Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Aschiutza, si eu am alergie primavara si toamna. Am inceput la 1 an dupa primul copil si primavara trecuta am fost rau de tot, cu stranut, imi curgea nasul si ma mananca de imi venea sa ma scarpin cu periuta de dinti, mai ales noaptea.
Acum iar dadea semne ca incepe dar am fost cu bebe la control si doctorita mi-a dat niste pastile homeopate (poumon histamine) si vad ca imi merge bine. Mai curge nasul incolor dar nu mai am mancarimile alea insuportabile.
Mi-a dat 15 zile, nu stiu ce o sa fac dupa. A zis ca pot sa iau si Claritine sau aerius 1 pastila pe zi dar daca merge cu homeopate nu as lua cat alaptez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

IPraty, multam de idee. Ce doza si in ce potenta il iei? Asta e si la mine problema, ca alaptez si de aia nu vreau sa iau ceva prea puternic dar care trece in lapte.... Si asa de cind iau si doza asta mica de fenistil am impresia ca o doare burtica pe Lili f des. Dar nu am ce face, trebuie sa iau ca altfel nu ma pot ocupa de ea... De abia acum incepe mesteacanul si la ala am facut anul trecut f urit. Mi-a dat soacra o idee sa merg la acupunctura cu laser, cica pe ea a ajutat-o (costa numai 120 euro prima sedinta si apoi 25 de euro fiecare sedinta care urmeaza, asa vreo 10 ).

Dana, cel putin juniorul meu asa a fost: a dormit noaptea si e un slabanog si sclifosit la mincare nevoie mare!

Crema solara: am folosit de la Nivea, pt copii. Eu nu il dau intodeauna pe junior pt ca nu i-am dat Vitamina D si asa voi face si la junioara. Ii dau cind iesim toata ziua afara in plin soare (dar la noi cade vara intr-o joi intre orele 13 si 14). Nivea e singura crema cu care eu m-am inteles de cind ma stiu (in ciuda tuturor adaosurilor continute), toate alea mai sofisticate, neam! Mai imi dau acum cu Linola pt ten uscat, dar nu pe fata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Dana, eu o dau cu crema de la Alverde. Am dat-o doar de 2 ori pana acum si n-am avut probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Aschiuto, ce forum nou, maica?
Adriana, bine ai revenit
Camys, sper sa treaca refluxul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Dana, mai demult, cand aveam timp de bantuit pe forumuri, am citit ca cremele de la Avon pt copii sunt f bune. A trecut ceva timp de atunci, asa ca voi incerca si eu Alverde.
Daca-i scot sursa de hrana din gurita face ca trenu'-n gara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Fetelor cred ca e urat tare cu alergia asta,prietena mea are la pisici.Cand le vede stranuta de nu se mai opreste.Pe mine m-a ferit DD.
Aschiutza cand zici ca vara la voi e o raritate nu glumesti,nu?Eu ma gandesc serios sa emigrez,Germania(Frankfurt de fapt) imi e o destinatie accesibila dpdv al job-ului dar daca vremea e asa urata mai bine nuOricum de cate ori am fost acolo ploua sau ningea,deci e clar.

Am fost la dr,nu a plans absolut deloc la vaccin,i-am distrat atentia si nu si-a dat seama.Desi la iesire avea lacrimi in ochi a ras tot timpul si a vorbit.A mai luat 150gr intr-o sapt,mi-a zis ca e suficient 800ml pe zi la greutatea lui.Asa ca 600ml de lp e tot ce primeste daca nu vrem sa fie si mai durdunel
A ramas cum am stabilit,incepem cu supa de legume diversificarea,apoi usor piureuri si din a3a sapt si masa de fructe.Pe net am citit ca mesele de lapte sunt in continuare necesare,ea mi-a zis ca o sa le inlocuim cu mesele de legume si fructe.Acum sa vedem cum ma inteleg cu haplea
Multumesc pt raspunsuri,o sa ajung si eu la DM sa iau crema plus niste paturici de unica folosinta ca nu mai am de ceva timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Dana, pana cand vor ajunge legumele sa constituie o masa, va trebui sa-i dai si completare, cantitatea de supa si piure va creste progresiv, ca oricum n-o sa manance de la inceput 100 ml de supa. Sau...?
Din cate stiu eu fructele nu trebuie sa inlocuiasca o masa, ci vor constitui doar o gustare
Oricum, ne adaptam in functie de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

cred ca tocmai am avut ultima sedinta de kineto! kinetoterapeutul e f multumit de evolutie!luni merg la neuro sa vedem ce zice dr si daca e totul ok ne oprim...desi eu parca as face si in scop profilactic o data pe saptamana daca nu ar plange asa puiul...prea frumos a evoluat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

atat de frumos incat acum se trage sa se ridice singur in fundulet din pozitie inclinata <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Onutz, iaca acilea mai multe informatii http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=178192&nm=Desprecopii-30-aproape-gata

Dana, eu locuiesc in nord-vest si vremea e oribila. Sunt luni in care ploua si e innorat toata ziua . Nu stiu insa cum e in Frankfurt . Mie imi lipseste tare de tot soarele si de obicei imi iau sotul in tarile calde in concediu. Da acu cu doi mormoloci nu am nici bani si nici nervi sa merg asa departe. Aici cind e cald si soare toti lesina si se pling dar ies ca mustele sa isi incalzeasca oasele. Daca te gindesti serios la emigrat, citeste-ne la germanute (la diaspora), sunt si parti bune, si parti mai putin bune si e bine sa stii la ce te inhami (ce mi-as fi dorit sa fi avut eu pe vremuri o sursa de informare, eu am plecat ca berbecul ).

Mergi la inceput