Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elutza82 spune:

Salutare dragi burtici,

Ela, Jo, Pastilutza, as fi venit la intalnire cu mare drag, dar, am asteptat un semn de la cine urma sa mearga pana la ora 14. Cum nu am primit, sotul mi-a propus sa mergem sa ne plimbam pe la targul de bebelusi de la Romaero. Imi pare rau, mi-ar fi placut sa ne cunoastem. Sper ca data viitoare sa ne strangem mai multe si sa confirmam intalnirea, macar cu o zi inainte. In schimb, ma bucur pentru voi, cele care ati ajuns!

DarkBendis, multumesc . Te asteptam si pe tine cu vesti despre bebe.

Daniela, de cand ma stiu sunt cu nasul infundat, respir numai pe gura. Anul trecut, cand planuiam sa facem bebe, am fost si la O.R.L (desi, mai fusesem in trecut, dar nu mi-au gasit "nimic"?!...adica "nimic" insemnand in termeni populari "polipi" care se opereaza pana la varsta de 12 ani, dupa aceasta varsta existand sanse foarte mari sa recidiveze. Asa mi-au explicat doctorii). Mi-a facut chiar si endoscopie nazala, si mi-a spus ca am cornetele nazale marite. In fine, ideea este, ca sunt obisnuita cu nasul infundat:-) Cat despre gingii, nu am sangerat mai mult decat de obicei. Incearca o periuta mai moale si o pasta de dinti pentru gingiile sensibile. Spor la amenajari!

Va doresc o zi frumoasa


Ella I. 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Citat:
citat din mesajul lui elutza82

Salutare dragi burtici,

Ela, Jo, Pastilutza, as fi venit la intalnire cu mare drag, dar, am asteptat un semn de la cine urma sa mearga pana la ora 14. Cum nu am primit, sotul mi-a propus sa mergem sa ne plimbam pe la targul de bebelusi de la Romaero. Imi pare rau, mi-ar fi placut sa ne cunoastem. Sper ca data viitoare sa ne strangem mai multe si sa confirmam intalnirea, macar cu o zi inainte. In schimb, ma bucur pentru voi, cele care ati ajuns!

DarkBendis, multumesc . Te asteptam si pe tine cu vesti despre bebe.

Daniela, de cand ma stiu sunt cu nasul infundat, respir numai pe gura. Anul trecut, cand planuiam sa facem bebe, am fost si la O.R.L (desi, mai fusesem in trecut, dar nu mi-au gasit "nimic"?!...adica "nimic" insemnand in termeni populari "polipi" care se opereaza pana la varsta de 12 ani, dupa aceasta varsta existand sanse foarte mari sa recidiveze. Asa mi-au explicat doctorii). Mi-a facut chiar si endoscopie nazala, si mi-a spus ca am cornetele nazale marite. In fine, ideea este, ca sunt obisnuita cu nasul infundat:-) Cat despre gingii, nu am sangerat mai mult decat de obicei. Incearca o periuta mai moale si o pasta de dinti pentru gingiile sensibile. Spor la amenajari!

Va doresc o zi frumoasa

Ella I. 16+


Eu folosesc periuta de dinti electrica SoniCare de la Philips,care oricum e foarte moale si finuta si face masaj la gingie. Cred ca e cea mai moale periuta ce am avut-o vreodata. Am vazut ca azi nu mi-a iesit asa mult sange, fata de ultimele doua saptamani si sper si eu sa se remedieze problema brusc, ca in cazul lui Joy.
Cat despre pasta de dinti, deja am schimbat vreo 5 feluri pentru ca o luna intreaga vomitam instant dupa ce ma spalam pe dinti, in fiecare dimineata. De aceea m-am oprit la o pasta de dinti cu gust neutru deocamandata. Parca nu indraznesc sa o mai schimb asa repede sa nu revin la problema initiala.
O sa trec eu peste toate cumva, sanatosi sa fie bebelusii din burtica!


Daniela Veuger 16+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misandra spune:

Buna dimineataaaa!!!
Cum a fost la intalnire? Imi pare rau ca nu am ajuns, dar pe de alta parte imi pare bine ca am fost la ai mei si am leneviiiiiit , plus ca pune-te masa, scoala-te, masa! Vineri seara ne-a tratat mama cu paste carbonara (buneeeeee), iar sambata am facut gratar, impreuna cu niste prieteni. N-am mai ajuns la Obarsie, la zapada, am stat in curte si am smotocit pisicile (am incercat sa pun poze pe picassa, dar cred ca sunt prea mari, mananc o paine pana da vreun semn). Acum ma scuzati ca vorbesc despre atata mancare, dar sa stiti ca a fost bun.

Cine voia la inot? Sarcina trecuta am fost si eu, pana in luna a 8-a, m-as fi dus si intr-a noua, dar mi s-a complicat programul. Am fost totusi, dupa ce s-a terminat trimestrul I, mai ales ca am avut un inceput sa sarcina mai sensibil, asa ca am asteptat cuminte pana s-au terminat cele 12 saptamani. Inotul este ideal in sarcina, ma dezumflam, dormeam bine, ma energizam, era de vis. Acum nu mai am timp, dar m-am apucat de gimnastica la Babes, am zis ca revin cu informatii. E foarte ok, e 20 de lei ora, te duci cand vrei in timpul programului persoanei care se ocupa de tine, eu ma duc martea si joia, cand vin de la munca ma opresc direct acolo. Nu trebuie sa fii la fix, la si 10, la si 15, incepi ora cand ajungi. Sala e maaaaare, au tot felul de aparate, iar conditiile sunt super ok. Am facut incalzire pe banda, apoi diverse exercitii, majoritatea pentru tonifierea/relaxarea zonei lombare si mi s-a parut ca am antrenat foarte mult partea de fesieri, picioare, oblici abdominali... exercitii pentru tonifierea planseului pelvin fac acasa, o sa fiu plina de muschi in zona de mijloc a corpului, mai putin burta Se lucreaza la aparate, la saltea, la spaliere, pe mingea de gimnastica.
Persoana care te ia in primire iti arata ce sa faci, nu te pazeste tot exercitiul, iti da tema si tu executi, cand termini iti mai da alte minuni, recunosc ca am cam transpirat in ambele dati cand am fost. Asa ca cine mai vrea, ne vedem acolooooo!!!!

Magda, vreo veste despre bebelul tau? S-a mai uitat cineva la el?

Mina, cum a fost la bunici? Ana, dupa ce a petrecut toata ziua de sambata in curte (n-a inchis nici macar un ochi, a cazut franta la 8 seara), arata ca un purcel, a smotocit un pui de pisica, a terorizat pisica mama, a sapat printre niste dale in curte pana a dat de rame, a mancat tot felul de traznai (branza, masline, piure de urzici, legume la gratar). Nu vreau sa-mi amintesc ce avea sub unghii cand am bagat-o in cada.

DarkBendis... serialeee... a fost singurul meu vis inainte sa nasc minunea blonda, sa termin cu munca si sa stau acasa 2 saptamani si sa ma uit la seriale, sanchi, am nascut in ultima zi de munca, asa a vrut dumneaei sa vina, la 38 de saptamani, ia de-atunci realizezi cat timp pentru seriale am avut.

Flavia, io vreau invitatie la expozitie, te rog!

Gata, ca am scris mult. Bebelina e bine, aseara mi-a tras un picior in timp ce eram la baie, cred ca mi l-a dat mai cu sete, asa, ca am tresarit de numai!
Sper ca sunteti toate bine si ca om reusi si noi sa ne vedem in cele din urma.
Intrebare intrebatoare, ce faceti in mini vacanta de 1 mai?

Am uitat, Alina, LA MULTI AAAANI!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Aly, bine ai venit! Sarcina usoara si bebe sanatos iti dorim!

Elutza, felicitari pentru fetita!

Joy, sper sa treaca repede problemele!

Daniela, asta e treaba hormonala, din cate am citit eu. Am inceput sa am si eu nasul infundat un pic, culmea ca se desfunda doar cand dorm pe stanga . Sangerari nazale eu am cam permanent, ba ca m-a iritat ceva, ba ca am nasul prea uscat, etc etc (deh, sindrom alergic). In sarcina cu Matei am dus-o super ok din pct asta de vedere, acum cica fiind fetita echilibrul hormonal e altul.
Vezi ca pasta de dinti Lacalut ajuta mult la gingii si nu are nici un gust, eu de cand o folosesc am probleme mari in a ma spala cu alta pasta de dinti.

Ma bucur ca v-ati distrat la intalneala. Cand puneti poze?

Noi in we am fost la Bz de am dus baiatul in vacanta la bunici si-am anuntat si ca bebe e fetita. Au iesit discutii cu numele, ca Sf Mina e sfant, nu sfanta, si nu poti boteza o fata cu nume de barbat. Mie nu mi se pare un impediment si oricum mi s-a pus pata. Cica vor fi probleme mari la botez ca n-o sa vrea preotul sa boteze. Eiii, s-o vad si pe asta, zau asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna.
Daniela da fac clexane de 0,4 acum si pe langa vitamine, progesteron si nospa ca fara vad ca apar contractiile si nu e bine.
Ma bucur ca v-ati vazut fetelor chiar daca putine.
Pe mine cred ca ma prinde putin raceala ca ma doare in gat de sambata si azi noapte s-a infundat nasul bine iar azi curge, sper sa treaca repede sa nu fie nevoie de tratament si pentru asta.
Sa avem o saptamana usoara si frumoasa.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

17+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Buna dragelor,
Joy Joy, Ela si Patiluta am chiulit din motive intemeiate ..am reusit sa expediez soacra insa din pacate abia pe la doua am reusit sa termin de vomat si am zis ca dorm putin pana la 3 si apoi plec spre oras( eu stau in Tunari) cand am facut ochi era 5.20 de nu imi venea sa cred. Mii de scuze pt absenta sigur peste cateva saptamani o sa fiu mai bine sper eu.


Elutza felicitari pentru fetita!
Magdalos te asteptam cu vesti bune...

Intrebare pe voi doctorii vostrii v-au cantarit vreodata pana acum sau nu se mai poarta?
Luati ceva vitamine in perioada aceasta?
Eu miercuri ma duc sa discut cu dr mea si nu ma pot abtine sa nu compar relatia de atunci cu dr cu care am nascut cu cea de acum si nu prea stiu ce sa fac.Am nascut la Elias cu o dr minunata doi copii si aveam o incredere oarba in ea (din pacate nu mai asista la a natere) acum merg la MEdicover si mereu am senzatia ca sunt "una dintre multe".Dr la care sunt acum a asistat-o pe cumnata mea si a fost totul ok insa o percep extrem de rece/detasata.
Nu ma intelegeti gresit nu sunt mofturoasa dar as vrea sa nu mai am senzatia aia de consultatie "20 de minute",mai ales ca programarile trebuie sa le fac la minim 2 saptamani ca nu gasesc deloc loc la dr mea.

Probabil ca hormonii mei sunt de vina sau pur si simplu faptul ca sunt la al 3 lea determina abordarea "stie ce are de facut , are experienta".

O saptamana minunata va doresc,
Flavia






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Flavia, cam aceleasi framantari am si eu, ca de cand am ramas insarcinata nu tu cantar, nu tu tensiune. Pe de alta parte, insa, e atenta la alte aspecte, mai importante.

La prima sarcina dr de atunci ma cantarea si ma tensiona de fiecare data, insa a interpretat gresit (sau nu mi-a explicat mie bine) aparentul sindrom antifosfolipic aparut in timpul sarcinii.

PLusuri si minusuri, pana la urma de cantarit si masurat tensiunea ma descurc si singura, dar fineturile legate de analize prefer sa stiu ca tine dr cont de ele.

Fetelor, care pe unde nasteti? Mie imi face cu ochiul Spitalul cel nou de la V Babes, avand dr acolo ar fi cea mai buna optiune, si nici pretul nu e asa mare ca la Sanador, de exemplu. Stiti pe cineva care a nascut la Babes?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elba spune:

Buna dimineatza!!! si chiar e buna.
Eu am intrat azi in 13 saptamani si ma simt muuult mai bine.Ma rog, am varsat azi dimineata-ca asta e regula deocamdata- dar nu mai simt greata tot timpul.Mi-a mai trecut si capul cu o mica cafeluta pt ca tensiunea mea era undeva la 8 cu 6, asa ca am motive...bebe era bine la control.Mi-a s-a parut cam mic, 5 cm la 12 saptamani, parca la voi vazusem cifre mai mari.

Fain ca ati reusit cateva sa va intalniti.tare as mai fi venit si eu de nu era asa departe.

Flavia pe mine ma cantareste la fiecare control dar imbracata si incaltata asa ca eu am slabit 2 kg de la ultima intalnire, ca deh am dat bocancii jos
Eu iau vitamine de la inceputul sarcinii si cred ca e ok pt mine.Oricum am stat tare prost cu mancatul la cat am vomat.Am avut zile in care am mancat doar paine usacata si am baut ceai.
Si eu am des nasul infundat(mina mie mi se desfunda cand dorm pe dreapta) si imi sangereaza gingiile la periat dar nu f serios.

Va pup si mai intru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elba spune:

Am si eu o intrebare la voi!!! stiu ca e muuuult prea devreme dar ce produse de stimulare a lactatiei cunoasteti si de unde le pot cumpara?
O sa fiu in tara in perioada Pestelui si vreau sa-mi cumpar cateva chestii de acolo.Aici numai ceaiul de fenicul si berea de maltz mi-au recomandat si am avut ceva probleme cu alptatul la primul.

Am uitat sa corectez DNP 20.10.2013
Multzam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
citat din mesajul lui elba

Am si eu o intrebare la voi!!! stiu ca e muuuult prea devreme dar ce produse de stimulare a lactatiei cunoasteti si de unde le pot cumpara?
O sa fiu in tara in perioada Pestelui si vreau sa-mi cumpar cateva chestii de acolo.Aici numai ceaiul de fenicul si berea de maltz mi-au recomandat si am avut ceva probleme cu alptatul la primul.

Am uitat sa corectez DNP 20.10.2013
Multzam


Sunt cred ca sute de produse, multe naturiste, ca sa nu mai spun ca a scos nu stiu care si colostru pastile si pudra sa dai la copil in completare. Ai sa vii cu geanta plina.

Mami de Mathias si 14+

Mergi la inceput