Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (11)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut fetili!

Am revenit si eu la birou dupa 3 zile de haladuit prin tara. Azi am in mod deosebit o dispozitie buna fiindca e soare si frumos afara si m-am imbracat intr-o fusta noua de mi-am luat-o de la C&A din Cta (marimea 42 !!!!!) si chiar ma simt bine in ea si nu ma enerveaza dresurile pe mine. Bine, ele dresurile-s cu 2 marimi mai mari, dar important e ca le suport. A, si dupa amiaza la 4 merg la eco, pe care am de gand sa o inregistrez sa o aratam bunicilor si Mateiului in we.

Vi4i, foarte buna ideea cu dr, completeaza te rog si la mine Dr. Stefanescu, la Victor Babes. Ma bucur mult de tot ca s-a dres situatia cu sotul. Chiar voiam sa iti spun ca am senzatia ca si ei, taticii, trec greu prin perioada asta de graviditate. Al meu s-a comportat tare ciudat in perioada aia dinainte de amnio, cand muream de grija amandoi...Ba ma suna la 10 min sa vada cum sunt, ba nu ma suna o zi intreaga si cand in sfarsit se decidea s-o faca ma intreba de firma, de Matei si gata, scurt si la obiect, de ma urcase pe pereti la un moment dat. Ba voia sa stabilim numele, ba ma ruga sa nu-l bat la cap cu burta si sarcina mea, ca e ocupat. Ca dupa rezultate sa-mi spuna ca ajunsese de nu putea adormi seara fara somnifere si nu stia ce sa mai faca sa-si alunge gandurile rele din cap. Stiu ca voi nu ati avut asemenea momente legate de sarcina (si sunt convinsa ca nici nu o sa aveti) insa poate ca venirea unui nou membru al familiei deregleaza un pic echilibrul si acomodarea e mai cu hopuri.
Cat despre enervarea legata de piciul tau, nu stiu daca te ajuta, dar eu am urmatoarea metoda. Cand ma enerveaza de-mi vine sa urlu la luna ca nu face ca mine, stau si ma intreb: oare chestia asta chiar va conta peste cativa ani? Nu-i asa ca nu va conta si n-are rost sa ma enervez, ca n-o sa fie copil o vesnicie si cand o fi mare o sa ma apuce plansul ca nu mai e langa mine tot timpul?
De regula asta pe mine ma ajuta sa trec peste enervarile de moment, mai ales acum cu sarcina, imi spun ca energia trebuie canalizata in alta parte, nu in nervi.
Oricum, sa stii ca n-ai dreptate. Chiar exista copil perfect si sa stii ca fiecare mama il are in ograda.

Flavia, si noua ne place shaorma de la Dristor. Chiar imi dadusi o idee pt diseara, mai ales ca suntem fara baiat acasa. Sa vad cum ma inteleg cu tati, ca a intrat in perioada de over-care vis a vis de alimentatia mea, mai ca nu ma lasa nici cafea sa beau. Si nu prea are pentru el importanta argumentul ca mi-i pofta de una alta....alimentatia sanatoasa e alimentatie sanatoasa, eeeee
La fel si eu, la Matei nici nu puneam gura pe acrituri sau mujdei, acuma am baut zeama de varza cu cana si as manca usturoi cu lopata. Si na ca am fetita. Deci nu se prea confirma chestiile astea. Da-s niste chestii dragute.
Asa imi spune mie bunica sotului ca sigur am baiat, nu fata, ca nu am avut greturi, nu ma ingras si n-am fata deformata ca la sarcina de fete. Geaba ii spunem noi de amnio care e analiza genetica, n-are ea prea mult respect pt doctori.

Ela, f bune rezultatele tale, felicitari!

Fetelor, ce-o fi cu Magda?

Elena, daca dr a zis ca e ok, eu zic ca te poti duce la concert. Si, eventual, daca ai contractii sau se agita bebe, pleci mai devreme, sau mai iesi din sala.

No, va las si ma apuc de treaba ca am multe de terminat pana plec la eco. Zi frumoasa tuturor!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalogos

Dragi fete,

Va multumesc ca v-ati gandit la mine. V-am citit mesajele, la toate, si sa stiti ca v-am inapoiat gandurile bune

Din pacate pentru mine , dintre toate posibilitatile, s-a ales o varianta sadica. Am pierdut sarcina, in 12 saptamani, acum 2 zile. A fost horror, chiar si la nivel fizic, dar nu cred ca e o poveste pe care ar fi bine sa o scriu aici si acum ....

Am aflat la cateva ore dupa..ca era fetita si ca testul Panorama era ok. Nu stiu ce nu a mers ok de data asta si nici nu cred ca am cum sa aflu.
Eu am avut mereu sarcini cu risc ridicat, cred ca si faptul ca am 2 copii e un miracol...si poate si ca faptul ca am acceptat ideea lui bebe3 a fost o dovada de inconstienta din partea mea, dat fiind istoricul meu de sarcini cu probleme.

Deocamdata nu incerc sa inteleg, inca mi-e greu sa accept ca s-a intamplat asta.

Voua va doresc bebelusi sanatosi si mult noroc.O sa mai intru din cand in cand sa vad cum va merge...




Offff, mai mami, imi pare foarte rau. Nah, n-a fost sa fie, desi nu te incalzeste cu nimic. Vorba ta, ai deja doi copii si poate ca te-ai gandit ca o sa fie totul bine si de data asta.

Suna crud, dar parerea mea este sa nu mai incerci. Iti incarci degeaba constiinta si consumi nervii si sanatatea, cand familia are nevoie de tine si cel mai mult, ceilalti doi juniori ai vostri.



Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutelu spune:

Magduta draga, eu sunt noua pe-aici, dar nu pot sa nu iti spun ca ma doare si pe mine nefericirea ta. Crede-ma ca inteleg perfect prin ce treci doar punandu-ma o secunda in locul tau. Ma bucur ca mai ai copilasi, sa-ti mai aline putin din durere. Sunt alaturi de tine cu tot sufletul!

11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faur_ana spune:

buna burtici! sunt noua pe aici, tocmai m-am inscris pe site. sunt insarcinata in 11 saptamani si de ieri am o groaza de nervi din cauza doctorilor :( treaba e ca in martie am stat 9 zile in spital deoarece din cauza unei infectii cu E.coli am avut amenintare de avort, avusesem contractii si asa m-am prezentat la urgente. ei bine, ieri au inceput iar contractiile de dimineata si am plecat de la servici pe la ora 10 si la ora 11 eram prezenta la cabinetul unui ginecolog(dar nu la cel la care merg eu de obicei, deoarece el tocmai plecase de la spital)care m-a trimis de urgenta sa ma internez deoarece banuia din nou infectia urinara si deci si amenintarea de avort. cand m-am dus la cabinetul pt internari, doctorita ce era acolo(incepatoare) m-a vazut si a m-a trimis acasa cu tratament duphaston 3/zi(pe care oricum il iau de data trecuta) si no-spa 3/zi care nu isi face deloc efectul cand am contractii si desi i-am spus asta ea tot m-a trimis acasa. durerile au continuat si tot mai tare dar pe seara am luat un diclofenac supozitor si durerile au incetat pana azi-dimineata :( am facut de dimineata si un test pt infectii urinare si a iesit pozitiv, pe langa faptul k urinez greu si putin, des si ma ustura si ma mai doare si un rinichi :( in seara asta o sa ma duc la ginecologul meu sa vad ce de facut k m-au terminat psihic de ieri pana acum doctorii astia incapabili... sper k nu v-am plictisit cu romanul meu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalogos

Dragi fete,

Va multumesc ca v-ati gandit la mine. V-am citit mesajele, la toate, si sa stiti ca v-am inapoiat gandurile bune

Din pacate pentru mine , dintre toate posibilitatile, s-a ales o varianta sadica. Am pierdut sarcina, in 12 saptamani, acum 2 zile. A fost horror, chiar si la nivel fizic, dar nu cred ca e o poveste pe care ar fi bine sa o scriu aici si acum ....

Am aflat la cateva ore dupa..ca era fetita si ca testul Panorama era ok. Nu stiu ce nu a mers ok de data asta si nici nu cred ca am cum sa aflu.
Eu am avut mereu sarcini cu risc ridicat, cred ca si faptul ca am 2 copii e un miracol...si poate si ca faptul ca am acceptat ideea lui bebe3 a fost o dovada de inconstienta din partea mea, dat fiind istoricul meu de sarcini cu probleme.

Deocamdata nu incerc sa inteleg, inca mi-e greu sa accept ca s-a intamplat asta.

Voua va doresc bebelusi sanatosi si mult noroc.O sa mai intru din cand in cand sa vad cum va merge...




Of, cred ca am postat in acelasi timp ...
Imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat. Nu stiu cat de mult te ajuta, dar sa stii ca suntem alaturi de tine si oricand simti nevoia de sprijin, fie el si virtual, te asteptam aici sa schimbam o vorba.

Iti doresc multa putere si sanatate sa treci peste acest moment greu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
citat din mesajul lui faur_ana

buna burtici! sunt noua pe aici, tocmai m-am inscris pe site. sunt insarcinata in 11 saptamani si de ieri am o groaza de nervi din cauza doctorilor :( treaba e ca in martie am stat 9 zile in spital deoarece din cauza unei infectii cu E.coli am avut amenintare de avort, avusesem contractii si asa m-am prezentat la urgente. ei bine, ieri au inceput iar contractiile de dimineata si am plecat de la servici pe la ora 10 si la ora 11 eram prezenta la cabinetul unui ginecolog(dar nu la cel la care merg eu de obicei, deoarece el tocmai plecase de la spital)care m-a trimis de urgenta sa ma internez deoarece banuia din nou infectia urinara si deci si amenintarea de avort. cand m-am dus la cabinetul pt internari, doctorita ce era acolo(incepatoare) m-a vazut si a m-a trimis acasa cu tratament duphaston 3/zi(pe care oricum il iau de data trecuta) si no-spa 3/zi care nu isi face deloc efectul cand am contractii si desi i-am spus asta ea tot m-a trimis acasa. durerile au continuat si tot mai tare dar pe seara am luat un diclofenac supozitor si durerile au incetat pana azi-dimineata :( am facut de dimineata si un test pt infectii urinare si a iesit pozitiv, pe langa faptul k urinez greu si putin, des si ma ustura si ma mai doare si un rinichi :( in seara asta o sa ma duc la ginecologul meu sa vad ce de facut k m-au terminat psihic de ieri pana acum doctorii astia incapabili... sper k nu v-am plictisit cu romanul meu....

11+


Pana la antibiotic poti sa iei linistita Urinal Akut. Este safe in sarcina si nu are efecte secundare. Ia-l sa-l ai si in caz de recidiva, ceea ce din pacate e foarte posibil.

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalogos

Dragi fete,

Va multumesc ca v-ati gandit la mine. V-am citit mesajele, la toate, si sa stiti ca v-am inapoiat gandurile bune

Din pacate pentru mine , dintre toate posibilitatile, s-a ales o varianta sadica. Am pierdut sarcina, in 12 saptamani, acum 2 zile. A fost horror, chiar si la nivel fizic, dar nu cred ca e o poveste pe care ar fi bine sa o scriu aici si acum ....

Am aflat la cateva ore dupa..ca era fetita si ca testul Panorama era ok. Nu stiu ce nu a mers ok de data asta si nici nu cred ca am cum sa aflu.
Eu am avut mereu sarcini cu risc ridicat, cred ca si faptul ca am 2 copii e un miracol...si poate si ca faptul ca am acceptat ideea lui bebe3 a fost o dovada de inconstienta din partea mea, dat fiind istoricul meu de sarcini cu probleme.

Deocamdata nu incerc sa inteleg, inca mi-e greu sa accept ca s-a intamplat asta.

Voua va doresc bebelusi sanatosi si mult noroc.O sa mai intru din cand in cand sa vad cum va merge...




Magda draga, nici nu pot sa-mi imaginez prin ce treci! Imi pare tare rau si sper doar sa fii tare si sa treci peste pierderea suferita.
Suntem toate alaturi de tine!

Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faur_ana spune:

mersi mult virgo pt recomandare. voi merge oricum deseara la medic sa vad ce zice si revin cu noutati. am baut un ceai din codite de cires mai devreme si nu ma mai ustura momentan knd fac dar fac des si ma doare un rinichi de abia ma misc si vad k sunt pe cale sa reapara contractiile :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faur_ana spune:

magda deci m-a apucat plansul cand am citit mesajul tau.... cred k e o durere imensa, eu doar cand ma gandesc ca s-ar putea intampla ceva cu bebe ma simt oribil lasa ca Dumnezeu iti va da putere sa treci si peste asta... asta e viata si cu bune si cu rele si trebuie sa acceptam ca tot ce ni se intampla e dat de la Dumnezeu...fii tare pt familia ta k ei au nevoie de tine in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutelu spune:

Bine ai venit, Ana!

Din pacate stiu si eu cum e cu doctorii astia... Eu zic ca nu e nimic prea grav intr-o infectie urinara, cu tratament se rezolva. Iti tin pumnii pentru diseara la dr. tau!

PS Incerc sa citesc din urma, sa va cunosc putin, fetele.

11+

Mergi la inceput