Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Fetelor, referitor la combinatii alimentare, valabil pentru copii si pentru voi: www.cristelageorgescu.ro/mar-morcov-incompatibil/01/2011/" target="_blank">http://www.cristelageorgescu.ro/mar-morcov-incompatibil/01/2011/


Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM





da, stiam ca nu e ok sa combini legume cu fructe dar si ca nu e delooooooc ok sa dai fructul ca desert (mai ales dupa o masa proteica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Hello, fetele, ce mai faceti?
Fac pariu ca e primavara si cald si frumos acolo si ati fost in plimbari, avand in vedere activitatea cam lipsa de aici, ha ha.Ma bucur pentru voi!!

Azi facem si noi 5 luni,asa ca mami a facut o negresa cu ciocolata si migdale si un teanc de clatite cu dulceata de capsuni, va rog sa serviti!
PS Mami tine Monti, hi hi, dar a papat 2 clatite:)

ok,acum si o intrebare:cum e la voi cu unghiutele?ca eu, desi i le tai din carne aproape, trebuie sa i le tai sau in fiecare zi sau, daca nu, maxim la doua zile, zici ca i le lungeste cineva peste noapte!si le tai cu unghiera mea acum, ca sunt tari ca piatra! s-a obisnuit, dragul de el, se uita si nu zice nimic, sta sa i le tai:):)Oricum nu scapa. E 18.12 si la noi sunt 6 grade azi dar un vant puternic, insa am iesit si noi o juma de ora, sa miroase si el aerul.. Urmarea e ca dupa ce am venit si a papat lapticul, a adormit tun, la mine in brate si l-am depus in patut fara sa aiba habar.Doarme de rupe

va pupam, sa aveti o saptamana buna!!Pya, bagajele la usa deja?

PS a facut o pasiune pentru pure para fiarta, eu ii dau pere Bartlet, ca sunt dulcege.A hapait tot, cu bucurie.Nu il constipa, nu altceva.totul ok.nu dureri de burtica.I'm happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Azi va dau tort si suculet ca a facut Gabriel 4 lunite!!! Bubu la multi ani lui Nic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Buna dimineata, fetelor!!!


Saptamana asta venim acasa!!!!!! Yeeeei!

Bubu, Cellena, Mena
: la multe lunite si ani frumosi minunilor voastre! Sa creasca mari si sa fie sanatosi, iar voi sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta alaturi de ei.

Si lui Victor ii cresc unghiutele ft. rapid, mai nou si la picioruse le tai mai des decat la inceput. Soacra-mea zice ca e bine, inseamna ca nu-i lipseste calciul. Inca i le tai in somn, cu forfecuta speciala.

Azi am facut comanda la mei tai, sa-l am cand ajung acasa. Fetelor -Cellena, Onutz,- cam cat dureaza pana ajunge?.

Am trimis pe mail-ul comun un link, prin dropbox, sa-l vedeti pe minunatul nostru in actiune...Scuzati nude-ul, dar atunci l-am filmat si mi s-a parut cel mai concludent filmulet de pana acum. Pata de pe pat e pipi...tocmai ce-i scosesem aleza de sub el, ca asa-i in tenis.


Va las, am o gramada de facut pana plecam.
O saptama afrumoasa sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

La multe lunite Nicholas, Ema si Gabriel! Sa aveti parte doar de sanatate si bucurii!
Bubu, . Noua ne-a spus pediatra sa incepem diversificarea dupa vreo saptamana dupa ce se face bine, dar ea mai are inca muci, si vineri o sa facem a doua doza de vaccin de rotavirus, asa ca nu vreau sa ii dau pana atunci. Dupa vom vedea, data trecuta a durut-o burtica cateva zile dupa vaccin, asa ca nici atunci nu ii dau. Si daca ajungem de florii, plecam la brasov la soacra mea, asa ca ramane pt dupa Pasti, si asa probabil ajungem la 6 luni. Oricum in ultima vreme pare interesata cand mancam ( de pilda nu mai pot manca nimic cat o alaptez pt ca se uita la mine si nu mananca ea), in fundulet sta destul de ok cu sprijin, deci probabil va fi pregatita cand incepem.
Angelique, noi facem laptele praf cu apa pt bebe Humana, pe care doar o incalzim ( se poate si fierbe, darnu e nevoie in primele 2 zile dupa ce deschizi cutia si mai mult nu ne tine).
Pya, drum bun!
Noi suntem bine, doar camai avem incaniste muci, ii dau cu marimer si ii scot muciicam de 2 ori pe zi.
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Dragelor, imi dati si mie coordonatele mailului comun va rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

sunt uimita, panicata si terifiata de atata sadism...cine le da voie sa publice asa ceva??? protectia si drepturile copilului mai exista? http://myeva . wordpress.com/2011/02/03/ din-nou-despre-sadism/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Buna ziua, dragele mele!
Revin si eu dupa o pauza lungaaa. Ma chinui de o luna sa va prind din urma si nu mai reusesc. Harnicute, nu gluma!
De ce asa greu? Sunt doar eu cu bebelina si nu mai apuc sa fac mai nimic, sotul pleaca dimineata si ne lasa dormind,vine noaptea si ne gaseste dormind. Doar duminica ce il mai prind in preajma noastra.
Angelique, ii doresc multa sanatate pruncului tau,iar tie putere sa treci peste toate incercarile.
Mena, Bubu va dorim multe luni inainte si sanatoase. Multumim de tratatie.
Onutz, Popi, Lacramioara, Biona, Andie, Pya, Mami, Angiuta, Epopeasca, Cellena si toate celelalte fete, va pupam. Imi cer scuze ca nu mai nominalizez, dar nu mai stiu ce si cum,ca tot am citit pe rand,in timp,iar memoria mea e varza. Iertare,va rog!
Noi suntem bine, Natalia face pe 20 patru luni si din pct meu de vedere e ok ca si greutate, chiar daca in aproape doua luni a luat doar un kg. Aseara avea 7kg si dupa masuratorile mele 68 de cm. Am uitat sa spun ca inca e alaptata exclusiv.
Acum va cer si voua parerea...luna trecuta la controlul de 3 luni, pt ca nu luase f mult,adica doar 660 de gr,am avut termen pana azi sa vedem ce pune si daca e nevoie de completare. In 19zile a luat 340 de gr. Cum vi se pare? Asa ea arata f bine,a f activa, e complet normala pt un copil de varsta ei. Ce ma mai ingrijoreaza e faptul ca vomita f mult,chiar si dupa o perioada mai lunga dupa masa. Inca nu am investigat mai amanuntit problema,dar cred ca daca continua asa voi lua f serios problema.
Alta chestie pe care as vrea sa o stiu de la ai vostri copii...de cate ori se trezesc pe noapte pt masa? A mea adoarme la 9, la 12-1 vrea iar papica, dupa care la 3-4, la 5-6. Asta intr-o noapte buna, ca se intampla f des sa fie si patru treziri pe noapte. Cred ca nu se mai satura doar cu sanul. La voi e la fel? Din cate imi amintesc ca am citit,nu e tocmai asa.
Gata, va las, ca scriu de 2 ore la mesajul asta si cred ca v-am innebunit deja.
Va pup si sa stiti ca mi-ati lipsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:


Pya, eu l-am comandat pe 4, dar mi-a zis ca e putin aglomerata si o sa-l coasa pe 8. Joi mi l-a pus la posta si azi ar trebui sa-l ridic.

Mica, mie mi se pare normal ce povestesti tu acolo. Ema are nopti (foaaarte rare, ce-i drept), cand doarme de la 10 seara la 6 dimineata. Dar in mod normal programul de trezit e: 3-5.30-7-9-11. Cateodata isi muta masa de la 7 la 8 si o sare pe aia de 9. Depinde cat de cuminte am fost :)). Nici prin gand nu mi-a trecut ca nu s-ar satura. Cred, mai degraba ca i se face dor de mine :))
Cat despre luatul in greutate, e normal sa ia mai putin, ca sunt mult mai activi. Pe Ema am cantarit-o aseara si avea cu 50 gr mai mult ca saptamana trecuta. La controlul de 3 luni luase tot cam 600 gr, iar luna adta a luat cam 400 per total.
Eu cred ca ar fi pacat sa incepi cu completare avand in vedere ca ai alaptat exclusiv cu succes pana acum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, nici n-am reusit sa citesc tot articolul :(((

Mergi la inceput