravida m-am intors
Dar la vreo 2 saptamani dupa am reusit sa ma inghesui in ea
Abia astept sa ma intorc la vechile haine, asa m-am saturat de blugii astia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Flafi, sa-mi zici si mie ce gatesti ca si eu am aceeasi dilema pt diseara.
Ma gandeam la un spanac, dar asa mi-e o lene sa spal frunzele alea muulte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Flafi, deci te-ai dus sa intalnesti pediatrul de dinainte...asa am si eu de gand.
Ai ales pe cineva de la RM sau un "particular"?

Cu mancarea, n-as stii ce sa va spun...poate niste cartofi frantuzesti.

30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Buna!

Am revenit si eu, casatorita, nu asa oricum Va servesc cu o praji virtuala, ca am ajuns si pe la birou sa-mi indulcesc colegii. Dupa atata stres, mai ales saptamana trecut, pentru ca eu o tineam pe a mea si parintii pe a lor cu masa de dupa cununia religioasa (adica eu nu vroiam masa si tam tam, ei ba ca hai sa facem) a iesit pana la urma muuuult mai bine decat ma asteptam, cu masa cu tot, asa fara rezervare Doamne, am trecut si de hopul asta! Chiar au fost super ok parintii mei, tata cu cosul de flori si mama cu sampania si paharele impodobite Numai maicamea vitrega era tot timpul dupa fusta mea si ma pisalogea cu intrebari de genul - da iei vitamine, da iti pica parul, da mai ai pofta de vreo tigara, da de ce nu stai jos, da iti dai cu crema pe burta, da sa fi linistita ca altfel o sa fie copilul agitat, etc. Astea mi le tot zice de cand le-am spus ca sunt gravida, adica de pe la 2 luni de sarcina si nu cred ca era momentul sa mi le repete!Ma mir ca nu a zis nimic ca mi-am luat pantofi cu tocuri in picioare (nu erau chiar mici tocurile ) si ca mi-am comandat cola la restaurant

Ieri am stat acasa si am dormit 4 ore la pranz dar cu toata agitatia nu am apucat sa merg la eco sa o vad pe ciresica am o luna si un pic de cand nu am vazut-o si ginecologul meu are telefonul inchis Daca nu si-l deschide pana mai pe dupamasa, incerc sa sun la clinica sa ma programez direct la receptie, ca vreau sa vad cum e, nu mai am rabdare! La alt doctor nu se pune problema sa merg, decat in cazuri extreme

Interesante discutii despre superstitii, nici eu nu cred in ele si nici in metode babesti. Noi nu ii prea spunem pe nume pentru ca noi am poreclit-o "Bumtzi" inainte sa aflam ca e fetita, pentru ca eu ziceam ca face bumtzi-bumtzi in burtica, si asa i-a ramas porecla. In nici un caz din cauza superstitiilor. Cu manusitele nici eu nu sunt de acord, dar cred ca imi iau o pereche pentru spital, in caz ca nu reusesc cu taiatul unghiutelor din prima, sa nu ma dispere la cap asistentele, ca sigur si alea au metode invechite, mai ales cele de la stat. Caciulite va luati? Ca eu nici cu alea nu prea sunt de acord, mai ales vara, dar m-am gandit sa iau 1-2 perechi subtiri just in case.

Nu stiu daca voi ati patit (mai ales mamicile de fetite) dar pe mine ma dispera soacramea ca noi de ce nu am facut baiat, ca teebuie sa facem si baiat Nu e singura, dar ea e cea mai categorica. Eu inteleg ca e criza de baietei la noi in familia extinsa, dar totusi nu mi se pare frumos sa zici asa! Si iara ma tot intreaba ca al doilea pe cand? Mi se pare lipsa de respect pentru fetita din burtica ... adica ce, ea nu-i buna? Intotdeauna mi-am dorit 2 copii, preferabil o fetita si un baietel, dar parca acum nu mi-am pierdup din entuziasm. Imi vine sa le zic ca nu mai fac si baiat, ca n-am chef Dar nu vreau sa-mi para rau, evident ca daca as mai ramane gravi peste cativa ani asi tine sarcina. Pe mine ma enerveaza ca isi permit unii sa dea indicatii! Daca le zici ceva tot tu esti nesimtit/a!

In alta ordine de idei, sper ca sunteti toate ok, va doresc multa sanatate si voua si copilasilor vostrii, ca am citit ca au fost mici probleme, dar nu vrea sa nominalizez ca sigur incurc sau uit pe cineva!

30+ cu Adelina Timeea

Mergi la inceput