Felicitari De_ea! Hai Lai! CIRESELE Mai-Iunie2013

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui VIOIKA76

flafi am vorbit sa stau la cumnata saptamana care vine ,dar nu-mi vine sa plec de la casa mea si sa-mi las copiii ,nu stiu cum voi proceda si as vrea sa trec de saptamana aceasta macar. Sunt tare stresata in legatura cu drumul pana la maternitate.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai


Pe drum faci cam o ora maxim daca apesi accelaratia, eu zic ca ai timp. Saptamana viitoare ai fi in 38?
Nu mai stiu daca tu esti dinspre Ploiesti dar de acolo pana in Buc faci cam 40 minute daca nu tii cont de radare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Elyana, eu am dat gata 2 blugi de gravi pana acum, la 35 saptamani. Unii au cedat la tesatura, intre pulpite grase , altii la nasture, sunt la ultima reduta de largire elastic si le-a cazut unul din cei 2 nasturi. Rochita-sarafan ma strange la sani!!! ca nu ma gandeam sa creasca atat! Geaca de primavara nu ma cuprinde, si inotam in ea anul trecut! Imi vine sa fac greva si sa nu mai ies din casa!
Imi place poza cu bebe abia nascut, asa ceva avem si noi in burtica, ce par avea! Aseara al meu isi legana un piciorus, il face mama fotbalist! Mi-a sarit burta in sus.
Mi-a aparut si mie colostrul, dar constat ca apare de fiecare data cand am contractii mai puternice. Am patat un tricou alb de casa- 2 puncte galbene- si nu iese la program normal! Sa incerc la temperatura mai mare. Dau deja cu garmastan, am observat ca formeaza un pic de mamelon dupa aplicare. Imi estimez vreo 3 saptamani de sarcina maxim.
In partea stanga jos la picior am o senzatie ciudata de parca se sprijina bebe pe ligamentele mele. Zicea dr ca sta copilul cu capsorul ciudat, dar la descriere tot prezentatie craniana a scris. Tare sunt curoasa cate kg mai are! Eu am cam 116cm in talie.
35sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Flafi, e vorba de pitici de graviduta, eu nu spal geamuri ca mi-a promis mama ca se ocupa, dar perdelele tare le-as baga la masina pana una-alta! Si cuvertura, ca poate punem pe bebe pe pat, desi am destule paturici.
Colt de bucatarie: sotia varului a avut laptic pana la furii si aproape de mastita, dar la inceput dupa cezariana a hranit cu lapte praf. Deci am luat 2 biberoane de sticla, si 1 tommee-tippie cu tetina speciala sa nu se leneveasca, dar nu am spalat niciunul, sunt in ambalajul lor. Si am perie de biberoane si de tetine. Mi-ar mai trebui o tavita de scurs/uscat biberoane si tetine, speciala numai pt bebe, si o cutie cu capac sau un raft special- tot pitici de-ai mei.
Si trebuie sa reevaluez bagajul, ca sa incapa in taxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Eu vin pe la Big Berceni si asa fac cam 1 ora ,daca bagam viteza ajung si mai repede dar nu stiu daca la viteza nu ma va deranja mai tare burta asa ca ne luam marja 1 ora daca se intampla noaptea dar ziua la traficul din Buc nu stiu ce voi face .
Fetele e tare bine ca aveti colostru ,nu ramane decat sa aveti grija sa cereti copilul cat de repede se poate dupa nastere ,sa beneficieze de virtutile primului lapte.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Curea, si mie mi-a zis doctorita ca analizele de streptococ le facem pe la 36 sapt ca e o problema doar la nastere naturala si nu inainte ce bine ca ai intrat si tu

Colostrul, ma rog, secretia din sani sau ce o fi, mi-a aparut devreme. Mai mult la dreptul, decat la stangul. Ce am observat in schimb e ca sfarcul stang a devenit cam timid fata de cel drept, e mai ingust si nu sta chiar asa iesit in afara decat la masaj. Totusi la inceputul sarcinii erau ambii aprox la fel

Legat de garmastan.. si eu ma dau... dar nu ma pricep... e un masaj special, o tehnica? Eu dau pe sfarc si in jurul lui... mai mult masez ciupind... cum e corect?

29+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Fetele cu testul glucoza, va tinem pumnii sa treceti repede de test, si cat mai putin scarbos.

Vio, si eu imi fac griji cine o sa ma duc la maternitate, ca sotul meu e la job de l-v. Sper sa reusesc sa o conving pe Naomi sa-si aleaga ziua de nastere intr-un weekend, cand taticu' e acasa. Eu imi doresc si sa asiste la nastere, sper sa fie voie aici.

Fetelor, sunt incapatanata rau, si cam insist cu asta(ca sotul nu ma lasa sa plec, dar cedeaza "dute daca vrei"), nu ma lasa in pace ideea sa ma duc de Pasti la ai mei in tara, o calatorie ce poate dura aproape 24 de ore (+popasuri). Nu cu sotul si cu masina noastra, ci cu un microbuz cu alti pasageri, ca ma duc singura, sotul la job nu poate sasi ia liber. Is nebuna, asa-i? Nu am astampar . Poate fac o prostie si oi naste pe drum, sau ma prinde nasterea in tara dupa Pasti si atuncea sa ma vad cum ma dau cu capul de pereti reprosandu-mi "de ce nu am stat cuminte acasica langa sot?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Deny eu zic sa te gandesti bine cu calatoria in tara ,o sa ai 36 de saptamani atunci ,nu? La 36 se poate declansa repede nasterea mai ales ca plecati pe drum ,te zgaltaie masina si in plus ca stai in scaun prea mult timp.

Acum am vazut ca vrei sa pleci singura , te rog eu mult nu face prostia asta ,daca se intampla ceva nu ai nici un ajutor.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Da, Vio, ai dreptate.

Offf piticii mei din creier

Ma fortez cumva sa ma linistesc si sa stau cuminte acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Elyana, nu fac masaj la sani pana dupa nastere, ca am contractii, la mine e demonstrat. Aplic acea crema grasa, cu miscari circulare doar pe mamelon si atat. Am vazut niste niplete de la Medela costa vreo 50 lei dar zic ei ca formeaza mamelonul, sa incerc sa iau. Pana acum, am cupe de silicon total nefolositoare, cu loc pentru sfarc, care la mine e plin cu aer. Si eu am colostru mai des la sanul stang, cel cu mamelon aproape retractat, bate spre inauntru. Poate am tras mai mult de acela.
Pe mailul comun niste imagini de masaj sani, dar de folosit dupa nastere. Draguta mama mea, imi tot spunea ca fara masaj n-ar fi rezistat pe timpuri cand nu era nici pompa, aveau o ventuza de cauciuc, dar cand am rugat-o sa imi arate miscarile, nu mai stia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

DEny, putem vota si noi in ceea ce priveste calatoria ta de 24 de ore? Desi eu nu am privit sarcina ca o perioada de privatiuni acum spre sfarsit ar trebui sa fim mult mai atente. Ai timp sa ajungi la ai tai dupa ce nasti, acum stai acasa si relaxeaza-te!

33+

Mergi la inceput