MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata .... e soare si frumos la noi, speram sa tina vremea asta toata ziua

Somleac, ninha ..... superrr , la ce ora ne vedem si unde ???
Nu cunosc alte locuri de mancat ..... la mall sus mi se pare ca ai cele mai multe posibilitati de a alege

Nici eu nu am mancat mamaliga din naut si nici nu imi fac .... nu prea imi place mamaliga

Am in plan sa fac o ciorba cu piept de pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Somleac, vad ca ajungeti la 13:26. Ce planuri aveti? Asteptam vesti de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Ninha eu plec de acasa acuma putin , merg pana in flavia ..... te rog mult dupa ce stabiliti unde si cand sa imi trimiti si mie un mesaj pe telefon ..... nu am telefon cu net si tableta nu vreau sa o car dupa mine in piata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Na, ne-am vazut, pe scurt ca in parc cu copii numai de vorba nu poti sta, plus ca lui Mirci i-a fost rau? Ninha cum sunteti?

Na acum sa va zic cum v-am vazut eu ca si silueta, sper sa nu va supar. Ninha, arati super si foarte tinerica, iti lipseste un pic de sport. Andanii sa nu te prind ca mai dai jos un gram. Esti perfecta asa pentru varsta si inaltime. Parerea mea este ca de acum orice kg in minus se va rasfrange negativ asupra fetei, nu uita ca de acum si anii lupta impotriva noastra. Astept si parerile voastre despre mine, poate ma mobilizez totusi sa fac ceva, dar astept pareri sincere ca pentru perii am subalterni la lucru.

Masa la restaurantul ala a fost un fiasco. Eu asa servire proasta nu am mai intalnit. Dupa ce m-am chinuit vreo jumatate de ora sa lamuresc o ametita de chelnera ca vreau o piza cu sunca si mozarela fara alte adaosuri , mai ales ciuperci, insist fara ciuperci si una tot asa dar cu orice in plus, pana la urma mi-a trimis pe alta care incerca ea sa ma lamureasca pe mine ca trebuie sa caut in meniu sa gasesc de acolo piza care e asa cum vreau eu, eu ii spuneam ca n-am rabdare sa urmaaresc 93 de feluri de piza, in fine la trimis pe altul cred ca era ceva sef, ala a zis ca e in regula. Deci am comandat piza pane ( aia e piza fara nimic, decat ulei de masline si oregano), ciorba de legume, spaghete cu legume ( insist spaghete nu alte paste sa fie fara ou) , sotul ceva paste proaspete cu sos de carne si samantana si pizele cu pricina. Cica dureaza 30 min comanda. Dupa vreo 5 min timp in care pruncii se vaicareau dramatic de foame, chem chelnera si o rog sa ne aduca o grisina, o maslina, o felie de pine ceva sa crontane copii pana vine mancarea. Dupa 10 min vine si-mi zice ca nu poate sa-mi aduca ca trebuie sa comanda, pai aia dinainte ce a fost? na zic comand, dupa alte 10 min vine din nou si zice ca imi aduce, dar aperitivele vor veni dupa mancare ca la bucatarie se iau in ordinea comenzii si deci bucatarul nu se va ocupa de ele decat hat.. cine stie cand oricum mult dupa ce noi vom primi deja mancarea. Incet dar sigur incepea sa mi se ridice nervul. Dupa jumatate de ora de la comanda vine sa ne spuna ca n-au supa de legume, doar supa crema de brocoli Bine asta e nu mai aduceti ca oricum nu ne place. Dupa alte 15 min vine si ne spune ca nu este nici piza pane, deja incep si eu sa ma rastesc, cum e aia sa n-ai aluat gol de piza, vine iar seful isi cere scuze si imi recomanda piza nu stiu cum , ca si pane doar cu sos de rosii. Bine aduceti din aia. Na vine mancarea sa vedeti ce am primit. 2 piza cu ciuperci Victor n-a mancat decat coaja de pe margine, sotul niste macaroane din alea dude tari ca saracia nici vorba de proaspete, nici urma de smantana, eu in loc de spaghete paste proaspete cu ou bineanteles si la 30 de min dupa toate astea, cand ma saturasem deja cu coaja de la piza lui Matia apare triumfala si piza cu sos de rosii. Sotul a refuzat sa manace porcaria aia de macaroana, eu am lasat piza sa si-o puna in freza. Ne-am ridicat si-am plecat. Am lasat bani cat sa platim sucurile, piza lui Matia si pastele de le-a mancat Alex desi nici pe alea nu trebuia, daca am specificat clar sa fie de post fara ou.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Andanii pai mama face mancare pentru ei si pentru noi, normal ca ti se pare mult! Cam la aceeasi reteta ma gandisem si eu, insa nu am pasta tahini( cred ca merge si fara).

Puisorule spune-mi te rog cum faci quinoa cu ciuperci pleurutos? Mi-ai facut pofta.

Noi astazi am umblat prin magazine sa incaltam pruncii, si apoi sa facem aprovizionarea.. si pentru saptamana viitoare va gati mama...
este maestrul bucatar..

Meniul de maine:
MD: iaurt 0.1% cu fulgi ovaz
G: mar
P: piept de pui la gratar, telemea si ridichi
C: ciorba de stevie

Pup gasca.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ce liniste a fost azi pe aici...Azi am incercat doua retete noi, una de pate vegetal cu ciuperci, care mie nu mi-a placut dar la ceilalti a avut mare succes, si dovlecei umpluti cu ciuperci si cascaval, reteta de la Carmencat-de unde o fi luat-o, habar nu am-evident, reteta ei era cu branza telemea, a mea e doar cu cas afumat.Deliciosi, au disparut atat de repede din tava incat abia am apucat sa le fac o poza!

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo39_zpse7ccab5c.jpg

Somleac, urata experienta ati avut la restaurant...incredibil cat de proaste sunt serviciile la noi.M a gandesc cum se poarta si cum nu mai stiu ce sa iti faca in Italia, la cea mai marunta trattoria de la tara...Eu in situatii din astea le spun tot ce am de zis, trimit comanda inapoi si nu o platesc-cum ati facut si voi dealtfel...

Am intrat azi intr-un magazin naturist, mi-am reinoit stocul de tarate de ovaz si am gasit turmeric, deci urmatoarea mamaliga va fi si galbena, nu numai foarte buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Va invidiez fetelor ca v-ati intalnit

Mihaela, urata experienta avuserati Comercianti de doi bani.

Carmen, ciupercile le tai fasii si apoi le calesc rapid in wok cu un strop de ulei, sos de soia si usturoi tocat. Eventual daca nu sunt facute mai pun si un pic de apa. Quinoa o fierb simplu cu sare si vegeta de casa si la final le amestec. Mie imi plac dar eu nu sunt un bun reper pt ca imi plac ciupercile oricand si in orice combinatie



Ieri am fost un veritabil asa ca de azi obligat fortat sunt cuminte.

Eu sunt racita cobza din nou si mi-am pierdut si vocea

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Neata,
Somleac urata situatie; si noi am patit la fel cu pizza, nu iau niciodata cu ciuperci insa mereu asta primesc, se fac ca nu aud... ideea este ca am inteles ca pizza asta vine asa facuta de la o firma (e preambalata), cu toate pe ea si e standard... desigur mai putin la pizzeriile veritabile, unde fac pizza in fata ta! Asa ca nu mai mancati pizza la restaurant sau la terase!
Aseara am fost si noi la o petrecere; m-am stricat cu o felie de paine cu icre si 4 bucati de praji alba ca zapada . Asta este... azi am mers pas alert pana la servici...

Azi:
dim: o felie cascaval
pranz: 1 iaurt 0% si o branza 0% (lacteea amandoua)
seara: ciorba zarzavat si varza
Gustarile sadice: mers pe jos!

PS: sambata am facut savarinele... au fost un deliciu!
Saptamana asta imi promit: fara abateri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata montigirls , va pup si va doresc o zi minunata

la noi e soare si frumos ... a venit primavaraaaaaa

Somleac imi pare tare bine ca ne-am vazut ... a fost cam scurt intr-adevar, dar e bine si atat decat nimic ... pe langa faptul ca Mirci era marait si cerea non stop ca vrea acasa si eu ma grabeam foarte tare, nu mai aveam timp sa stau la terasa ... la ora 6 trebuia sa plec neaparat spre sat sa duc ceva ... stii ca spuneam ca trebuie sa merg dar am amanat plecarea ca sa ma pot intalni cu voi .... pana la urma totul s-a potrivit la fix, v-am vazut pe voi apoi am dus-o pe ninha acasa dupa care am ajuns in timp util ca sa-mi iau sotul , am plecat si-am rezolvat
Deci sa inteleg ca arat rau la fatza ??? sunt batrana ???
Tu arati foarte bine si la fata si la corp tu cati ani ai ? ai 40 ?
In alta ordine de idei ... imi pare tare rau de patania cu mancatul ... eu nu stiam localul, nu pre iesim sa mancam in oras .... cred ca era mai bine la falafel in centru

carmen am inteles ... da, este bun humusul si fara tahini , dar parerea mea personala este ca tahini ii da gustul deosebit humusului .... eu am facut si fara tahini si cu tahini
e frumos ca face mama ta mancare si pentru tine ... mare , mare noroc ai cum a iesit humusul ???

puisorule cand ma gandesc de cate ori am fost la CLuj inainte pe cand era la concursuri Deyu .... nu stiu daca mai am ocazia sa vizitez Clujul .... dar poate ajungi tu prin timisoara

claudia da a fost buna painea cu icre nu ??? ce sa mai intreb de prajitura sa-ti fie de bine .... cateodata ne mai rasfatam , oameni suntem
Noi cand am ajuns ieri inapoi de la sat ce credeti ca aveam pregatit de copil un teanc de clatite ... mirosea demential ... va dati seama ca am simtit ca lesin cand le-am vazut ... am gustat o jumatate de clatita pentru ca nu a mai tacut ca trebuie sa vad cum sunt ... ca cine ii spune daca sunt bune daca nu eu

caress bine arata dovleceii .... eu ii umplu cu diverse ... am facut zeci de combinatii deja dovleceii cu marar sunt preferatii mei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimineata!
Hai la 1
Vai de capul meu, Somleac! Ce urat! si cand ma gandesc ca eu v-am recomandat restaurantul ala! imi pare rau! Noi am mancat de vreo doua ori acolo si nu s-a intamplat nimic de genul asta. Doamne, ce rau imi pare! mai bine mergeati la sandwichuri. Cred ca ati ajuns lesinati de foame acasa.
Mirci a facut febra aseara, toata ziua a zacut, nu stiu ce-i cu el. azi fac programare la medicul de familie sa vedem ce are.
In legatura cu silueta, sa stii ca si tu arati f bine. de pe copase trebuie sa mai dai jos; in partea de sus a corpului esti subtirica si frumoasa. cred ca la tine ar functiona un masaj pe coapse. la mine, da, sportul ar face minuni, intr-adevar, dar cand sa gasesc timp pentru eeeel?
Caress, vezi sa nu pui prea mult turmeric, ca da un gust amar. pune numai asa, cat iei intre degete.
Andanii, ce baiat harnic ai!

Mergi la inceput