Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Magdalos:imi pare extrem de rau pentru sarcina pierduta.Timpul vindeca tot si acasa te asteapta doi puiuti care au nevoie de tine.
Bine ati venit : Ancutelu, Angela si Ana
Ellutza: ma bucur ca ai primit verde la saorma (eu mananc un platou din ala cu vita -all by myself si ma mir ca am luat deja 7 kg...)
M-am apucat de inot saptamana aceasta si sper ca acest lucru sa aduca imbunatatiri starii de sanatate totale si mai ales greutatii aferente.
Noi luni avem eco. de 17 sapt plus triplu test.Intre timp am primit recomadare pt vizita cardiolog,
asa ca trebuie sa ma agit purin sa le fac pe toate.

Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutelu spune:

Neata, fetele si multumim mult de primire!

Abia astept sa fac si eu dublu test, sunt programata pe 22, la 12 saptamani. Trag nadejde sa-mi spuna cu aproximatie si ce e bebele . Oare e mult prea repede? Chiar , fetele, voi cele care stiti deja ce aveti, de pe la cate saptamani s-a vazut? Eu una mor de nerabdare sa aflu!!

Uf, nu stiu cum sa mai fac sa pot lua fierul prescris pt. o anemie mai severa... Mi-a dat TOT'HEMA ca e cica cel mai bun, dar e atat de gretos, de doua ori am vomat imediat ce l-am luat. Si cum mi-a zis dr. ca e f. important sa-l asimilez incep sa-mi fac griji. Sa indraznesc oare sa-i zic dr-ului la urmatorul control sa mi-l schimbe? Nu vreau sa creada ca sunt vreo mofturoasa, dar efectiv mi-e din ce in ce mai greu sa-l iau. Incerc sa-l beau diluat intr-o cana maaare de apa cu lamaie, cam in jumatate de ora, altfel il vomit.

Cam astea sunt noutatile mele ... Va urez multa,multa sanatate tuturor burticutelor si sper sa avem cu toatele doar vesti bune de-acum incolo!
Virgo, imi pare tare rau ca treci printr-o perioada nu tocmai roz in viata de cuplu, sper sa se linisteasca apele in cele din urma si sa fie totul bine. Te pupic dulce!

11 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Revin cu noutati:

Rezultatele la dublu test: excelente. Risc de trisomie 18 si 21 1: 100.000, Edwards tot asa. Riscul de varsta sub cota de "atentie".

Nu stiu, sunt o proasta. Nu ma pot bucura. N-am cu cine

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Revin cu noutati:

Rezultatele la dublu test: excelente. Risc de trisomie 18 si 21 1: 100.000, Edwards tot asa. Riscul de varsta sub cota de "atentie".

Nu stiu, sunt o proasta. Nu ma pot bucura. N-am cu cine

Mami de Mathias si 15+


Te bucuri in primul rand TU. Te bucuri cu micul bebe din burta si cu Mathias. Si (stiu ca nu e mare consolare) te bucuri cu noi, nu uita ca-ti suntem alaturi. Stiu ca pare cam dur spus, insa ar fi fost infernal mai greu de suportat un rezultat mai putin bun...prin asta era mult mai greu sa treci singura.

Hai, fruntea sus! Poate lucrurile se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Multumesc Mina.

M-a apucat si durerea de burta, am luat No-Spa.

Intr-un fel simteam nevoia sa iau distanta de el, pentru ca ma otraveam cu mii de ganduri. Din pacate am ajuns in starea in care nici macar nu-mi mai pasa. Am lasat totul la mana hazardului.

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Virgo te rog aduna-te ca iti faci rau tie si la pui.
Bucura-te tu cu bebe plus Matias si cu noi toateca de aceea suntem aici.
E nasol ce ti se intampla insa :
1) unele chestii le percepem deformate din cauza hormonilor -si mie mi s-a pus pata pe al meu si ii tot dau ghionturi pentru chesii care inainte mi se pareau neseimnificative
2)nu mai certa piticul Matias ca o sa asocieze lipsa ta de rabdare cu newkids on the block si iti va fi foarte greu ulteiror sa il impaci. Rabdarea se invata. Numara pana la 10/20 inainte sa deschizii gura (adica sa il certi).s-ar putea ca anumite lucruri sa le faca doar pentru a capta atentia ta care este distrasa de problemele cu hubby.CUm crezi ca se simte el..sigur naspa sau poate mai naspa ca tine...deci prioritatea ta e sa ii pui prisnite lui nu tie ca tu este adult si te aduni.Nu uita ca in fiecare zi sa ii spui cat de mult il iubesti si cum voi doi sunteti foarte fericiti si veti fi si o gasca si mai faina cand veti fi trei.
Umpleti timpul cu chestii care ii fac placere lui Matias si participa activ la aceste activitati.
Asa mai uiti si tu de ale tale si crede-ma recompensa afectiva primita merita efortul.

3) Nu stiu ce vrea hubby al tau s-ar putea sa se fi speriat sau pur si simplu sa nu mai mearga lucrurile si atunci cu calm va trebui sa restabilesti regulile noului joc. Cuvantul cheie este calm nu nepasare. E doar o senzatie ca nu iti mai pasa,sigur iti pasa ca altufelu nu ai jeli ca nu ai cu cine impartasi vesti bune dar nu face din pasatul asta un capat de lume.

4) Prioritatile tale sunt clare: tu, copii, catelul, ..., hubby..suntem rude cu parintii si copii nostrii barbatii mai vin si mai si pleaca-asa mi-a zis mie bunica si din ce am vazut in jur mare dreptate a avut.

Gandeste simplu: Hubby a plecat la razboi si nu exista mobil si alte alea deci vestile vin atunci cand el apare in poarta intre timp "Show must go on".

Stiu ca suna pragmatic ce am spus dar eu mi-am petrecut 3 ani avand in grija doi kinderi unul de 6 luni si unul de 5 ani , timp in care hubby venea 1 data la 2 luni si apoi mai rar si niciodata nu stiam cand aparea exact pentru ca omuletii cu care avea contract dadeau teapa. Asa ca am ales intre dat cu fundul de astfalt si trait cat de bine puteam in trei varianta 2 si cand s-a terminat contractul am luat-o de unde ramasesem si uite acum facem 18 ani de convietuire cu acte si asteptam al 3 lea pitic(a).

Nu spun ca e simplu insa cred ca noi mamicile avem la nevoie puteri supranaturale pe care nici un purtator de izmene nu le va avea niciodata.

Asa ca sus capul! si pune un zambet pe fata ca ai cel putin doua motive pentru care sa zambesti zilnic.
Pupici
Flavia






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flavia

Virgo te rog aduna-te ca iti faci rau tie si la pui.

Nu spun ca e simplu insa cred ca noi mamicile avem la nevoie puteri supranaturale pe care nici un purtator de izmene nu le va avea niciodata.

Asa ca sus capul! si pune un zambet pe fata ca ai cel putin doua motive pentru care sa zambesti zilnic.
Pupici
Flavia









Nu mai stiu unde am citit/vazut/auzit, nu mai conteaza, urmatoarea zicere:
Noi, femeile, putem face cam tot ce fac si barbatii si asta purtand tocuri.

Suna f feminist si discriminant, dar, pana la urma, e f adevarat, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Multumesc Flavia.

Este si motivul pentru care ieri nu am vrut sa-i raspund la telefon. La cate imi stateau pe limba sa-i spun si pe care pana le-a urma le-a scos de la mine cu japca, mai bine taceam.

Imi vine in cap doar melodia aia a lui Blu Cantrell "Let it breathe".

Cu Mathias lucrurile stau ok, doar ca imi incearca si el nervii cateodata si nu e momentul.

Ahhh, ma doare burta rau, si spatele. Ma duc sa-mi iau un ceai.

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Citat:
citat din mesajul lui Flavia

Virgo te rog aduna-te ca iti faci rau tie si la pui.

Nu spun ca e simplu insa cred ca noi mamicile avem la nevoie puteri supranaturale pe care nici un purtator de izmene nu le va avea niciodata.

Asa ca sus capul! si pune un zambet pe fata ca ai cel putin doua motive pentru care sa zambesti zilnic.
Pupici
Flavia









Nu mai stiu unde am citit/vazut/auzit, nu mai conteaza, urmatoarea zicere:
Noi, femeile, putem face cam tot ce fac si barbatii si asta purtand tocuri.

Suna f feminist si discriminant, dar, pana la urma, e f adevarat, nu?

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din 09.09.2004
si bb2 DPN 18.09.2013
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it


Ahh, dac-ai sti cat m-am saturat de corvoada de a duce in spate totul ! Nu e nici o tragedie daca preia altcineva controlul si ma lasa si pe mine sa respir un pic !

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Citat:
citat din mesajul lui mina

Citat:
citat din mesajul lui Flavia

Virgo te rog aduna-te ca iti faci rau tie si la pui.

Nu spun ca e simplu insa cred ca noi mamicile avem la nevoie puteri supranaturale pe care nici un purtator de izmene nu le va avea niciodata.

Asa ca sus capul! si pune un zambet pe fata ca ai cel putin doua motive pentru care sa zambesti zilnic.
Pupici
Flavia









Nu mai stiu unde am citit/vazut/auzit, nu mai conteaza, urmatoarea zicere:
Noi, femeile, putem face cam tot ce fac si barbatii si asta purtand tocuri.

Suna f feminist si discriminant, dar, pana la urma, e f adevarat, nu?




Ahh, dac-ai sti cat m-am saturat de corvoada de a duce in spate totul ! Nu e nici o tragedie daca preia altcineva controlul si ma lasa si pe mine sa respir un pic !

Mami de Mathias si 15+


Stiu. Proverbu zice ca putem face, nu si ca trebe sa facem.

Te inteleg, al meu sot are delegatii cca 4 zile pe sapt, in cazurile fericite doar 3, in cazurile aglomerate fix 5...stiu cum e sa le faci pe toate singura.

Va las, we placut tuturor, fug sa ma intalnesc cu coautoru sa mergem la bz la baiat.



Mergi la inceput