MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

...si mai vreau sa impart cu voi inca ceva interesant (si de stiu si de aplicat ): subconstientul nu intelege ce urmeaza dupa cuvantul incerc si de aceea nu actioneaza. Ramai in aceeasi situatie pentru ca vibratia cuvantului “incerc” este totuna cu “in +cerc”. Constientizeaza de cate ori pe zi folosesti cuvantul “incerc” si ai gasit explicatia. Fa tot posibilul sa inlocuiesti cu testez sau fac. O sa observi in scurt timp diferenta.

Un alt cuvant care te saboteaza este trebuie. Aminteste-ti de perioada copilariei cand mama ta iti spunea ca trebuie sa faci ceva. Asa-i ca nu iti placea? Cuvantul trebuie face ca subconstientul tau sa se inchida la nivel energetic. Transmisia de informatii intre neuroni devine fragila si daca totusi te mobilizezi sa faci acel lucru de cele mai multe ori il faci in sila. Ce solutii alternative putem folosi? Sa inlocuim “trebuie sa fac” cu “e important sa fac”, nivelul energetic creste datorita curiozitatii.

Si incredibil trebuie evitat, inseamna ca nu prea iti vine sa crezi. Si daca nu crezi de ce sa mai primesti? Haideti sa-l inlocuim cu surprinzator !

“Vreau” este cuvantul care te tine la distanta de dorinta ta. Folosindu-l pui in incurcatura subconstientul si Universul, pentru ca de atatea ori ai vrut si pentru ca nu ai facut nimic in acest sens lucrurile nu s-au intamplat. Cand te surprinzi spunand “vreau”, inlocuieste-l cu “aleg” sau “actionez” si o sa vezi ce rezultate frumoase o sa obtii.

Si daca o sa te surprinzi spunand: “Am citit lucruri interesante, dar imi este greu sa le aplic”, de fapt, aceste lucruri nu sunt interesante pentru tine. Pentru ca subconstientul anuleaza tot ce este inaintea cuvantului “dar”.

...da, constientizarea cuvintelor...
Einstein spunea: “Nebunia este sa faci acelasi lucru in mod repetat si sa te astepti sa obtii alt rezultat.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Caress, asa am sa fac savarinele!Multumesc.

Ariadna, ai perfecta dreptate! Ceea ce am invatat eu in ultimul timp, e ca trebuie sa lasi lucrurile sa curga de la sine, in anumiti parametri stabiliti si fara a incalca sistematic cadrul. Totul este permis atata timp cat esti constient de consecinte. TU esti singura/ul care poate decide pentru tine, pentru viata ta! Nimic nu se obtine batand din palme, ci cu rabdare si increderea ca la un moment dat va deveni asa cum ai visat si ti-ai dorit. Totul este sa respecti regulile jocului! Orice incalcare nu atinge pe nimeni, decat pe tine personal si atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

meniul zilei
un mar
MD: ciuperci fierte, cu lamaie si piper
D: humus cu ardei copti
G: morcov
C: supa de ciuperci (ultima portie, au fost 3, Caress )
poate si o salata de varza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Pup montigirls

ariadna cred ca din cauza asta nu mai slabesc ... folosesc acele cuvinte de care spui tu
azi o sa pun nautul in apa si maine dimineata il prepar ... mi-e pofta de numa

claudia nu stiu ce sa-ti spun ... la capitolul prajituri sunt tare stangace

somleac acuma in aceasta perioada intervine si astenia de primavara , organismul e deja obosit si e normal sa simtim o foame mai mare decat in alte perioade ale anului ... si eu am episoare de foamne de-mi vine sa mananc si lemne ... asta e ... vine caldura curand si scapam de aceste stari ... drum bun la cluj ... dar la timisoara pe cand ajungi ??? pupppp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Probabil ca imi priesc excesele conforme, vad ca am in continuare intre 57,5 si 58, ceea ce este absolut perfect!
Azi :MD 100 g branza degresata cu 1 lingurita de tarate de ovaz si 2 de mar copt cu scortisoara
P 13.00 Humus cu o muratura fara zahar
P2 15.30 O bucata de peste prajit cu ardei gras-nu stiu ce peste era, un peste mare, oricum
C- inca nu stiu...dar cred ca fac asta:
http://cerulina.wordpress.com/2013/03/30/placinta-tarta-cu-spanac-si-cascaval-la-tigaie-2/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Puisorule, am ajuns la Camino si am mancat risoto cu ciuperci si legume. Delicios, dar n-am putut manca tot. Nu m-am uitat pe restul meniului dar pretule sunt de-a dreptul rezonabile. N-am vrut sa ajung neaparat acolo, dar din carciuma in carciuma am cautat ceva de post ( gatit nu salata de cruditati)si n-am gasit. Acolo au meniu separat de post , super si atmosfera. MUltumesc ca m-ai trimis.

Acum sunt in tren, e foarte aglomerat, eu nu mai pot de somn ca azi noapte am avut doar 2 ore de nani, sunt si mancata bine, doar ca nu pot sa dorm ca am pozitia lui Praslea cand statea sa pazeasca merele, asa sunt de incomode si stramte scaunele astea.

Andanii poate dumineca? Ma gandeam sa duc pruncii cu trenul la Timisoara sa facem ceva deosebit ca toata vacanta n-am facut nimic cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata,

eu ca de obicei sambata la job( nu cred ca mai scap) ... am si eu zile in care as manca si pietre de moara, si este plin traseul de tentatii( ba covrigarii, ba patiserii), ca sa ma abtin am mereu in geanta un mar, si daca balosesc la ceva, scot marul si mananc... si uite asa pacalesc eu tentatia..

In rest, ma simt groaznic, ma dor incheieturile.. dar fiind obosita nu ma pot mobiliza la miscare... noroc ca mai ies cu copii in parc.

Meniu, acum in week-end nu stiu ce o sa pregatesc, azi mi-am luat la pachet o salata mare( cu ridichi, ceapa, castraveti) si mai am putina branza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna dimineata tuturor, si eu ma pregatesc sa plec la cabinet, m-am saturat de lucrat in we ca de mere acre...dar asta e...
Am citit aseara, mai pe diagonala, principiile fazei a doua.Cred ca am inteles mai multe de pe forumuri decat din carte...daca citesti doar rezumatul, pe cuvant daca vad vreo diferenta intre F1 sI f2



Ceea ce m-a frapat inca o data, este spatiul urias acordat alcoolului...cat beau frate, francezii de acest subiect are o asemenea pondere????Ca despre lactate scrie 4 randuri la Faza 1 si nimic la Faza 2..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata montigirls va pupppp

Caress vezi ca deja ti s-a stabiluzat greutatea ? Paba s-a obisnuit organismul sina scazut surplusul ... mancand in acest mod o sa te mentii frumos

Somleac da ? Ok .... la ce ora si care iti este traseul ?
Ninha ce zici ? Nu vii si tu cu piticii sa ne intalnim cu somleac pe undeva ? Ma gandesc undeva unde sa nu se plictiseasca ei
M-as bucura tare sa ne intalnim .... doamne fereste sa nu apara la mine ceva ..... in mod nornal mergeam la sat dar daca stiu ca ma vad cu voi nu mai plec

Fac humus .... a fiert nautul, acuma ma pun sa aleg cojile si sa il prepar



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Andanii cum faci humus-ul??
Am pus-o si eu pe mama sa puna la inmuiat o punga de naut...

Maine o sa fac un chec aperitiv.

Mergi la inceput