Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bineeee...deci eu tin cu voi si tot eu sunt luat la 11 metri?
Pai eu va invat trucuri, nu totul sta in mancare.
Asta cu Luna am aflat-o si eu cand pedalam in gol, muream de foame si cantarul era intepenit. Si vorbesc eu cu o tanti, priceputa tare, si imi zice ranjind: bai, tu acum te-ai gasit sa slabesti? Pai ce-are? zic eu. Si mi-a explicat, adica ce v-am zis.
Daca va uitati, e plin goagalul de explicatii.
Sunt si diete pe portiuni de corp care urmaresc luna, dar general vorbind, orice dieta de slabit se incepe cand luna scade.
Acu'ce sa zic...zic sa stiti.
Nu trebuie sa renuntati daca ati inceput. Doar ca moralul conteaza la inceput. Deci, nu renuntati!

Acum ca s-a hotarat, spun si eu bun venit darumaka. Nu, nu e sigura primirea...sefa buflea trebuie sa se pronunte, sunt cateva conditii.
ralu, eu cred ca o sa profit de reteta ta de cozonaci care nu da gres. Anul asta nu plecam nicaieri, de ce n-as incerca? Dar te rog, asa ca la incepatori...de la marca fainii pana la poze. Desigur, ma gandesc la mai mult, poti sa o patentezi (reteta) si sa apara cu recomandarea speciala a Ghetarului Precis va fi un concurs la sectiunea bucatariei, sau macar o sa ne intrecem in retete...de ce n-am avea o marca proprie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf,inseamna ca o sa- inceapa sa-si faca efectul cand scade luna.

Esti simpatic,a naibii sa fiu daca nu urmaresc luna si ma tin de tine cand scade.Uite-asa.Ca vreau eu...ma lasi?Ca nu mi-em cerut voie.
Cum e cu alea cu wi-fi si cartela?
Cum e cu jobul?Trebuie sa scriem cult ca citesc si cei de la Londra,parca ziceai,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

de citit nu am terminat dar cafeau e gata asa ca e greu de tinut pasul cu voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Salutare, salutare!
Ei da, o sa va intrebati "Cine ... mai e si asta?!" (las sa completeze cine ce vrea pe linia punctata). Ei, uite asa va pun memoria la incercare.
Mai, sa fie, se da omu' disparut o vreme si cand revine... ce sa vezi... ghetarul neeeegru de pinguini! Acuma, nu zic, e chiar mai bine la aglomeratie, ca ne mai tinem de cald, dar a trebuit sa ma tarasc pe burta si pe coate ca sa ajung la un loc mai la fereala... Si cand sa zic "hop!", ce sa vezi... avem sefa de personal acuma? Adica d-na Buflea strange CV-urile si ... si mai departe ce? Si, daca e asa, ma intreb, desigur malitios, cum isi face dumneaei treaba daca o lasa, asa cum am vazut la cateva postari mai in urma, pe nesuferita aia de duduie Rina sa se insinueze pe ghetar? Nororc de gaselnita asta cu luna in crestere, ca poate se mai relaxeaza atmosfera si scapam de ea.
Wow, acus am aruncat o privire mai sus si mi-ai sclipit ochii de cate iconite colorate am vazut. O sa-mi aleg si eu una...
In rest, nu sunt eu la curent cu toate noutatile, dar vad ca lumea e vesela pe aici, ceea ce va doresc si pe mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Daru nu doamna draga,la mana,ca uite asa punem si nitel suflet in coca aia,dar zau ca nu e greu,pe cuvant.

Carmen saru-mana de urare,da,nasol,dar trec peste ca n-am de ales .

Si eu subscriu la o cafea a la Mada.Ma doare capul asa surd.


Citat:

ralu, eu cred ca o sa profit de reteta ta de cozonaci care nu da gres. Anul asta nu plecam nicaieri, de ce n-as incerca? Dar te rog, asa ca la incepatori...de la marca fainii pana la poze. Desigur, ma gandesc la mai mult, poti sa o patentezi (reteta) si sa apara cu recomandarea speciala a Ghetarului Precis va fi un concurs la sectiunea bucatariei, sau macar o sa ne intrecem in retete...de ce n-am avea o marca proprie?


Buna idee Rufus .Sigur ca o explic ca pt nestiutori ,intotdeauna fac asa deoarece ingredientele sunt foarte importante si de-a lungul anilor am tot testat pana m-am hotarat care cum si ce.
Reteta am mostenit-o de la mama care facea un singur dulce,cozonac,pe masura ce am crescut am tot modificat la ea pana am ajuns la aceasta forma finala ,zic eu.

Meyyy copchilu' asta mic nu intelege ca-mi crapa capul ,ma ameteste cu
exercitiile lui de scriere .Il vad eu la toamna cat de entuziast este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cum esti?Cum te simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Cu exceptia durerii de cap,mai bine,insa azi noapte am adormit pe la 4 a.m ,pe spate nu puteam bube multe dureroase,pe stanga la fel,pe dreapta putine dar mari si purulente si dureroase deci exclus,pe burta acceptabil dar doar cu fata spre dreapta,mai aveam de incercat sa dorm in picioare precum caii :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Pinguinelor, pelicanul carcotas vrea sa va sperie cu luna asta (desi cica are influenta), dar chiar si-asa, sunteti pe drumul cel bun, pentru ca acum luna chiar e in descrestere, deci veti avea spor la slabit daca va tineti pliscurile inchise

Io sunt la curent cu fazele astea ale lunii pt ca gradinaresc si cica si aici are influenta, si intr-adevar mi s-au prins frumos rasadurile puse in perioada asta de descrestere (care cica stimuleaza formarea radacinilor).

PS. io sunt din gasca de pe partea umbroasa a ghetarului, din aia care citesc (chiar de la revolta mopurilor si sushi-ul de om). Ma mai mananca limba si pe mine si as mai scrie pe-aici, ma calific sigur la pinguini daca imi prezint dosarul, daca da sefa verde poate va mai povestesc cum cresc io curcani in sufragerie (si care acum nu mananca asa de bine cica tot din cauza de luna, fir-ar...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina
ma calific sigur la pinguini daca imi prezint dosarul, daca da sefa verde poate va mai povestesc cum cresc io curcani in sufragerie (si care acum nu mananca asa de bine cica tot din cauza de luna, fir-ar...)


taci maaaaa.... ca te mai si crede lumea!!
zic eu sa ma ascultati - e randunea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Se pare, totusi, ca motivul cu "luna descrescatoare" va disparea in curand. Ia uitati www.astro-urseanu.ro/calendar_aprilie.html" target="_blank">aci. Se pare ca maine incepe luna noua si apoi intra in crestere. Ei?
(Nu-mi vine sa cred cum ii dau apa la moara duduiei Rina. Antipatica.)

Mergi la inceput