Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Carmen, eu zic ca e importanta si varsta..La mine chiar cred ca e vb si de varsta parintilor mei..Mama are de exemplu 45 de ani..Iar eu 23..e clar ca e o diferenta..Observ asta in jurul meu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Am incercat varianta cu sfatul... daca ii cer sfatul in legatura cu ceva, in cazul in care ma aude (uneori am impresia ca ma ignora) imi zice ca nu stie si gata subiectul in 90% din cazuri :))

Daca vrea ea sa discute ceva, o las sa vorbeasca, daca vreau sa imi spun parerea nu apuc sa termin propozitia, ca ori a trecut la alt subiect (gen, ce se intampla la tv in momentul ala), ori incepe ea iarasi sa vorbeasca peste mine

Asa ca eu m-am lecuit de discutat cu mama sunt un fel copil de 5 ani in fata ei.

Ma bazez pe faptul ca vine al meu, care are cel mai bun leac pt ea "NU, e familia noastra, e intre mine si ea" si oricat incearca sa o dea la intors mama, nu are cu cine Am observat ca pana si tata il admira pentru faptul ca are ac de cojocul ei :))

Stiu ca nu e bine, dar e cea mai simpla solutie. Eu mai fac compromisuri, dar uneori sunt bleaga, el ma zdruncina si in final caut o cale de mijloc sa nu ramana niciunu' cu sentimentele ranite (mai putin eu, ca e greu sa fii la mijloc)

Pe de alta parte, e buna cand ai ceva de rezolvat... are niste plamani si o incapatanare de ii dai orice numai sa taca

Fac si eu haz de necaz, o sa fie show sunt sigura, fiindca ne crede incapabili sa avem de grija de noi, darmite de 2 nou nascuti.

29+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

Madd, felicitari pentru parintii pe care ii ai! Nu cred ca tine de varsta lor si nici de a noastra, mama asa a fost si cred ca va fi tot timpul cu cei la care tine. Matusa de care va povesteam e sora ei, au crescut in acelasi mediu dar, desi se inteleg, sunt cum nu se poate mai diferite. Si cum ea nu are copii am crescut cu doua mame si ea e zona tampon dintre noi doua.

Carmen, fix asta am facut!!! Avem experienta

Flory, cata dreptate ai cu folositul ajutorului lor! Desi suna urat exact asta ii face fericiti!

Hellie, sa ne spui si noua din "intelepciunile" cumnatului

Multi pupici pentru Maya, sa se faca bine si sa descopere medicii cauza!

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

Madd, ce tanara esti!!! Si asa matura! Am si eu o nepotica care face 23 de ani in vara si o vad ca pe un copil, desi si ea este din categoria celor buni! Ii admir pe parintii tineri, noua ne-a trebuit mult timp pana sa ne hotaram, cam 11 anisori :)


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Madd, imi e greu sa dau vina pe varsta pentru ca eu am 35, si nu imi doresc sa fiu asa pentru fiul meu. Intre mine si mama e diferenta de vreo 22 ani. Insa, are niste ambitii pentru mine, dintotdeauna le-a avut, dar nu are cu cine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Raluca, ma bucur ca esti bine..Mai ai asa putin..Te astept cu vesti de la control..

Carmen, sper din suflet sa ii treaca Biancai..Eu sunt patita cu puroiul in gat..Am facut atatea injectii din cauza asta de am ajuns sa mi le fac singura..

Legat de pisici/caini..Eu am avut si si..Ce-i drept, au rezistat mai mult pisicile..Mama mea e astmatica, dar nu a avut absolut nicio problema cu parul de pisica..Ba mai mult, cand avea o criza si se urca pisica pe piept, imediat isi revenea..placebo sau nu, noi ne bucuram ca isi revine mult mai repede.. Acum nu mai am animalute din lipsa de timp..si pana recent si de spatiu..stateam la garsoniera..momentan ne limitam la pestisorii din acvariu:)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Nu stiu cat depinde si cat nu..SUnt convinsa ca e mai importanta personalitatea..dar daca vine si cu varsta la pachet..
Am observat si eu cazuri si cazuri..

Noi ne-am hotarat repede..stiam ca vreau sa fiu mamica mai tanara..Iar conjunctura a fost una favorabila..Iar sotul a fost si el de acord, mai ales ca e si el topit dupa bebei..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Va multumesc pentru vorbele frumoase!

Carmen, sunt convinsa ca nu o sa fi ca ei..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

Dragele mele, bine v-am regasit !
Mi-am recuperat calculatorul, dar bipeda sunt doar pentru 10 min ..apoi iar pat o ora apoi iar 10 min..
Simt ca mi se rupe burta, desi, la 34 sapt cate am , inregistrez un surplus de 12 kg..

Am citit tot, si in primul rand v-as sugera sa asculatati sfatul intelept a lui Vio : sa fiti diplomate si intelepte in relatia cu parintii, oricum ar fi ei. Nu sa-i lasati sa va conduca viata, dar nu alungandu-i spunand ca nu au dreptate. In viziunea lor au, dar puteti sa-i rugati politicos sa nu intervina si sa-i rugati sa va lase sa va traiti propria viata .
Va recomand cartea 'Darul iubirii' de Kahlul Gibran , sa o cititi si sa o faceti cadou parintilor subliniind capitolul 'despre copii'

iata un fragment :

Copiii vostri nu sunt copiii vostri.
Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea
însasi îndragostita.

Ei vin prin voi, dar nu din voi.
Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri
Puteti sa le dati dragostea,
nu însa si gandurile voastre.
Fiindca ei au gandurile lor.

Le puteti gazdui trupul, dar nu si sufletul,
Fiindca sufletele lor locuiesc în casa zilei
de maine, pe care voi nu o puteti vizita nici
chiar in vis.

Puteti nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati
sa-i faceti asemeni voua,

Pentru ca viata nu merge înapoi,
nici zaboveste în ziua de ieri.



Si sa nu uitam ca si noi suntem parinti, si vom imbatrani..



Miche 34+ si
Darius (26.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

Credeti ca e posibil ca burta sa mai scada? Nu stiu cum sa va explic, am facut fix sub sani o cuta din aia de grasime, pana acum de jos pana sus era un mare guguloi tare, acum sus simt doar grasime. Sau asta inseamna ca se lasa burta? Asa trebuie sa fie?

Copilul nu poate scadea in greutate in viata intrauterina? Abia saptamana viitoare am programare la control. Eu as introduce pe langa vizitele la ginecolog si unele la psiholog, mie chiar mi ar fi de folos!

33+

Mergi la inceput