Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Hellie, merci . Da, la noi e exact invers, bubele apar din cauza scarpinarii. Prednisolul este cortizon, dar el nu da somnolenta, din contra, agita :).

Carmen, sper sa rezolvi cu CIC. Mi s-ar parea absurd sa nu reusesti.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Vicky imi pare rau pt pitica, incearca sa ii gasesti un tratament care sa ii amelioreze simptomele si asteapta sa isi faca sistemul imunitar treaba.
Din pacate, asa sunt alergiile. Eu in perioadele in care o lua razna, ieseam plina de bubite din dus, de la apa si sapun. In momentul de fata ma rupe mancarimea de la cusaturile hainelor si de la banda de la pantalonii de gravi. Daca las pielea uscata, ma mananca. Daca ma dau cu o crema ceva, functioneaza fix 2 zile, apoi trebuie sa o schimb

Tot ce am observat pana la momentul de fata e ca prin dieta ma ajuta sa scot E-urile total, ceea ce e imposibil, exceptand situatia in care nu mananc nimic. Carnea, ouale, bio sau din comert, tot imi "excita" sistemul imunitar. Ciocolata nu mai zic

La un moment stiu ca eram pe tratament naturist (ulei de peste, ginko biloba, alge verzi) nebunie totala, sistemul meu imunitar era mai rau ca un caine de curte cand trec gunoierii pe acolo =))

Nu ai ce face, analizele bune, pielea in crize. Poate trece odata cu varsta.



29+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

Habar nu am avut cat de aproape e problema si de mine. Sa imi spun offul! Sotul mi-a plecat peste mari si tari pentru o saptamana si iubita mea mama considera de datoria ei sa aibe grija de mine, a se intelege bate la cap. Desi la mancare, cumparaturi si curatenie ma ajuta matusa mea cea descurcareata si nebagacioasa deci nu prea am nevoie, ea considera ca trebuie sa vina in fiecare zi pe la mine. I-am spus ca nu am nevoie de nimic dar, aici cred ca tine de gelozie, vrea ea sa ma " ajute". Elyana, fix ca si tine o las pentru ca stiu ca e bine intentionata. Si eu care credeam si ma laudam ca am scapat de astea

Hellie, cumnatul tau e simpatic, mai ales ca nu iti pasa ca ii ranesti sentimentele daca il pui la punct. Dar cu parintii ce facem? Tinem si la ei si la linistea noastra!

O sa revin cu amanunte caci ziua de azi mi-e compromisa! Asta daca nu imi fac de drum prin oras!!


Ma doare capul

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Salutare.
Ce de subiecte " hot" avem noi pe aici.

Superstitii: nu cred in cele clasice dar mai am si eu din cand in cand premonitii personale de care tin cont. Am auzit si eu la superstitii in sarcina de mi-a ajuns dar atat de haioase mi se par ca nu ma pot enerva, pur si simplu rad de ele. Ai mei sunt cu curentul turbati si oricat le- am explicat o tin pe a lor. Asa ca am devenit si eu ironica si daca imi ziceau ceva nu mai ripostam, dar daca de ex plecam din camera o intrebam pe mama vii si tu? Sa nu uiti sa il chemi si pe d-nul curent ca ii e urat singur. Si s-au lecuit. Clar nu le-am schimbat mentalitatea dar macar nu ma mai bat pe mine la cap.

Parintii: hmmm....delicat subiect, sunt un rau necesar. Ei de multe ori cred ca fac bine, e diferenta intre generatii n-avem ce face, asa o sa ajungem si noi probabil. Mai trag si eu niste certuri cu ei de toata frumuseata dar am invatat sa nu mai afecteze ce zic ei. Si cheia fericirii: fiti cat mai nesimtite, profitati de ei, se bucura asa se simt folositori si importanti si faceti ca voi pana la urma.

Animale in casa: nu fiti asa de neintelegatoare, e normala reactia celor care nu au animale in casa. Eu am crescut cu pisica in casa si caini afara in curte. Sotul meu in schimb nu suporta nici un animal in casa, face ca trenul si nici nu l-as forta. Sincer nu as mai tine pisici in casa, eu dupa atatia ani de stat bot in bot cu pisica am devenit alergica. Dar fiecare face cum vrea numai ca trebuie intelesi si ceilalti de partea cealalalta a baricadei. Eu am renuntat sa ma mai duc in vizita la o prietena pt ca isi tinea dulaul in casa, mirosea ingrozitor avea acces peste tot era plin de bale. Efectiv imi era scarba si eu am 4 caini acum, asa ca fiecare are pragul lui de toleranta.

Taiatul unghiilor: urasc manusile la fel de tare ca si forfecutele speciale pe care eu le gasesc inutilizabile. Asa ca traiasca forfecuta mea de pielite cu care mi-am facut treaba.

Cumparaturi: imi place sa le fac, sa umblu prin magazine sa am cam totul pregatit, dar sunt cateva lucruri care le cumpar atunci dupa ce nasc in functie de nevoie. Nu va subestimati sotii, al meu s- a descurcat foarte bine. El mi-a luat pompa de san, carucior si multe altele pt ca bebe a venit pe nepragatite. Si asta intre vizitele la mine la spital. Asa ca se poate, si zau ca nu le pica nici lor nimic daca fac un efort cateva zile. Dupa ce iesiti din spital o sa recuperati stati linistite de nu o sa va vedeti capul de treburi.

La noi a venit primavara, asa de frumos e in curte au inflorit toate si fiica-mea e foarte entuziasmata de toate. Merge la fiecare floare si ii spune cat de frumos miroase si ce frumoasa e . Si ramele de altfel sunt foarte frumoase. Mi-e asa de simpatica cand o vad cum se bucura de fiecare lucru, de fiecare raza de soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eliana, cam asa o ducem de 2 ani. Speram sa gasim o cauza ... asta e, continuam cu cremitele

Flory, cum esti? Reusesti sa te "repauzezi"?

La noi ieri au fost 27 de grade :). Si azi e f cald. Am scos hainele de vara, youpii.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Buna fetelor..Mai pe dupa amiaza de la mine..
Sa stiti ca v-am citit tot timpul de pe tel..dar mai greu cu scrisul..

Am fost si eu plecata pe la tara, pe la socrii, pe la parinti..mi-era putin teama de drumul lung..mai ales ca saptamana trecuta am avut si contractii...dar am fost super bine..Mi-am facut curaj si cu mersul de paste..acum chiar ma gandesc sa merg si eu in team building-ul alui meu la Cetate la Dinescu..am mai fost o data..si vreau sa profit de mancarea buna de acolo

Am vazut super multe subiecte de discutie..Nu prea stiu ce sa zic..Partea cu superstitiile mi se pare fff haioasa..eu am noroc ca ai mei sunt tineri si sunt ok din punctul asta de vedere..si eu sunt tinerica tare in comparatie cu majoritatea..asa ca la mine e altceva..poate de asta nu am nici probleme cu parintii care sa se bage peste deciziile mele..cu atat mai mult cu cat, fiind foarte tanara, ar putea avea o motivatie suplimentara..Asa ca nu prea stiu ce as putea sa va spun..si ce sfaturi sa va dau.

Vicky, imi pare rau pt micuta ta..Sper sa se gaseasca cauza si sa se rezolve..

Elyana, imi inchipui cat esti de obosita..Si eu ma simt la fel uneori..mai ales ca sunt destul de impartita si eu cu munca/apartament/ etc..Plus ca ma trezeste bebe din ora-n ora sa merg la toy-toy..deci nu pot avea un somn de-o noapte:) In schimb, abia astept sa simt si eu un piciorus, o manuta..De multe ori nu prind nici burtica cand tresare..cu toate ca o simt ff puternic..pana ma uit, gata..se opreste..:)

Flafi, bine ca esti bine..
Raluca, ce mai faci? Si tu esti ff aproape de termen..
Abia astept sa scot motatele..

Va pup si sa aveti grija de voi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Buna!

Subiecte controversate pe aici. Pisicile- nu pot sa imi dau cu parerea, nu am avut si nici nu vreau, am in jurul blocului si imi place sa le vad in preajma. Am avut catelusi. Catelusa pe care am cumparat-o ultima, Yuki (shitsu), o rasfatata, a ramas la ai mei, cand m-am mutat cu sotul. Noi stam in chirie, si fiind mai tot timpul la serviciu, am preferat sa ramana la ai mei. Asa ca o iau doar cand pleaca ai mei in concedii. E obisnuita sa doarma pe capul nostru, la propriu, asa am invatat-o, ca era prea mica si ca sa stiu ca nu ma asez pe ea, o puneam la cap.
Eu am fost la medicul de familie, mi-am luat primul concediu medical-maternitate. Am mers putin pe jos, cam 20 de min, si m-a durut burta destul de rau.
Acum imi astept sotul, la 18 30 avem programare la ginecolog.





Raluca


S 38+ Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Vicky, imi pare rau pt fetita.
Eu am facut ptiriazis rozat acum vreo 3 ani, dar pe baza de stres, m-am dat cu o crema si am luat niste pastile si a trecut :).

Madd, sunt inca ou kinder.
Revin mai tarziu cu detalii de la ginecolog.


Raluca


S 38+ Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Da, si noi ne-am fi luat catel, dar nu aveam timp de el. Asa, cele 2 pisici se alearga si se joaca, isi tin de urat.
Pai, Raluca, eu sunt asa cu mersul pe jos de cand am intrat in 7 luni. La odihna trece. Sa auzim vesti bune de la consult!
Flafi, ma intereseaza despre comportamentul cu bebelusii.
Elyana, ai nostri parca ar fi de-un neam. Inca ne considera copii. Daca iti vine vreo idee, te rog, spune-mi si mie. Eu acum incerc cu argumente si repetitie, ca poate intelege ce imi doresc, sau cat de mult tin la respectiva chestiune. Ma mai gandeam sa-i cer sfatul in anumite privinte, ca sa simta ca ma ajuta, dar e periculos, cine stie cu ce idei vine.
Criulica, poate la tine functioneaza sa ii ceri sfat mamei, sau sa-i dai preocupare.
Madd, bucura-te de ce ai!
Flory, nu cred ca vom deveni neaparat ca parintii nostri, eu am ca exemplu bunicuta din partea mamei, care avea minte deschisa la nou si catre ceilalti, inclusiv la 70 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Buna fetelor! V-am mai citit , dar de rasp n-am avut timp. Viroza Biancai de fapt a fost iar puroi in gat , acum mai avem 2 zile de injectii , in rest alte noutati nu am. O sapt buna tuturor

Mami de Bianca-Maria 07.05.2008 si Lara-Ioana 29+

Mergi la inceput