Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Offf, Corinuka, ce nasol cu constipatia asta... Ai incercat sa-i faci niste analize mai amanuntite, o radiografie cum sugera Oana?

Azi am iesit in oras, la cumparaturi si a stat sotul cu brotacul, i-a dat piureul la pranz si l-a adormit. Mi-a prins bine pauza

Dupa ce s-a trezit, am inceput sa ma joc cu el si am remarcat cateva noi achizitii. mi-a facut surpriza sa se dea singur de pe spate intr-o parte si cand sta intr-o parte singur ajunge pe burta, dar nu-si poate lua mana de sub el. Apoi mi-a mai facut o surpriza, stand pe burta a ridicat funduletul si a incercat sa mearga de-a busilea Am pus mana sa impinga cu picioarele si chiar a inaintat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

STELA, felicitari pt achizitii!

CORINA, David chiar e constipat! Am citit aici ca daca e asa de mult timp, trebuie mers la medic si investigata cauza. Sincer si fara nici o rautate, nu mi se pare normal sa-i faci atatea clisme. Bine, nu am cunostinte de specialitate, dar eu nu as accepta sa-i fac. Trebuie gasita cauza.
Cat despre cat lp mananca... daca ii oferi si nu accepta, plus e vesel si se comporta normal, atunci nu cred ca ai de ce sa-t faci griji. Unii copii mananca mai mult altii mai putin, unii la 3 ore, altii la doua si tot asa.
Multa sanatate va doresc!

Despre decalotare... iarasi un subiect spinos. Parerea medicilor de aici e ca nu trebuie sa ne atingem de el ! Nu inteleg moda asta in Romania... daca il spalati normal, in cada, nu e nevoie sa trageti de nimic. Nu se aduna nici o mizerie acolo inauntru. E normal cand se aduna ceva pe acolo, nu trebuie sa tragem noi sa scoatem. E ca si cum am baga degetul in vaginul fetitelor sa curatam.
Ma deranjeaza foarte tare cand vad cat de mult se intervine aiurea in tot ce e natural. As avea multe de spus dar ma abtin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Noi cu somnul suntem varza... doarme cam agitat, se foieste, mai maraie... se trezeste si papa uneori serios. mie-mi fuge somnul sau adorm greu. azi-noapte se facuse doua si un sfert si nu adormisem: ba mancase de 2x, cand sa adorm se intorcea pe burta si incepea sa maraie... ba se baga in mine si nu mai aveam loc (si avem pat de 2x2.10m !!!)... degeaba-l pun in mijloc, se baga-n mine mereu!

lasa ca trece si o sa-mi fie dor de perioada asta. Mentionez ca sotul sta acasa si sta mult cu el; mai dorm ziua, citesc etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Olivia ai dreptate :)) trebuie sa intru mai des. Am ramas uimita cand am vazut mesaj postat de mine.Mi-a luat sotul un Samsung S3 si imi cam prind urechile.Ca sa nu mai zic ca am impresia ca din greseala am votat 2 postari ca mesajul lunii.Dar nu sunt 100%sigura :)))

Stela,aceleasi treziri le are si Andrei noaptea.La 7 balaceala,scanceli la imbracat, papat si nani.La o ora se trezeste si al meu.Daca sunt langa el sa ii dau repede suzeta,sa il intorc pe partea cealalta si sa imi pipaie el fata adoarme rapid.Daca nu sunt langa el se trezeste si vrea tzatza.Daca nu in dau urla. Apoi papa la 11-12 dupa care la 3-4 pe LA 6 si final la 8 cand se trezeste.Cu alte cuvinte ma tzoscaie nonstop.Parte buna la mine e ca mananca prin somn tot timpul, iar eu tot prin somn il alaptez....

Decalotare nu am facut.Spal zona si atat.

Corina bietul de el ce kk a facut.Offf va inteleg cu constipatia.....Azi i-am dat banana pt prima data.Maine ii dau pruna.Sper sa nu intampinam greutati.

Kytana pe unde mai e???

Aaaa,Stela felicitari pt achizitii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna sa va fie inima!

Revin si eu dupa o lunga absenta motivata de mutare, un Luca pretentios si care vrea doar brate. In primul rand va dau cate o praji de ciocolata, astazi face si mr Luca 6 lunite. De cand absentez se intoarce pe toate partile (ca tot va ziceam eu ca nu se intoarce) fata, spate, isi scoate manuta de sub el, incearca sa se tarasca dupa jucarii si sta in fundulet la o maimutica cu pumnii in pamant. Cu somnul: noaptea este mai bine, cam 2 treziri pe noapte, max 3. Asta de vreo 4 zile, deci inca nu zic "hop" Adoarme pe la 20.00 cu prima trezire in jurul orei 01.00, apoi depinde, 03.00 sau 04.00 sau chiar 05.00 dimineata. Insa trezirea finala a devenit f matinala. Cam la 6 max 7 e treaz. Nu merge sa il culc mai tarziu ca nu rezista pt ca ziua nu doarme.
Da, somnul din zi s-a micsorat grozav de tare: in manduca max 30 min, in carucior 20, daca il adorm in patut (f rar merge si cu zgomot de foen, mangaiat pe mocutza, ce mai, tot tacamul) max 30 min. Adoarme in schimb la san ziua dar nu prea imi place pt ca nu imi mai dau seama cat si cum mananca.
Cu diversificarea: e indragostit de brocoli, ii dau buchetele pe care le molfaie fericit. Pana acum a papat cam asa: brocoli, cartof dulce, cartof normal, morcov, pastranac, dovleac (asta nu prea i-a priit) si fructe: para, mar, avocado, pepene galben, mango, banana. Combinatii inca nu i-am facut.
Ma gandeam sa ii iau un iaurt bio, sa i-l amestec cu fructe/legume. Credeti ca e okay? Sa mai astept?

Stelutz, of mama prin ce treceti si voi! Eu ziua sunt prastie. Nu sta deloc, tipa, plange de somn si nu doarme. Mama mea nu prea se baga si se panicheaza si mai rau plange, pingu nu prea poate sta cu el pt ca are de invatat.Pup Mateiutul si sper sa fiti bine!

Constipatie: evident ca si el cum a dat de legume s-a inchegat la burtic. Cum a patit asta am incetat cu legumele, i-am dat para si doar san si a facut 2 scaune intr-o zi. (dupa 2 zile cu para) Sper sa se regleze toti boboceii caci mi-e tare mila de ei cum se chinuie

Ah, referitor la mutat pe timpul verii: nu e chiar simplu se te muti dintr-un oras in altul cu tot cu patut, carucior si ce am mai luat si noi pt casa + haine. Ar insemna ca la sfarsitul verii sa ne mutam inapoi. Exista o groaza de taxe de agentie (25% din chiria pe o luna + TVA), reference fee si de obicei se inchiriaza pe min 6 luni. Deci nu am cum sa plec cu el. Saptamana viitoare joi ne mutam in sfarsit! Abia astept sa ne mutam.

Va pup si sper sa intru mai des, macar de pe telefon, acum ca am ajuns la zi. Va pup si va doresc o noapte linistita, frumoasa si mi-e dor de voi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

KYTANA, bravo si voua pt achizitii si spor la mutat!

mi-am amintit sa va multumesc celor care mi-ati raspuns despre scutecele folosite de voi.
Alta intrebare acum: Nappies de la Kaufland si Babylove de DM au parfum?
caut scutece fara parfum, cat mai naturale.

mersi inca o data si somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Kytana, ce frumos e Luca!!! Bine macar ca doarme noaptea.
Iustin de 2 nopti m-a omorat...se trezeste de un milion de ori si nu mai adoarme la san. Azi m-am si stopat. Speram sa ma tina pauza mai mult, dar na..asta e. Eu am tot mancat dulciuri si cred ca m-am ingrasat 1-2 kg (nu am curaj sa verific ) asa ca de azi nu mai mananc dupa 6-7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neaaatza, fetelor!

Va servesc la micul dejun cu o cafeluta si o omleta cu ardei si cascaval!

Azi noapte chiar m-am odihnit! Desi seara incepuse cam ciudat, la 22.15 s-a trezit vesel, total atipic lui, l-am rasfatat nitel si l-am leganat pana a adormit, undeva pe la 23.00. Apoi el s-a trezit la 2, dar pt ca n-a scos nicun sunet, am mai motait. Simteam eu ca s-a trezit dar mi-era asaaa somn... Cateva minute mai tarziu dau sa ma trezesc, ma ridic in fund sa-i dau san si cand colo, el era aproape adormit, cu ochii inchisi se foia usor. M-am lipit de el, sa ma simta aproape iar el dragutul, a incercat sa ma ia in brate cu manuta lui mica si-am adormit asa pana la 4.45, iar trezirea finala la 6.20.

Andreea,asa e, ne asemanam mult la somn, cu diferenta ca la noi 6 e trezirea finala si abia pe la 8 isi mai face un somn. In intervalul asta il mai ia sotul. Dar o face de putin timp, ca ma trezeam de la 6, imi beam cafeaua si mai dormeam abia seara dupa baita lui, undeva pe la 9, 10. Si intr-adevar e un mare avantaj alaptatul culcat, Matei nu-l prea accepta, se foieste, da din picioare si se trezeste, pe cand daca il iau in brate suge mai linistit. Numai ca eu ma trezesc de-a binelea. Uneori tre sa-l mai legan sa adoarma la loc.

Gabi, din ce descrii pare ca sunteti la puseu. Sau or fi si dintzoloii? Sper sa-si revinas repede Stefanutz. Sa stii ca in general produsele babylove nu au parfum, parabeni, alcool &co, eu de asta le iau pe toate de acolo. Nici scutecele nu au parfum.

Corinuka, apropo de cantitatea papata de Daviducu, in cele 2 zile cat Matei a fost contipat, a mancat mai putin. Se vedea ca-l deranja burtica. La fiecare masa se scremea, se incorda. Cred si eu ca ar trebui investigata cauza, nu doar tratat rezultatul. E nasol ca e un chin pt amandoi sa tot combateti efectele. Daca ati depista cauza ati putea actiona in cunostinta de cauza si ati rezolva problema definitiv.

Kytanutz, Luca e un scump! Si ce bine sta el in funduletz si papa! Felicitari pt achizitii si mult spor cu mutarea! Mai treci si p-aici cand poti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

buna dimineata fetelor,
e 12 noaptea si nu-mi vine deloc sa merg la somn.
am terminat cartea acum vreun sfert de ora si am o stare asa nasoala... am si plans! s-a terminat trist, am aflat ca au murit doi copii si parca nu pot sa trec peste! sotul imi tot repeta ca-i doar fictiune, e o carte, dar ooooffff e asa de trist :((

oi fi proasta dar ma da peste cap si o carte...

in fine, bine c-am terminat cartea, de acum ne putem concentra pe bagaje, liste pt plecare.
merg in pat sa-l miros si simt pe Stefan, sper sa adorm.

s-aveti o zi frumoasa si calda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata mamicute!

Va scriu rapid cat dl Matinal roade lingurita cu care papa. Este un ritual, cand termina de papat, ii intind lingurita, el o ia cu manuta si o roade pret de 5-10 minute

Papelusca, asa fac si eu cand citesc cate o carte Acum ca avem puiutii ne imaginam ce am face fara ei. Doamne fereste! Eu am visat urat intr-o noapte si a doua zi nu m-am dezlipit deloc de el. Spor la impachetat

Stelutz, ce frumos ati dormit voi acolo!

Oli, ce mai face Maya cea frumoasa si plina de surprize?

Fug sa fac o paine cat mai sta mami un pic cu el, apoi ma duc la "power-pramming" Btw am observat cu stupoare ca abia mai incape in carucior Trebuie sa ma uit de altul si ma enervez! Pe asta scria ca e okay pana la 3 ani si acum la 6 luni sta cu manutele prinse de parca e infofolit

Va pupic si un weekend superb!

Mergi la inceput