MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Andanii, Somleac, daca vreti mergem cu toata armata de puradei in parcul copiilor. poate s-a repus trenuletul in miscare (Andanii, stii ceva despre asta?)

eu tocmai am terminat de gatit: ciorba de peste (somn, crap si salau), si felul 2 tot peste, la cuptor, cu cartofi copti intregi ptr sotz, iar ptr mine si copii cu salata de ridichi, rosii, valeriana. Cei mici nu pun gura pe cartofi, seamana cu mine

Aseara am fost in oras, la un concert, si am baut niste bere, in rest am fost cuminte.
Azi n-am mancat MD, am tot ciugulit la fructe: ba prune uscate, ba capsune, ba mure (de-)congelate. La P si C o sa mananc ce am gatit.

Voi? cum va petreceti weekendul?
Ariadna, ciuperci fierte? num-asa? cum sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Ninha eu stiu ca e deschis parcul copiilor .... insa nu stiu daca e trenuletul pus in miscare .... mie mi-e bine unde va e voua bine pentru copii .... ar fi fain .... hai sa vedem ce ne raspunde somleac

Carmen eu humusul il fac asa ..... pun in apa nautul (o cana de boabe) vreo 12 ore .... apoi il fierb , pun in blander nautul scurs, adaug o lingurita tahini, un catel de usturoi, zeama de lamaie (azi am pus de la jumatate lamaie de marime medie) sare si putina apa cat sa se poata omogeniza calumea ..... miamiiii cat e de bunnn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Carmen o punga ? Si cat avea punga ..... eu dintr o punga de 900 grame fac de trei ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Eu nu am mancat humus niciodata, m-ati facut curioasa, trebuie sa incerc si eu. Cu merge? Cu salata presupun, dar cu altceva poate fi combinat?

Eu am facut o tarta cu spanac, tare ne mai place, pacat ca nu vor si copii sa guste

Ieri am mancat asa:
- crispyfinn cu gem de prune
- iaurt degresat cu un covrig - nu aveam nimic la mine
- ficatei cu sos (multe legume blenduite)
- o bucatica de tarta cu spanac mica - era fierbinte si nu am putut manca mult

Sper week-end-ul acesta sa fiu cuminte, in timpul saptamanii nu imi este prea greu sa fiu conforma, dar in week-end e jale. Maine mergem la un gratar, dar acolo va fi simplu - carne cu salata. Si cum sarbatoritii tin Dukan-ul sper sa nu fie nici dulciuri.

As face si eu niste briose a la Puisor si niste clatite conforme, dar tare rau stau cu timpul. Mi-a trimis mama bors de stevie si peste si fasole uscata asa ca am mancare conforma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ninha, nu scrii cum faci ciorba de peste? Si cum te organizezi sa ai atatea feluri de peste?

Mihaela, ma bucur ca ti-a placut mancarea la Camino. Si da, e chiar ieftina. Plus ca au la pranz ciorba gratis daca iei un felul doi, plus un mar. Mancare delicioasa si super prezentata mai e la Bricks. Nu e departe de Camino, dar preturile sunt mai mari. Bine ca numai stationezi si nu ai pus in plus, daca postesti.

Alayna, eu fulgii de drojdie ii pun la clatite si la aluaturi in general. Dar Ariel zice ca merg pe aproape orice. Data viitoare o sa ii pun peste spaghete in loc de parmezan

Azi am fost la piata in Aiud si am cumparat tot felul de verzituri: leurda, urzici, salata salbatica si ceva ce nu am mai vazut sau auzit pana acum, lujeri de hamei. Batrana care ii vindea zicea ca se face din ei ciorba ca si de fasole verde. Dar cum nu prea suntem fani de ciorba o sa incerc sa fac o mancare scazuta cu sos de rosii si usturoi.

Meniu azi:
MD: mozarella, salata de leurda si ridichi, wassa de secara
P: mancarica de mazare cu pulpa de curcan
C: mai vedem

Pt saptamana viitoare vreau sa fac asa:
- spanac si urzici scazute cu oua ochiuri
- ciuperci pleurotus cu quinoa
- mancare chinezeasca cu legume si carne de vitel
- mancarea de hamei daca o fii comestibila
- crochete de peste cu legume mexicane

Maine, daca nu ploua facem gulas la ceaun Nu stiu inca ce sa imi fac pe saptamana viitoare pt pachetul de servici. Poate fac lipii cu hummus si spanac crud.

Si mie mi-e dor de ficatei, dar nu stiu de care sa cumpar si sa fie ok( adica eu as vrea ficat de pui de casa sau de curcan de casa dar nu gasesc asa ceva).

Faceti ceva dulce?

Pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Puisorul ,multumesc tare mult ca mi-ai raspuns la intrebare Ru nu am vazut acei fulgi in Germ si nu am auzit de ei.

Eu am incercat lipii Monti si nu mi-au iesit ,asa ca mananc hummusul cu bucatele de legume (castravete,morcovi taiat suvite)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alina, lipiile le fac asa http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/29029/Reteta-Montignac-Lipie/ . In josul paginii am scris cum le fac eu si ies garantat. Dragut blogul tau, intru mai tarziu sa studiez dulciurile, poate ma inspira ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Reteta asta am incercat-o si eu ,de pe culinar ma inspir de obicei ,dar nu -mi plac la gust ,ori sunt gumante ori tari si crapa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Mie-mi place humusul cu rosii sau pe felii de ardei .... sau cu paine prajita .... da asta nu e voie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata fetele,

Eu am o groaza de treaba, dar ma mobilizez dupa ce scriu pe forum.

Aseara am vazut filmul:"Mince, Alors!" e super daca avti posibilitatea sa il vedeti, sa nu-l ratati.

Incerc sa ma organizez ptr sapt. viitoare:
- fajitas cu pui;
- cuscus integral cu pui si legume;
- supa crema inca nu m-am hotarat de ce;
- lipii cu guacomole;
- biftec cu varza de bruxelles si cartofi ptr restul lumii.

Ptr ceilalti din casa, o sa fac salam de biscuiti. Ptr mine, chec la cana.

Alina- Alayna, ai un blog tare frumos, am facut tarta cu mere.

In rest, am feta si smantana, dar nu vreau sa fac mamaliga. Ce combinatii mai stiti ? A, si brocoli.
Cred ca ar merge un sufle, ceva.

Weekend placut si conform,



Mergi la inceput