Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, telefonul tau iti tot trimite mesaje! Cred ca ar fi cazul sa scrii si tu mai des :)))

Corina, nu stiu ce a avut aseara.
Stela, Maya s-a culcat la 11 si pana la 5 se trezise de 4 ori. La noi daca adoarme la 9.30 nu o pun in patut ca stiu ca se trezeste repede si apoi sta treaza. Somnul de noapte fara treziri incepe de la 11-11 la noi.
Alaltaieri a adormit dupa baita, la 9.40. Am lasat-o cu noi in living, s-a trezit la 10.10, s-a jucat pana la 11.30 si apoi ne-am culcat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

stella, doamne ce nopti aveti...mie daca-mi zicea cineva la-nceput cum va dormi david acuma nu-l credeam, ca m-a inebunit in primele 3 luni, se trezea la 10 minute si statea asa cu orele, pe langa plansul de colici.. ai dreptate..cand am inceput sa-i dau din nou san noaptea ma capia de cap, se trezea si sugea la 40 de minute..dupa cateva astfel de nopti sugea seara (21-22) si la prima trezire ii dadeam lp (12-1 sau 2), iar eu mulgeam, lm pe care i-l dadeam la urmatoarea trezire...am dus-o asa o perioada, apoi n-am mai muls, ii dadeam doar san si papa de 2-3 ori pe noapte...
cat despre decalotare nici noi n-am vrut s-o facem, dar dr de fam nu ne-a intrebat, a facut-o ea...asa ca acuma tot tre' s-o facem...altfel ajungem mai rau cum zicea oana..

eu am alt pitic acuma, mi separe ca david mananca prea putin...am citit ca la varsta lui ar trebui sa aiba 5 mese a 180ml/g...or el papa 120-150ml, rar de tot 180...si atunci per total papa putin...este cand ii fac 150-180ml si lasa-n sticla 30ml, nu mai vrea nici cum..ce sa-i fac, ca nu-l pot forta? totusi ar trebui sa pape cam 900ml/zi si el are zile cand papa 600-700...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna dimi,

Intru si eu azi la prezenta.

Se pare ca nu putem iesi afara ca tare bate vantul si asta mic e mucios.
Nu s-a vindecat de tot dupa raceala de saptamana trecuta si mi se pare ca are tendinta sa inceapa sa tuseasca. Sa vedem cum evolueaza ca tare nu vreau sa bag in el antibiotice din nou.

Va pup si va urez o zi cat mai buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Un site bun: http://www.sfaturisanatoase.ro

Sunt filmulete scurte in care medicii raspund legat de diverse teme. Si daca va intereseaza ceva ce inca nu gasiti pe site, trimiteti intrebarea si in scurt timp veti vedea un filmulet cu raspunsul solicitat.

Toate cele bune, dragelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Carina, si noi suntem consemnati in casa. Aici e frumos, dar si eu si Matei suntem inca raciti. Sper ca pana maine sa ne simtim bine. Oricum, suntem mai bine. As vrea ca maine, daca e tot asa frumos, sa mergem la tara sa mai stam la aer curat.

Elfica, de mult ma tineam sa-ti multumesc pt toate informatiile pe care le impartasesti aici cu noi. Mai zi-ne si de mandrele tale. Cum mai merge cu alaptatul pe doua fronturi?

Olivia, ce va mai distrati si voi noaptea... E bine ca Maya e jucausa seara, interactioneaza cu voi si astfel doarme mai ok dupa. Matei de la 7 seara intra pe pilot automat, facem baita, apoi adoarme si se trezeste doar pt san si nani la loc.. Dupa trezirea de la 12 noaptea apar problemele. Nu pot sa-l tin treaz pana in 12.. din somn se scoala scancind dupa san, daca incerc sa interactionez cu el, plange. Il pun la san si suge cu ochii inchisi, apoi adoarme singur. De ar face asa si la trezirile dupa ora 12

Corinuka, daca David ia ok in greutate si n-are carente, cred ca nu conteaza cat anume papa. Difera de la copil la copil. Daca era sa ma iau dupa cat doarme un copil in medie la varsta lui Matei, intram demult in butoiul cu depresie.. Nu ca as fi departe acum, dar inca mai rezist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Hello!

Ne pregatim si noi sa iesim la plimbarica ca e tare fain afara! Ieri am tras o fuga pana la manastirea Cernica, am schimbat putin aerul...asa tare imi place primavara!!! Mirosea a corcodusi infloriti peste tot, ciripeau pasarelele, iarba verde cat cuprinde..o nebunie! A dormit tun asta mic cat am stat acolo

Sa va spun ce am patit, din seria "stiti cine sunt? Sunt cetatean european...": imi ia sotu' cadou de ziua mea niste incaltari sport (am luat impreuna, de fapt) ca deh, aveam nevoie la cat alerg cu carutu' pe-afara . Toate bune si frumoase...le pun in picioare si hai la plimb..nu fac nici 100 m ca incep sa ma jeneze la spate, zic las' ca sunt nepurtate, trece, se mai lasa etc....Asta era alalteieri. Ieri, la fel, numai ca m-am plimbat vreo 2 ore prin parc si cand am ajuns acasa aveam basici la spate . Cel stang avea un mic defect pe interior care ma jena si care mi-a facut basici. Ii zic sotului ca nu pot continua asa, sa mergem la magazin sa le schimb sau sa imi dea banii. Aia de la magazin a facut niste ochi cat cepele cand i-am pov si i-am si aratat defectul cu pricina; le-a luat nervoasa si mi-a intins banii. Zic "haideti sa imi dati altceva in schimb, sa incerc si alt model", zice "nu, luati banii ca imi e frica!" What???????????? Zic "de ce va e frica, dna???" Si incepe sa se balbaie si imi da de inteles ca daca si ce imi da in schimb nu imi convine?!? Cu alte cuvinte, nu mai am ce cauta sa cumpar de la ea din magazin . Sunt client riscant Am ramas socata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Corina, si eu sunt de parere ca daca David ia bine in greutate, nu ai de ce sa te ingrijorezi! Nu te stresa cu masuratori/catariri, daca e bine copilul si se dezvolta normal, asta conteaza!

Stela, offf, ce te mai chinuie Mateutu! Sanatate multa tie si piticului! Incearca sa fii pozitiva, oricum esti o femeie puternica! Ai toata admiratia mea ! Eu cred ca clacam de mult (am fost varza dupa doar doua nopti asa fragmentate si cu somn putin) Iti las niste majorete sa te inveseleasca

Elfica, multam de link !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Inca ceva si am plecat
Legat de decalotare: la Matei am inceput de cand era bebe cate putin in fiecare seara si incet incet s-a decalotat complet. Acum si-o face sg la baita, l-a invatat taica-su . La Iustin am inceput la fel, cate putin..sper sa se rezolve la fel de frumos si fara dureri.

Gata! O zi frumoasa si plimbari placute tuturor!

P.S. Tre' sa imi caut alte incaltari de plimbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

si la noi bate vantul si picura, asa ca iar in casa...
elfica multumim de link, fain site-ul..
anca, stella nu cred ca david are carente, se dezvolta, creste, doar ca (am mai spus) nu e dolofan, pufos ca alti bebei...totusi ar trebui sa pape cate 180ml macar (pe cutiile de lp scrie c-ar trebui demult sa pape 210ml)...si pe langa asta e super agitat si activ, piper in toata regula
anca bine ca ti-a dat banii, cine stie, poate toate modelele erau cu defect...
ma termina constipatia asta...tocmai i-am facut o clisma lui david (la recomandarea pediatrei) si a facut ditamai piatra, un botz mai mare ca un ou, tare, cu margini neregulate, ca o bucata de plastilina neframantata inca..nici nu stiu pe unde a iesit, nu cred ca iesea fara ajutor...si papa lp, ii dau supa, apa dupa mancare, fructe gen para, caisa, pruna...n-am idee ce-l constipa in halul asta..ca-mi vine sa nu-i mai dau decat lapte ... s-a linistit puiul meu si a adormit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Aoleu Corina, saracul copil! Nici nu stiu ce sa mai zic cu constipatia asta. :(

Am fost si noi pe afara. Acum am venit si ne pregatim de showul cu legume.

Mergi la inceput