MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Am mancat aseara foarte tarziu, azi nu mi-a trebuit nimic de dimineata:
MD- 1 cafea, 1 cana de lapte degresat,2 lingurite de gem dietetic de capsuni
G-1portocala-abia am mancat-o
P- Mi am luat ciorbita de loboda si un dovlecel umplut(salvat cu greu aseara), dar nu am chef nici de una nici de alta, si nici de altceva.As manca niste clatite...:))

Ninha, o sa am grija sa pun putin turmeric, mersi ca mi-ai spus.

Fetelor, stiti cumva cu ce s-ar putea inlocui amidonul intr-o reteta de cheesecake...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Caress, ma bag si eu ca musca-n lapte ca nu ma pricep la Montignac (imi place insa conceptul), dar la cheesecake-ul raw, de ex, se pune lecitina de soia granule. Eu stiu ca soya are GI mic, asa ca ar trebui sa se potriveasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Lecitina este o fosfolipida, deci ar trebui sa fie ok...Dar unde s-ar gasi asa ceva, chiar nu stiu.Si nici cum se comporta la preparare termica(tarta pe care vreau sa o fac eu se face la microunde...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

caress ce fel de cheescake faci tu cu amidon ... nu am pus niciodata asa ceva

carolinah te mai asteptam in vizita daca-ti place de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

E o reteta a Miannei, facuta din :
-5 linguri de branza degresata
- 2 galbenusuri
- 2 linguri de indulcitor
- 2 linguri de amidon (eu folosesc Gustin)
- 2 linguri de zeama de lamaie (eu pun si coaja rasa de lamaie)
- 5 albusuri
- fructele de goji

Arata intr-un mare fel cand e gata, si se coace 12-15 minute la microunde.

Vreau sa pun la scurs iaurtul degresat, sa vad si eu ce branza de vaci iese...mi se pare incredibil!.Sa nu uit sa iau niste tifon de la cabinet, ca sa am in ce sa il scurg.

Diseara vreau sa prajesc niste peste, cu mujdei si mamaliga(mai am de sambata).Nu stiu ce peste sa luam, in apropiere nu am nimic cu peste proaspat, si nu as lua congelat, ca nu imi place..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Andanii, multumesc:) Citesc mult pe la voi, cum ziceam, imi place conceptul si ma mai inspir la retete.

Caress, se gaseste in magazinele naturiste, dar nu stiu cum se comporta la microunde. Eu ma feresc de microunde cat pot.

Nu poti inlocui amidonul cu tarate de psyllium? Sau gelatina? Desi cred ca nici nu e nevoie de amidonul ala, la cum suna reteta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Asa m-am gandit si eu, cu 5 albusuri si 3 galbenusuri e imposibil sa nu se lege...Nu mai pun nimic, o incerc fara.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Caress, mamaliga nu e conforma, nu-i asa? Ma refer la cea din malai, ca am vazut apoi ca scriai despre un alt fel de mamaliga.

Am fost la mama in week-end si am invatat-o si pe ea sa faca humus.
Nu uitati, cind mai incercati, de ingredientele care, dupa mine, i-au dat un plus de savoare: praf de ghimbir si seminte de chimen (contributia mea la reteta ). Si am folosit nu pasta de susan, ci susan prajit, cum am primit sfatul, este mult mai bun asa. Am mincat cu gogosari in otet. Buuun!

Tocmai am primit o carte noua despre Monti, o stiti? Ma bag s-o citesc
Metoda Montignac pentru femei
-a slabi si a preveni luarea īn greutate la toate vārstele-
Prefata de Dr. Morrison C. Bethea
Cine n-a citit-o sau nu o are, i-o ofer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress clar nu ai nevoie de acel amidon .... eu am mai spus ca fac asa ceva la cuptor si pun doar ouale si branza .... am pus si poza pe share ..... ia incearca fara amidon , sigur o sa iti placa

Carolinah te asteptam sa povestim poate adopti stilul monti in alimentatia zilnica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

CARESS dar nu iese prea uscata prajitura cu branza, daca e facuta cu branza degresata? Am facut eu odata o pasca fara blat, din branza degresata si a fost extrem de sfaramicioasa. De atunci fac doar cu branza grasa.

Fetelor, celor care mancati asa ceva, are apio (tulpini de telina) la lidl, cu 4,99 lei. Mi se pare un pret bun, fata de alte magazine.

Meniul de azi:
- pufuleti
- mancare de linte
- o cana kefir
- apio, ardei cu salata de vinete.

Mergi la inceput