Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Am scris un mesaj lung,l-am pierdut.
Incep prin a-i da Micai un puuup mare ca ne-a fost dor de ea.Sa stii ca si al meu face fix la fel cu trezirile,tot 4-5 treziri pe noapte avem si ii dau doar san noaptea.Daca ii bag in biberon in nas doarme 3-4 ore legate ca am incercat.Dar el e prea mancacios,citind cat lapte ii dati voi pai cred ca al meu ar avea 10kg daca i-as da atat.
Ii dau lp cam 600ml pe zi,el ar vrea mai mult dar ma ingrijoreaza ca ia prea mult in greutate.Banuiesc ca suptul de la mine nu totalizeaza 300ml sa ajunga la necesarul zilnic si totusi el ia f bn in greutate.Sunt preocupata,vad ca e cam cel mai grasan de aiciStiu,sunt alte mame ingrijorate ca nu ia deloc.Cum o dai nu o nimeresti cu bebeii astia
Bubu bine ca mi-ai amintit de unghii,tocmai i le-am taiat.Daca ratez ziua de taiat ma zgarie pe fata,pe sani,unde apuca.La picioare nu i le-am taiat pana acum.
Pya la voi e cald si probabil fiind la aer piciorusele mereu ii cresc unghiile mai repede.

Am fost la tara in we,super frumos,am stat nonstop afara si nu am avut treaba cu el.Cum maraia il plimbam 50-100m si adormea.Tot o fericire pe capul nostru pana ieri cand am ajuns acasa.Nu are rabdare,vrea numai sa te joci cu el,Doamne fereste sa il lasi singur ca vocifereaza.Mai are omul de facut un dus,de papat o bomboana,nu se poate ca e scandal.Am iesit si eu aseara si cand m-am intors mi-a zis mama ca s-a jucat si a ras nonstop,s-a facut baiat mare dar tot asa daca il lasa sa se duca la baie tipa dupa ea.Nu mai sta pe spate deloc,numai in fund sau la 45grade.
Avem in schimb o problema : de ieri vomita intruna.De vreo 4-5ori dupa ce papa.Nu conteaza daca a fost lp sau lapte de la mine ca da o pleasca afara imediat dupa ce suge si apoi iar si iar.Il schimb de cateva ori pe zi ca e ud tot.Maine ma duc si la vaccin si sa vedem ce facem cu vomitatul asta.Intr-adevar i-am schimbat apa de lp cat am stat la tara,acum am revenit la apa noastra (bidon LaFantana) dar e ciudat,nu trebuia sa vomite cat am stat acolo si am folosit alta apa,nu acum cand am venit acasa.
Lacramioara te inteleg perfect cu job-ul,si eu ma consum ca il las cu mama si ma duc la serv dar rata la casa ma impinge de la spate.Si sincer si un pic job-ul in sine.Cand ma gandesc ca vine si dec si am si examene de dat imi vine sa ma impuscCand piticu o sa misune pe aici eu stau sa invat si sa fac exercitii la ACCA in loc sa stau cu el
Poate o sa ma ierte cand o sa realize ca toate astea sunt si pt el,nu l-as vedea eu absolvind la Oxford ...cine mai mi-ar ajunge la nas atunci
Pana atunci mai e mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Fetelor, am observat ieri o chestie la Ema. Eram cu ea la restaurant si ne hlizeam toti trei (eu, ea si ta-su), pana cand a venit o chelnarita care a incercat sa vorbeasca cu ea si i-a zambit. De unde copilul nostru pana acum era in extaz daca ii zambea cineva (oricine), ieri s-a pus pe un mare plans. Am pus plansul pe seama oboselii (era cam nedormita), a iesit taica-su cu ea din restaurant si a plimbat-o cu caruciorul pe strada pana a adormit. Apoi, am fost la niste prieteni pe care ii stie de cand avea 3 zile. Toate bune si frumoase, am ras, am balit, ne-am hlizit, pana apare un alt prieten, pe care nu-l vazuse niciodata. Si omul, nu stiu daca de complezenta sau pentru ca i se parea simpatica, a incercat s-o bage in seama. Cat i-a vorbit a mai fost cum a mai fost, dar cand i-a pus mana pe botosi, iar mare circ. Oare am ajuns deja la varsta la care sunt susceptibili cand vine vorba de straini? E prima data cand plange in "comunicarea" cu oamenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Buna fetelor,mi a fost dor de voi dar nu am avut timp sa mai intru.Multumesc celor care mi ati raspuns la intrebari.

Mica bine ai revenit,te asteptam mai des.

Bubu succes cu diversificarea!

Am citit din urma insa e greu sa imi amintesc ce si cum.

Am fost la dr. iar,mergem spre bine.Cu diversificarea ne a zis sa nu ne grabim ca ik putem da iar peste cap pe Stefanut cu burtica.Sunt sigura ca o sa avem regim mai special cel putin pana isi revine.Am mari emotii si cu diversificarea si cu vaccinul.

Vroiam sa mai zic ceva insa s a plictisit de carusel si ma solicita.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Am facut o nenorocire de dermatita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Multumesc fetelor de primirea inapoi! Sper sa reusesc sa intru mai des,macar atunci cand doarme ea ziua.
Cellena, iti multumesc de raspuns, m-am mai linistit. Cred ca ai perfecta dreptate,sunt intr-adevar mult mai activi. A mea e atat de batoasa...se tot aburca sa se ridice in fundulet si trage de ea. Saracuta! Despre papica din cursul noptii,noi nu am avut niciodata o repriza de somn lunga gen 10-6 dim. cea mai lunga fiind de 4, maxim 5 ore.
Cat despre persoane necunoscute,inca nu avem probleme,decat doar atunci cand e foarte obosita. In rest orice o ia in brate si o plimba ca sa vada ea,e prietenul ei.
Dana, mare si eu! Deci a mea nu e singura mancacioasa nocturna. Bine ca ia in greutate, inseamna ca e sanatos si ii merge bine. Ce dragut ca ati iesit la aer. Voi aveti caldura...la noi a fost rece si a plouat tot weekend-ul. Nu stiu cand o sa se incalzeasca si la noi. Bubu sunt alaturi de tine la suferinta de la cap vreme.
Dana,cat despre apa nu stiu ce sa zic...poate are o perioada mai agitata si de asta vomita mai mult.
Angelique si fii tare! Lasa diversificarea acum. Important e sa-l aduci la normal si ai sa ai timp de toate! Tin pumnii pe mai departe. Multa sanatate!
La capitolul pampers...noi folosim cu succes(inca) premium care,nr 3. E adv ca mai patim si noi sa iasa,dar nu mereu. Am incercat si pampersul simplu,cel verde,dar nu mi-a placut...cum facea un pipi se umfla gelul ala de parca avea o minge intre picioare si cand o schimbam avea putuca creata. si da,atunci cand papa tzitzi si face ii iese pe la spate,dar daca sta normal pe spate, nu. Stiu ca a zis cineva,scuze dar nu mai retin cine.
Va pup ca s-a trezit! A dormit20 de min!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Mena , imi pare rau pt dermatita. Eu am folosit cu succes o crema facuta in farmacie cu flocinolon. Asa mi-a recomandat un dermatolog. Rezultatele s-au vazut in mai putin de o ora. Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Off Topic! Mi-am adus aminte ceva! Azi se implineste un an de cand am aflat ca o sa am minunea asta mica! Ma uit acum la ea si nu imi vine sa cred ce am putut face! Sunt topita toata dupa ea!
Gata, va pup, ca s-a declansat sirena!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Bine ai revenit Mica!!! Chiar zilele trecute ma uitam pe pozele Nataliei! Chiar e o minune!
Mi-a prescris dr Elocom. Sper sa fie efficient, nu de altceva dar datat trecuta, cand am vacut dermatita arata pielea ca arsa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele!

La multe lunite inainte minunilor sarbatorite!
Pyao, te va anunta Ancuta pe mail, in functie de comenzile pe care le mai are. La noi a durat cam o saptamana
Intr-adevar, Victor e f precoce
Bubu, noi taiem unghiutele cam la 10-14 zile iar la picioruse si mai rar...
Mica, mie mi se pare greutatea ok pt 4 luni, bebelina e inalta Oricum, dupa 3 luni iau mai putin in greutate. Si Luci se trezeste tot de atatea ori pe noapte, cateodata mai des, cateodata mai rar, dar nu suge mult, ia de 2-3 ori si adoarme.
Cred ca trebuie sa verifici ce e cu vomitatul
Cellena, nici Luci nu rade cu toata lumea.
Mena, cum ati reusit?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Hello, fetele!

La multe lunite inainte minunilor sarbatorite!

Mena, cum ati reusit?
Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM


Multumim!

Uite ca trec printr-o perioada extreme de stresanta si tensionata, am renuntat la vitamine (o sa le reiau), e primavera (deci organismul e slabit) . I-am luat lui Gabi o crema de la klorane cu spf 50 si pt ca pusesem mult pe mana, dupa ce l-am dat pe el, m-am dat si eu si, din cauza tuturor motivelor mentionate mai sus s-a declansat o alergie sau ceva de genul asta si mi s-a iritat o jumatate de fata. Senzatia e urata, de prurit si se umfla pielea cand ma apuca mancarimea. Azi am fost la dermato si mi-a zis ca e simtomatologie de dermatita de contact si mi-a dat tratament. Data trecuta , vreo 8-10 ani in urma, mi se facuse in jurul gurii, pielea, de parca era arsa


Mergi la inceput