MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna seara dragelor.Azi am facut din nou mamaliga, imi place de mor,am mancat la pranz cu branza, cascaval si oua ochiuri, si am mai mancat putina si cu o lingura de varza din sarmale.

Am tot rascolit prin retetele de pe net, cautand o ciocolata de casa fara lapte praf.Am gasit intr-un final, au iesit mai mult niste bombonele gen trufe, absolut delicioase!!!
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo36_zps84247e7f.jpg
Ma gandeam astazi ca fara retetele de pe forumuri, fara atatea si atatea sfaturi, dieta asta nu s-ar putea tine, ori am face greseli intr-una, ori ne-am plictisi de moarte intr-o luna, mancand mereu aceleasi si aceleasi lucruri.

Am facut si o portie de ciocolata normala, cu lapte praf, nuci si zahar brun, care sper ca e buna, nici nu am gustat-o, vedem maine cand o taiem ce e cu ea.De cea Monti sunt super incantata.

La cina voi avea mancare de mazare, desi cred ca dupa ciocolata pe care am tot gustat-o ar trebui sa sar peste cina in seara asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Andanii, Ninha venim!!!!

Scuze ca n-am dat nici un semn, dar a fost greu sa ne hotaram, adica sotul mai mult, apoi am fost plecati ca am sarbatorit-o pe mama, si apoi greu domle cu trenurile astea. Deci am gasit tren de dus la 12,35, dar n-am mai gasit tren de intors.Pffuiii. Pana la urma am decis ca eu cu pruncii sa merg cu trenul, iar sotul sa vina dupa noi cu masina.

Deci rugamintea mea e sa ne sugerati unde putem manca ceva ieftin si bun, si monti daca se poate, si sa stabiliti unde si cum ne vedem, cred ca ar fi frumos in parc.Eu va trimit PM cu numarul meu si mai citesc de pe telefon la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress sper ca nu vb de mamaliga de naut

eu azi am facut ardei umpluti dupa reteta: http://www.retetecalamama.ro/retete-culinare/retete-mancare/ardei-umpluti.html
* am inlocuit orezul cu quinoa si faina cu faina de naut..oi vedea maine ce o iesit

si am mai facut si supa chinezeasca da fara nici un fel de carne...nici piept de pui nici calamar, am pus doar putin mai mult tofu..o iesit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ba da, de ce?Ce are?Nu iti place sau nu e conforma?Are 2 linguri de faina si in rest tarate de ovaz...Si la gust, la textura,mi se pare ca seamana bine, ba chiar e mai buna un pic, as zice eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

aa...n-am incercat niciodata asa si cu tarate...am incercat o data numa cu faina de naut..si era oribila la gust...

cata apa pui?si ce cantitati din naut si tarate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Prima data am respectat intocmai reteta, si taratele nu erau de ajuns( nu ti-o mai spun, ca nu are sens, avea si niste telemea rasa de oaie, care iar nu are sens).Azi am dizolvat 2 linguri de faina de naut intr o cana cu apa calduta, si am pus separat 2 cani cu apa la fiert, cu sare.Cand da in clocot adaugi apa cu faina, o lasi maxim 1 minut, apoi pui taratele de ovaz direct din borcan, ca si cum ar fi malai grisat.Exact atat am pus, dupa ochi, cat malai as fi pus.Fierbe foarte repede, cam dupa 5 minute era grosuta bine, dar am mai pus ceva tarate,am considerat ca e ok cand a inceput sa se desprinda de pe ceaun cand o amestecam.Am mai fiert-o putin la foc foarte mic...Nu are absolut niciun gust de naut,dar deloc! Mai am o bucata, o sa i fac o poza sa vezi ce granulata e, exact ca mamaliga.Cea care a inventat-o o coloreaza cu tumarinc, sau tumarinic, sau ceva de genul, si iese si galbena...pana aflu ce dumnezeu e ala, merge si mai albicioasa.

Uite:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo38_zps3c000477.jpg

Hai ca nici nu e asa alba, cel putin in poza mea facuta noaptea.O rastorni normal, se desprinde exact ca mamaliga, se intareste cand se raceste exact ca ea.Iti ies 4 portii zdravene din 750 ml apa.Eu cred ca o sa iti placa, eu abia astept sa fac niste peste prajit cu mujdei de usturoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

arata bine...uite ca o sa incerc si eu ca am di tati...si faina de naut si tarate de ovaz, dar asat cred vicehndu viitor ca acu nush daca a merge ardei mei umpluti cu mamamliga...

turmericul e o planta...o folosesc indienii mult sa-si coloreze mancarea...e un fel de boia..gasesti sigur prin supermarket

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Cge ,multumesc frumos Pentru sapt viitoare daca vrei sa incerci o supa crema,ti-o recomand pe cea de linte ,iar couscous-ul ala integral nu e voie cu carnita sau grasimi :(
Branza feta mananc des cu masline si ceapa verde sau bag o salata greceasca.

Caress,cum ai facut ciocolata monti ? Ciocolata topita cu frisca , alune ,cacao etc ? Da-ne si noua reteta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna dimineata, dupa cum se vede am dormit de m-am rupt, ca doar e duminica, nu..?
Ciocolata am facut-o dupa o reteta de pe culinar, dar bineinteles ca trebuia sa o modific un pic, ca eu nu sunt in stare sa respect mot a mot nicio reteta.Am pus la topit pe foc o ciocolata neagra, cu 75 % cacao, in 200 ml smantana lichida 15 %, am amestecat bine de tot pana a devenit cremoasa si apoi am adaugat : 2 linguri de migdale rasnite, vreo 3 de nuci pisate, 4 smochine deshidratate taiate marunt,o feliuta de unt de 1 cm, vreo 3 linguri de cacao, esenta de rom dupa gust si, pentru ca nu nu mi se parea suficient de dulce-era multa cacao, o lingura rasa de fructoza.Am mai amestecat-o putin, pana s-a dizolvat fructoza, am pus-o pe folie si am aplatizat-o bine, am bagat-o la frigider. Azi e mult mai inchegata decat aseara, cred ca o fac bombonele si le bag la congelator,tin foarte bine.

Uite si cum arata pe plansa:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo37_zps47fbe72c.jpg


Brindusik, turmeric era...?Macar stiu ce sa caut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Morniiiing

Deci, ne vedem, Somleac. Uimirea si nedumerirea mea cea mai mare e cum reusesti sa vii cu 5 copii pe tren? Sau nu-i iei pe toti?
De mancat... hm, in mall la foodcourt poti oricand sa gasesti ceva monti, in centru, la Bega sus, la Pepenero au paste integrale f bune si salate uriase cu/fara pui. Restaurantele din centru nu prea sunt deschise duminica, fiindca targetul lor sunt oamenii care isi iau pauza de masa in timpul saptamanii.
Ar fi Casa cu Flori, pe str. Alba Iulia , chiar in centru, un picut mai scumput,dar accesibil. Intermezzo, restaurant italian, in Unirii. In Complex mai sunt cateva. Poate stie Andanii mai multe?

Puisorule, eu fac ciorba de peste in felul urmator: pun o cepa tocata la fiert in 2 l de apa si o lingura de sare. intre timp toc marunt doi morcovi, pastarnac, telina si un ardei rosu, si le calesc putin intr-o lingura-doua de ulei, cu piper, sare, maghiran. Cand fierbe ceapa le pun si pe astea si le las sa fiarba impreuna vreo 25-30 de min. Apoi pun pestele (capete, aripioare, cozi), rosii tocate, o foaie de dafin, mai las 15 min la fiert, si la sfarsit pun leustean, sting focul si mai arunc si o mana de patrunjel. Si gata
Am pesti de mai multe feluri, fiindca cumpara soacra-mea de la un nene care pescuieste pe Dunare.

Va

Mergi la inceput