Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorilady spune:

Salutare, burtici!
Tocmai ce am venit de la doctor , rezultatele la dublu test sunt f. bune, risc de trisomie 21 1:26561 si risc de trisomie 13/18 1:30244.Deci din punctul asta de vedere pot sa stau linistita.:) Mie data trecuta sarcina era mai mare cu o saptamana decat data calculata.
Referitor la masuratori mai ales cand sarcina era avansata, pe mine m-a speriat doctoritza ca e copilul prea mic, ca capsorul e prea mic, ultima data mi-a estimat-o la 3000 g (cu 2 zile inainte de nastere) si cand am nascut am mai adaugat 800 g la cantar:)
Mie personal mi-e un pic frica sa nu fie bebe ce vine mai mare, ca nu stiu cum ma mai descurc atunci cu nasterea naturala :)
Magda, imi pare nespus de rau pentru pierderea suferita, suntem alaturi de tine chiar daca si virtual. trebuie sa fii puternica pentru cele doua minuni ce au nevoie de tine in continuare...
Alina, ca analgetic poti sa iei Paracetamol si incearca masaj sa-ti faci un pic decompresie pe nerv.ma gandesc ca nu are cum sa faca rau si un pic de pferdebalsam, actioneaza local si mai incalzeste zona.
Eu luni ma duc la eco din nou, sa vedem poate ne spune ce se ascunde in burtica la mami:)
Va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

Buna burticilor,

As dori sa ma alatur si eu grupului, cu o sarcina in 11 saptamani si 6 zile. Pana acum am fost la aspirante optimiste si acum m am decis sa ma alatur si voua UM a fost pe 23 ianuarie 2013 iae DPN-ul este pe 24 octombrie (bine mai oscileaza cu cateva zile,ba pe 27 ba pe 24,,marti la DT a zis 24 oct dar ramane de vazut). Este primul bebe si ni l dorim din tot sufletul. Am trecut prin ceva emotii la 7 sapt+5 zile,am aj cu hemoragie masiva dar din fericire Dumnzeu ne-a ajutat. Au inceput investigatiile iar marti am aflat ca sunt posesoarea a 2 mutatii genetice ( MTHFR 677C heterozigot si PAI-1 homozigot). Sunt in evidenta lui Uscatecu iar ca tratam iau femibion 2, ac folic,vit C,utrogestan 200/3zi no-spa/2 zi + injectii innohep 1/la 2 zile iar de pe 26 apr voi face zilnic pana la nastere + 6 sapt dupa. Mom sunt in con medicak,am stat la pat 3 sapt,acum am voie mici iesiri (fara efort,carat etc). Sper sa fie bine intr-un final si tot cee fac acum sa-mi aduca multa bucurie in oct. aa, era sa uit, doctora mea este Teodorescu Cristina de la MALAXA. Va si sarcina usoara fara probleme la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_ella2003 spune:

Bun venit Ancutelu, Angela si Ana, sarcini usoare si la termen va doresc

Ana, am o prietena care a avut infectie urinara cu Ecoli in sarcina si facea lunar analizele, ca a recidivat de 2 ori, alt sfat era ca isi fierbea chiloteii apoi ii calca. a nascut. O fetita superba si sanatoasa, cee ce iti doresc si tie, un copil sanatos.

Magda, imi pare tare rau, cuvintele sunt de prisos...ai grija de tine!

Fetelor mie imi pllace mai mult shaorma de la DINES, yummi
Este vreo problema ca fac eco de 17 sapt la 16 sapt si 4zile? Nu pot face ca este inchisa clinica pe 1 mai

Virgo, pana acum nu ai aflat rezultatele la DT???? Eu nu rezistam




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_ella2003

Bun venit Ancutelu, Angela si Ana, sarcini usoare si la termen va doresc

Ana, am o prietena care a avut infectie urinara cu Ecoli in sarcina si facea lunar analizele, ca a recidivat de 2 ori, alt sfat era ca isi fierbea chiloteii apoi ii calca. a nascut. O fetita superba si sanatoasa, cee ce iti doresc si tie, un copil sanatos.

Magda, imi pare tare rau, cuvintele sunt de prisos...ai grija de tine!

Fetelor mie imi pllace mai mult shaorma de la DINES, yummi
Este vreo problema ca fac eco de 17 sapt la 16 sapt si 4zile? Nu pot face ca este inchisa clinica pe 1 mai

Virgo, pana acum nu ai aflat rezultatele la DT???? Eu nu rezistam




13+


Asa e, e foarte bine sa fie calcata lenjeria, E-coli, ca si candida sunt rezistente la detergenti si spalari repetate.

Pai de ce sa ma consum pentru dublu test ? Cand o sa aflu, o sa aflu.

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna burtici.
Magda imi pare foarte rau, te inteleg prin ce treci, uita-te la semnatura mea si o sa iti dai seama diferenta e ca tu ai 2 puiuti acasa care o sa te ajute sa treci peste aceasta grea incercare.
Ela eu am facut eco de triplu test la 16 saptamani si 2 zile deci e bine si la tine.
Virgo ce calma esti ca astepti rezultatele eu nu rezist imediat sun pe la laboratoare, cabinet sa aflu vesti.
Bun venit noilor burticute, sa avem toate sarcini usoare si la termen cu bebeii sanatosi.
Angy ma bucur ca ai ajuns la Uscateasca si ca ai stabilit tratamentul.
Eu ieri am avut ceva emotii ca am racit putin de sambata si ieri a fost cam rau cu dureri de cap, inceput de tuse, stranut des asa ca am avut ceva contractii si nu l-am simtit pe bebe, aseara sotul s-a prezentat cu o sticla de cola si a miscat putin apoi a intrat la culcare, azi e bine, misca bine chiar s-a mutat mai sus si tot de azi am si niste simptome de sarcina deranjante, dureri in furca pieptului nu pot respira bine si arsuri, sanatosi sa fim ca trecem peste, oricum nu e chiar roz situatia ca eu trebuie sa stau mai mult la pat si cu durerile astea in piept ar trebui sa ma plimb ca vad ca se manifesta ca un reflux esofagian.
va pup pe toate si o sa incerc sa intru mai des

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

18+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_ella2003 spune:

Multam Miha

Am uitat sa va zic ca nu mai fac triplutest, decat eco de 17 sapt si a-fetoproteina, pt ca am iesit bine la dublu test

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faur_ana spune:

mersi de sfat ella, tocmai am venit de vreo ora de la ginecologul meu si totul e ok din punctul lui de vedere. mi-a dat sa iau urisan forte o cutie si utrogestan un ovul in fiecare seara timp de o luna, pe langa no-spa 3/zi si duphaston 2/zi si sa beau 2 litri de ceai de codite de cires si de matasea porumbului, cate 1 litru din fiecare. urocultura a zis sa o repet doar daca vreau eu dar din puctul lui de vedere a zis k nu crede k sunt iar aceleasi probleme... probabil imi voi mai face pana la urma inca o analiza sa fiu sigura k e totul ok k nu vreau sa ajung iar la antibiotice prin spital bla bla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Ancutelu, Angela si Ana, bine ati venit in club!


Magda
, imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat!
Ai grija mare de tine si de cele doua minuni de acasa!

Virgo
, 23-04 e o zi de marti. Pana cand ramai? E ok sa ne intalnim pe 27 (sambata) in Eindhoven? Just let me know!

Noi am rezervat ieri deja o Opel Zafira super ok, cu doar 66.000 km la bord, de la sf lui 2008 ( ca din 2009/2010 sau 2011 deja erau cel putin 15000 de euro alea cu kilometraj cat de cat ok, oricum mult mai mult decat masina asta ce am gasit-o). A fost ceva de genul: marti ochit (via Marktplaats, la un dealer renumit de la noi din oras (asta o zic cu dedicatie pt Virgo), ieri vazut, testat ,placut si batut palma (de fapt intocmit si semnat contractul). In prima saptamana din mai o ridicam si achitam plata (a fost 11450, iar pe masina mea de acum primesc aproape 3000 si trebuie sa achit diferenta). Arata ca una nou-nouta si e super dotata, are pana si ecrane pt DVD-uri in spatarele scaunelor din spate. Ideal pt copii. Si culoarea e foarte deosebita, un fel de albastru deschis metalizat, o nuanta ce sigur nu intalnesti des pe strada. Hai ca m-am laudat destul.

Copilasii mei misca cu schimbul, am observat. Asa ca simt rotatii prin stanga, ceva gimnastica prin dreapta, din cand in cand si sincron, dar nu mereu fac acelasi lucru sau nu-s amandoi in aceeasi pozitie..Pe unul il simt sus, pe altul jos.


Daniela Veuger 16+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Magda, imi pare tare rau Cuvintele sunt de prisos

Bun venit la fetele noi

Multa sanatate la toata lumea cu probleme de sanatate, sa se rezolve cat de repede!

Daniela, ce bine ca ati gasit masina, "Zamfira" (eu asa ii zic Opelului/Vauxhall-ului Zefira ) e o masina buna, si ati gasit si la pret bun! Sa o folositi cu totii sanatosi!

Mihaela, stiu cum te simti, ca si eu ma agit un pic daca nu il simt ceva vreme pe bebe, dar sunt constienta ca inca e micut, acolo, si are destul spatiu. Dar ce bine e cand dupa oarece ore de "pauza" simt ca cineva iar ciocane in burtica (ce burtica, deja e "bump")

Felicitari la toata burticile care au primit rezultate bune la analize, tot asa sa o tinem cu toatele!

Dark Bendis 19+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Neata la toata lumea.

Pffff ... eu sunt intoarsa pe dos pentru lucruri care nu au legatura cu bebe, si intr-un fel ma bucur si n-as vrea sa trec nici prin drama Magdei, nici prin temerile celorlalte mamici care au sarcini cu risc.
Problema mea e hubby si felul in care evolueaza lucrurile intre noi - tot mai prost - si mai ales ceea ce simt si nu-mi place deloc ce simt. Am senzatia ca m-am trezit peste noapte cu o alta persoana in viata mea, si felul in care el s-a transformat ma face sa nu-l mai vreau si nici sa ma mai gandesc la un viitor impreuna ...
De aici pana la a ma simti prizoniera e numai un pas. Nu mi-e teama sa raman singura cu copiii - s-a mai intamplat si n-am murit - doar ca mi-e ciuda ca e pentru prima oara cand am acceptat un om exact asa cum este el si a fost arhisuficient. Acum, pentru el nu e suficient ceea ce este si face, iar pentru a "creste" in ochii proprii ma necajeste pe mine si nu mai vede decat scopul: banii ...
Daca suna, nu vreau sa-i mai vorbesc, pentru ca eu sunt calma - adica rece - iar el pur si simplu innebuneste si simte distanta. Dar nici nu vrea sa se intoarca, si risca. Iar eu ma indepartez din ce in ce mai mult.
Nu stiu cum o sa se termine, dar fata de cum eram cand ne-am cunoscut si cum am ajuns, distanta e colosala. Nu in asta m-am bagat si nu sunt genul care sa inghit si sa tac, pentru ca n-am de ce.

Danyce, felicitari pentru Zafira ! Asa este, venim marti cu Wizz. Sambata mi se pare ok si probabil o sa ne vedem la gara - banuiesc ca nu vii cu masina atata amar de drum.

Gata, vine microbuzul sa ia juniorul la gradi.

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput