Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Uitasem de sondajul cu unghiutele: la maini la 2 zile maaaaaxim 3 (dar deja zgarie), iar la picioare cam la 10 zilez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

buna seara, fetelor. ne mai tineti minte?
am venit si noi sa mai dam de veste ca uite acusi facem 5 luni si intre timp ne-am botezat, am fost in Romania aproape 3 sapt., doar ce ne-am intors de vreo sapt. totul a fost fff bine, zborul cu avionul ok, doar la intoarcere a fost cam maraita.
La botez a fost fff cuminte, a pland putin la baita dar cred ca s-a speriat apoi a fost ff linistita inclusiv la rest. pana la ora 21 cand am dus-o acasa, a papat si s-a mai trezit a doua zi la 8 dim., fara nicio pauza de papa. ehei....de atunci doarme toata noaptea legat, a disparut masa de noapte, se mai foieste ea uneori dar fara sa se trezeasca, ii dau suzeta si se linisteste la loc. uneori stau si ma gandesc ca e totusi prea mare pauza de nemancare si mi se face mila de ea, de trezit nu o trezesc eu in mod special sa ii dau, o las pe ea sa ma anunte. Ca tot vorbeati recent de cat papa , pai a mea are doar 4 mese de lapte a cate aprox 200 ml, de o sapt am inceput si noi diversificarea cu suc de morcov si apoi supa, adica zeama deoc. de la legume. se stramba ea putin dar de inghitit tot le inghite..cu lingurita, deh fetita mare.

Scutece avem Pampers babyfit parca se cheama nr 3, apropo in Rom aceeasi marca aceeasi marime erau muuuuult mai mici, nu se petreceau deloc peste pulpite. ciudat.
Eu de cantarit nu am mai cantarit-o de vreo luna, ultima oara avea 6300g si era in grafic perfect. oricum se lungeste pe zi ce trece si se ingreuneaza. vineri suntem progr la vaccin si o sa vedem cum stam.
e un copil adorabil care rade in hohote, nu plange aproape niciodata, de cateva zile a descoperit si ea intoarcerea de pe spate pe burta si repeta asta de zeci de ori pe zi, inapoi insa nu reuseste asa ca trebuie intoarsa de mami.
si ea daca e mai ridicata asa la 45 gr vrea direct in fund, si dc te prinde cumva de degete e hopa sus direct in fund si fericita tare.

am mai vazut si eu poze cu bebeii nostri scumpi, toti au crescut frumos. o sa pun si eu zilele aste ceva poze de la botez facute de varul meu pt ca pozele oficiale sunt in Romania, nu au fost gata pana la plecarea noastra.

va pup pe toate si bebeii aferenti si revin...nu de alta dar deja am scris un roman si nu vreau sa va plictisesc asa din prima
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Complicata treaba cu unghiutele!!! La 3 zile i le tai dar nu pot nici cand e treaz nici cand doarme(ca-l trezesc si din delfin se face rechin). La picioare am taiat de vreo 3 ori unghiutele. Acolo e si mai complicat ca se gadila :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Neata,
Si noi taiem unghiile de la maini la 2 zile si cam odata pe saptamana la picioare.
CELLENA si eu am patit la fel.ma refer la faza cu plansul..e vorba despre wonder week-sapt 19. Asa am inteles de ce mi se trezeste mai des,de ce si-a pierdut din apetit,de ce e mai maraita...trece.acum sunt multe schimbari pecapul lor....si nu stiu cum sa reactioneze....o sa ma documenfez mai bine pentru urmatoarea faza,sapt 26....
O zi placuta la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Adriana bine ai revenit! Ma bucur cand revin fete dupa atat timp, ce bine ca ai intrat sa ne povestesti de voi.Asteptam si fetele care nu au mai scris de mult.

Eu ii tai unghiile lui Stefanut la vreo saptamana ,reusesc cu chiv cu vai cand face nani.La picioare mai rar mai ales ca a avut un degetel rosu de la unghia mare.Am rezolvat o acum dar sper sa nu se mai repete.

Cellena si al meu mai plange cand vede pe cineva necunoscut dar nu mereu depinde de toane.Cateodata este foarte comunicativ cu persoanele straine dar de la mine din brate.

Sunt rupta de somn Stefanut s a frichinit toata noaptea ca si alaltaieri noapte.Spre dimineata a facut kk si a eliminat toate gazele de credeam ca nu se mai opreste.De cand bea lapte praf are foarte multe gaze.
Eu am facut mancare pana pe la unu si cand sa ma culc si eu a inceput frichineala.L am luat pe burta mea dar tot degeaba,eu mai mult l am pazit ca mi era tare mila de el.Dupa kk am dormit si noi mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Buna!
Noi suntem la 17 zile de tratament ptr reflux, de ieri iar da afara mai mult. Acum l-am pus pe burtica si dupa vreo 10 minute a dat afara cred ca 20 ml de lapte gros nedigerat (a mancat in urma cu o ora jumate). Ma sperie putin cand vad ca ii revine uneori refluxul puternic, desi stiu ca mai avem 6 saptamani de tratament. Maine facem iar eco abdominala, avedem ce mai e pe acolo...Si sa ne vada un orl-ist, ptr ca mai tot timpul e ragusit. A, si tuseste sec mereu - de la reflux.

De 2 zile a decoperit degetul mare de la mana si zici ca e ....cine ce stie ce bunatate...pana il prind eu pe hotoman...il scot rosu din gurita :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, eu i le tai cand suge. Mai da ea si atunci din maini, dar nu chiar asa rau. La picioare imi ia o ora sa reusesc ca pedaleaza de zici ca e la turul Frantei :)) recunosc, ca o mama denaturata ce sunt, ultimele dati i-am pasat treaba asta lui taica-su si s-a descurcat mai mult decat onorabil :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Hello, mamici!
Bine ai revenit, Adriana!
Cu unghiutele si la noi e greu...cam la 4-5zile incercam sa te taiem, mai mult in somn ca daca e treaza trage intr-una de maini si ii fac mai rau.
Acum nu stiu daca ma considerati mama denaturata sau nu, dar a mea isi suge degetul mare de mai bine de o luna si eu am lasat-o. Suzeta nu a vrut si gata,iar atunci cand vrea sa doarma isi baga degetelul si stiu ca asta si-ar dori. Adoarme mult mai usor si e mai linistita. La noi asta e mostenire din familie...si sora mea,care ii este nasa, si nepoata mea au avut acelasi obicei si au scapat de el destul de usor. Sper sa fie si la noi la fel.
Va pup! O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mica, eu nu judec . Pina la urma poti sa stai dupa bebe si sa ii tot scoti degetul din gura, dar daca pe el il linisteste degetul, tot il va bagain gurita. Al meu junior si acum baga degetele, ba chiar doua dintr-o lovitura. Singura treaba naspa e ca si-a strimbat dintisorii din cauza asta .

Mena, sanatate. Stiu ce inseamna... eu am alergie pe tot corpul, mia dat doctorul o crema, inca nu am folosit-o dar iau fenistil pt alergie in general. Alergia nu a disparut, dar macar o tin in sah (nu iau decit o treime din doza de copii, deci mai putin de 1/6 din doza de adult).

Camys, sanatate la pui!

Angelique, si eu as zice sa mai astepti cu diversificarea o tiruca. Stomacul si intestinul lui au nevoie sa se refaca un pic dupa atita medicatie si stres.

Re unghiute: eu le tai cu unghiera si nu cu foarfeca. SUnt cam neindemanitica si mi-e teama ca ii tai din deget...

Eu sunt obosita de la vreme si alergie. Si acu a venit caldura brusc, asa ca zboara polen in toate partile. Ieri am iesit o jumatate de ora afara si am stranutat ca la nebuni.Am citit o teoria ca mamicile de baieti au probleme mai mari dupa nastere in partea imunitatii. La mine se potriveste .

Sotul a fost in concediu si ne-am facut de cap: mers la cumparaturi, facut abo la biblioteca in orasul vecin (in al meu e o biblioteca de tot risul).

Pupici la toti bebelusii!

Ma bucur ca ramineti aici pe forum si ca nu ati fugit cu toatele pe facebook cum s-a intimplat cu odiseea de ian-feb. Poate voi prinde si eu curaj sa cer parola la contul cu poze, dupa intimplarea la cealalta odisee nu prea imi vine inca, dar tare as vrea sa va vad minunile!


Vedeti ca de miine apare forumul nou! Cica mai modern, cu tot felul de brizbrizuri (eu prefer forumurile simple, nu am nevoie de ce au pus ei in plus, dar ma rog, sper sa ma descurc!). Cind ne mutam acolo? Forumurile vor merge pt un timp in paralel cica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Mai am si eu un sondaj: ce crema de protectie solara folosim pt bebeii?
Al meu deja s-a bronzat pe maini si pe fata si nu imi place deloc...
Cellena te-am citit,tare mami tau.In we am fost la tara,cum era cald la un moment dat i-am dat caciula jos si l-am deschis la hanorac.Imediat au sarit pe mine 2mamici sa ii pun ceva in cap ca e vant,ce-i drept era vant dar si foarte cald.I-am pus gluga si imediat mi-a trantit-o una din ele: "nu-i acopera urechile,degeaba i-ai pus-o"
Aschiutza nu stiu nimic de noul site,si nici de odiseea de ian-feb.Dar parca si la iulie-august a fost un exil spre facebook,nu mai stiu exact.Eu mai citeam sept-oct,mi-e tare draga Bob ca am fost colege la aspirante si Laura cu pingu mic Luca,scrie frumos pe blog.
Dar cum timpul meu de stat online e limitat nu am mai citit.
Ioana ce zici tu acolo de sapt 19?Dezvolta te rogNoi suntem fix in sapt 19.Ma duc acum la vaccin,sa vedem spectacolul.Mi-e mila de el,sa-l intepe in picior...plus mi-e teama de febra,sper sa fie bine in final.
Adriana bine ai revenit!
Camys imi pare rau ca va chinuiti asa,rau refluxul asta.Si al meu vomita,m-am gandit eu ca de cand vrea sa se ridice singur in fund s-a agravat,poate are legatura.O sa intreb dr azi.
Angelique stiu cum e,cand te pui in pat si gata sa te fure somnul incepe sa se miste,sa se maraie si eu una imi vine sa plang.Mai rau era cand se inneca de la muci de saream din pat.
Sebi si-a schimbat programul,se culca pe la 9,se trezeste la 10 si apoi mai doarme pana la 1,maxim 2.Si apoi incepe distractia nocturna cu pune-l in patut,ia-l din patut,abandoneaza si lasa-l intre voi,dormi intr-o parte,trezeste-te cu dureri de spate,prefa-te ca esti odihnita
Dar pt ca se culca asa devreme la 7 face ochii si ii e foame.Asa ca ii fac 90ml pe care ii bea cu sete instant,deja sanul e gol ca mai toata noaptea trage din el.Eu doar din dreapta ii mai dau,stanga nu o mai vrea de la botez,de 1luna jumate.
Bebelusii vostrii plang daca in timpul mesei le scoateti bibe din gura?De ex el urla cand vreau doar sa-l sterg ca ii ajunge laptele pe gat,pe ceafa la cat e de haplea.Si mai nou dupa ce papa 120ml si nu mai e nimic incepe sa planga ca ar mai vrea.Il ragai si uita dar isi suge limba ca si cum "mami,sigur sigur nu mai e ceva acolo???"...
Si am observat ca majoritatea copiilor care dorm noaptea fara pauze sunt cei nemancaciosi.Am prietene are caror copii nu s-au mai trezit noaptea de la 3luni dar e clar ca nu le trebuie mancare nici acum.Gen are 1an si 9,5kg sau 10luni si 7,5kg.Asa ca speranta mea sa doarma si el ca omu 6-7ore e minima.
Ma duc sa ma preg ca acum plecam la dr,va pup


Mergi la inceput