Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Carmen cat o sa poti sta acasa?
Atasamentul se formeaza, dar mportante sunt primele luni cu tine si cu soul, apoi o sa fie nevoie sa il ajuti un pic pe opil sa nu se ajunga la sentimente de abandon ( da au si bebeii) , inainte sa teintorci la servi cu o luna inainte trebuie desensibilizat si ausigurat de intoarcerea mamei. Asta trebuie facuta si la 2 ani, nu doar la cateva luni. O sa iti dau detalii pe larg la momentul oportun. Acum scriu greu de pe tel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Ieri imi povestea o prietena cum i s-a rupt apa, cu o zi inainte de cezariana programata. Era cam la termen, dar spunea ca nu a simtit contractii inainte de asta, abia dupa. Adica nu stie sa fi declansat ceva ruperea membranelor. Iar eu tocmai imi priveam burtica miscand puternic, la un moment dat era umflata numai pe stanga, vizibil deformata. Mai zicea ca ar trebui sa ii citesc deja lui bebe, ca nu stiu cat mai am timp dupa. Mie nu prea-mi vine sa citesc burticii. Vorbesc cu el, ii zicem pe nume deja , dar as vrea sa-i vad fata ca sa ii citesc povesti.
Ma intrebam, daca micutii dorm 18 ore pe zi, noi suntem varza de oboseala pentru ca nu ne organizam timpul oare? Sau alaptarea, anemia, hormonii ne induc starea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

CArmen, bebelusii dorm doar in carti 18 ore...unii n-au auzit de astfel de "indicatii". Al meu nu s-a conformat. In plus chiar daca doarme il pazesti sa nu se intoarca, sa nu cada... din astea.
Nu va subestimati bebelusii... am vazut unii care la o luna se rasuceau de pe o parte pe alta... desi teoretic aceasta achizitie se deprinde muuuult mai tarziu.
Al meu sugea cam din 2.5 ore in 2.5 ore (zi si noapte)... sugea cam o ora; aia cu 20 minute maxim e iar doar in carti. Pur si simplu atat ii lua lui. Poate ma folosea drept suzeta... dar asta a avut el nevoie si i-am indeplinit aceasta dorinta. Deci mai ramanea 1.5 ore... timp in care eu mai trebuia sa ma mulg (bebe nu sugea tot) deci imi ramanea o ora in care trebuia sa ma spal (eventual) sa beau ceva, sa mananc eventual sau sa dorm. A fost foarte strans programul... de aici se aduna oboseala/// mai ales daca bebe nu face nici o diferentiere intre zi si noapte.

Eu nu i-am spus pe nume pentru ca si prima oara ne-am hotarat greu la nume si ne-a luat noua ceva timp sa ne obisnuim. Deci in primele luni a fost bebe... apoi am trecut pe nume. Asa va fi si acum pentru ca vorbesc cu R mult despre bebe... (deocamdta si el fara nume).


Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu am avut un bb tare cumintel. a facut ff repede diferenta dintre zi si noapte, deci dormea bine noaptea, dormea si ziua dar nu ca in carti. Totusi, in prima luna am fost zombi, dormeam intr-una. Ceva prin casa, am inceput sa fac dupa 2 luni :) dar nici atunci nu rasturnam pamantul.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Vicky, nepotica mea a avut alergii, nu i-au facut nici macar teste, i s-a spus ca sistemul imun al copiilor e inca imatur si va scapa de ele cu varsta. Si a ajuns cumnata la doctori renumiti, si nu la unul.
Pana la urma, la dermatologie a primit cele mai bune sfaturi. Spala rufele separat, dero pentru copii, fara balsam, dubla clatire; mancare a eliminat painea si laptele, ca sa fie sigura; carne - pasare de curte, nu de cumparat; n-am cautat daca e medicament, dar spunea ca ii merge bine cu un gel spumant eucerin cu 10% uree pentru coji. A mai incercat diprogenta, reviken, crema de la avene. Cum manca ceva nou, orice, facea alergie. Cu varsta s-a ameliorat situatia.
Mai vezi sa nu aiba giardia, de ex. Dar probabil s-au gandit doctorii de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Fetelor, deci va rog sa incetati sa va mai plangeti de parinti si socrii superstitiosi si sa imi dati mie voie sa ma plang de celebrul meu "cumnat" (fotomodelul), daaa?! El are oricum de departe cele mai "bune" sfaturi si superstitii in legatura cu bebeii.
Mereu sunt nerabdatoare sa il intalnesc si sa vad ce anume mai pot "fura" din intelepciunile lui.

Vicky, cam nasol ca nu s-a detectat nimic la teste. Complica situatia si mai tare.
Dar mi-am adus aminte chiar de mine in copilarie: primavara imi ieaseau frecvent niste bube asemanatoare cu varsatul de vant desi avusesem sigur-sigur si varsat si pojar si etc inca de pe la 3-4 ani. A trecut apoi o perioada mai lunga de timp cand nu mi-au mai aparut, si a recidivat undeva cand aveam vreo 14 ani. Asa ca am mers la un medic pe infectioase si mi-a zis ca am ptiriazis...care chiar asa se manifesta: niste bube rosii, neregulate ca si forma si intensitate si fara niciun simptom. Eu am inca si acum eruptii din astea dar cam de 10-15 ani nu am mai avut o eruptie majora (gen acoperit tot corpul), ci doar asa local, pe picioare si pe maini din loc in loc.
Ma gandesc sa intrebi un medic...poate o fi ptiriazis (deci nu psoriazis...ala cica e mai complicat) si la fetita ta.

30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Carmen, cu spalatul rufelor, asa fac. Am scos si eu laptele si nimic? Cu carnea de curte :), nu am de unde. Oricum ea la pranz mananca la gradi. Nu am observat niciodata ca ar aparea de la un aliment. Singura chestie a fost polenul, eram sigura ca asta e ...
Cremitele ajuta, dar ... nu vindeca.

Hellie, ea are placi seci, care se inrosesc, o mananca, se scarpina, face bube. Cam asa se manifesta la noi.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Apropo de preot, si eu o sa-l chem/sau ma duc pentru molifta, dar asta e independent de iesitul afara :). Prietena mea si-a facut molifta ieri, la 3 luni dupa nastere, si nu a zis popa nimic.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Eu tot nu stiu cat voi putea sta acasa. Adica tot n-am lamurit daca am dreptul sa intru in CIC. Daca e totul ok, stau un an macar. Copilul a aparut dupa ce mi-am schimbat serviciul; si n-am plecat in relatii prea bune, pentru ca nu voiau sa ma lase sa plec. Nu-mi pare rau nici ca am plecat, nici ca vine copilul. Vedem noi ce facem. Imi iau cat mai mult post-natal. Si am reusit sa nu ma mai stresez, dar intr-un fel, contam pe mama in caz de nevoie. Dupa discutia de ieri, mi-am dat seama ca nu se va putea. Mama l-a influientat si pe tata ca sotul meu nu se poarta corespunzator cu ei. Matele sunt deja invitate afara, caci tot isi doresc ele la aer. Si ar trebui sa schimb chiuveta la bucatarie, ca au spucat-o matele. Cata vreme a venit doar tata pe la mine, ca mama era suparata, s-a inteles foarte bine cu sotul. Iar matele sunt vaccinate, deparazitate, stau in casa, le spal si cu sampon anti-purici, ca am auzit ca putem lua noi din curte sa le aducem. Vasele lor de mancare sunt spalate inainte de fiecare pliculet, le mai dam si friskies la cerere, ca una din ele e nostalgica de cand era mica, dar am trecut pe royal canin. Le periem, dar tot mai cade puf. Mai zdupaie ele cam peste tot, dar nu ne-am facut mai probleme.
Mai am o speranta, sa-si revina ai mei dupa ce vad pe bebe, desi e posibil sa faca si mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Vicky, cand am zis fara simptome ma gandeam la febra, dureri etc dar simptome sunt. Iti spun cum se manifesta la mine o eruptie mai "serioasa": apar niste bube rosii un pic sensibile asa la atingere care intr-un interval scurt de timp (de obicei a doua zi) incep sa se usuce asa si sa ma manance (nu ma mananca foarte rau, dar tin minte ca atunci cand le faceam in copilarie imi cam era greu sa ma abtin de la scarpinat). Fac si un fel de crusta bubele cand sunt spre final. Uneori bubele sunt mai micute, uneori (la eruptiile severe) sunt mari si se deosebes greu una de alta.
Eu de obicei ma dau cu crema elocom cand apar asa mai serios. Si iau aciclovir. Tratamentul dat de medicul acela in copilarie era ceva cu prednison (dar nu am mai luat inca de atunci prednison pentru ca da stari de somnolenta).
Mie mi-a explicat medicul ala ca aceasta boala fara tratament definitiv se declanseaza de la un disconfort (de exemplu, medicul care avea si el boala, spunea ca la el s-a declansat de la un miros puternic de subsol de bloc...fuseses nevoit sa intre in subsolul blocului si pur si simplu nu a facut fata mirosului, si i s-a declansat boala). La mine, una dintre eruptiile cele mai mari mi s-a declansat de la o caldura puternica in conditiile in care eram imbracata cu un maiou din sintetic...stiu perfect si unde eram si cat de greu am suportat caldura aceea...a doua zi eram plina de bube...

30

Mergi la inceput