Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (11)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misandra spune:

Buna dimineataaaaa!!!
Cine vrea mazare? Aseara mi-am luat inima in dinti si am aruncat o cratita pe foc, ca nu se mai putea, numai Ana avea de mancare, noi ne hraneam cu racituri (a nu se intelege piftie). Diseara l-am provocat pe sot la o portie de clatite cu diverse umpluturi ne-dulci, sunt curioasa ce iese.

Cum va simtiti, doamnelor? Mie mi se cam incordeaza casuta bebelusului cand merg cu masina, nimic deranjant, doar simt ca e contractata zona, mai pateste cineva?
Sper ca sunteti toate bine si totul decurge conform planului. De Magdalogos mai stie cineva ceva? Magdaaaaaaa!!!!

Danyce, fitness o fi ce fac eu, dar e destul de smooth, ma mai fortosez eu acolo, dar persoana care ma supravegheaza nu prea ma lasa. As merge si pe jos, daca as avea timp si mai ales unde, dar nu am nici un parc pe langa mine.

Gata, ma duc sa mai citesc cate ceva, v-am pupatara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elutza82 spune:

'neata!

De cateva zile o simt pe bebelina cum da din picioruse. Este tare activa cateodata :-) Vineri, cand am fost la control, in urma ecografiei, dr mi-a spus ca bebelina este mai mare cu 11 zile, asta insemnand ca ma suspecteaza de diabet gestational. Dar, pana in saptamanile 24-28 cand pot face testul de toleranta la glucoza, nu se stie. Este doar o suspiciune a doctorului.
Magda, Vi4i, ce faceti? Sunteti bine? Va asteptam cu vesti.
Mihaela, cum este noul loc de munca? Esti bine, te-ai adaptat? Pupici tie si lui Imi :-)


Ella I. 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

Buna burtici
Iaca apar si eu ca dezertorul! Am mai intrat si v-am citit insa am fost si am prinsa cu analize, vizite la doc. La ultima eco de control bebe era bine, mai mare cu cateva zile si se pare ca doc nu mai e asa sigur ca e fata. Nu a reusit sa prinda nici o pozitie prielnica insa speram asta la eco morfofetala de trim 2, undeva prin mai. Pana atunci, incerc sa il simt pe bebe, cred ca am sesizat ceva miscari de vreo 2 ori insa mai mult nu. oricum doc mi-a spus sa stau calma ca prin sapt 19-20 o sa incep sa simt. eu avand placenta anterioara aceasta amortizeaza loviturile lui bebe si de asta nu simt inca..
La analize de sange, mi-au iesit insa leucocitele putin marite peste limita maxima si limfocitele putin scazute sub limita minima - pana ajung la doc cu ele sa le vada am incercat sa nu ma panichez, poate sunt din cauza sarcini...sper

Sanatate si bebei frumosi va doresc tuturor
Miralexia 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Salut,

Am mai fost aseara la o tura de cumparaturi ca nu mai am decat vreo 4 bluze pe care le tot purtam cu schimbul, destul de lungi si largi cat sa acopere burta. Restul totul parca e prea stramt, prea scurt, nu mai tine gluma.. Mai am o luna de ascuns sarcina la lucru si sper sa nu ma mai intrebe nimeni daca m-am ingrasat Si am gasit si o rochie lunga de vara pe care nu am putut sa o las acolo si acuma abia astept sa vina calduraaaa...

Intr-o luna am bilete pt un concert rock si ma tot gandesc ce sa fac... Voi fi in 20 de saptamani atunci. Am intrebat doctorul si a zis ca nu e nici o problema, am mai cautat si pe net, si la fel se pare ca nu e daunator asa o data, ca nu fac un obicei din asta.. Dar parca totusi sunt ingrijorata. Oare nu e prea zgomotos pt bebe?? Am locuri undeva mai in spatele salii deci nu ar fi pericol de imbulzeala, nici de fum de tigara sau alte bazaconii, numai de zgomotul puternic ma ingrijorez.. Voi ce ziceti?


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_ella2003 spune:

Dark, iti dai seama ca mai mananc cate o bucatica de paine sau paste, ca nu rezis, sunt tare pofticioasa. Dar incerc sa limitez consumul.

Danyce, nu esti singura, eu am luat in grutate foarte mult (8kg) ca am si mancat (cand am renuntat la fumat), dar si faptul ca imediat dupa ce mancam ma culcam, pur si simplu mi se taia filmul si adomream in orice pozitie si in orice loc

Elutza, aproape sa fim colege la dl doctor

Elena nu stiu ce sa zic cu concertul oricum vei simti si cu burtika vibratiile muzicii

Fetelor am primit si eu rezultatele la DT, doctorul mi-a zis ca sunt bune si sa stau linistita, ne vom vedea in saptamana 17. Atat ecografistul cat si ginecologul mi-au spus ca nu se pune problema sa fac amniocenteza. Doamne ajuta in continuare!

1 Calcul de risc prenatal - Dublu test *
1.1 PAPP-A( Proteina plasmatica asociata
sarcinii) 1,4 mUI/mL *
Observatii: valorile obtinute se interpreteaza in functie de
mediana corespunzatoare virstei sarcinii
1.2 Free beta hCG 24,3 ng/ml *
Observatii: Valorile se interpreteaza in functie de mediana
corespunzatoare varstei sarcinii.
1.3 Calcul de risc prenatal Dublu test Riscul combinat Trisomie 21 (risc calculat pentru Trisomia 21 prin
translucenta nucala) este 1:1769, ceea ce reprezinta un risc scazut,fiind sub
nivelul Cutoff.
(Pentru Riscul combinat Trisomie 21 -risc calculat pentru Trisomia 21 prin translucenta nucala, nivelul Cutoff este 1:250)
Riscul biochimic calculat pentru Trisomia 21 este 1:320, ceea ce reprezinta un risc scazut, fiind sub nivelul Cutoff.
(Pentru riscul biochimic de Trisomie 21, nivelul Cutoff este 1:250)
Riscul calculat pentru Trisomie 13/18(cu translucenta nucala) este
<1:10000, ceea ce reprezinta un risc scazut,fiind sub nivelul Cutoff.
(Pentru riscul de Trisomie 13/18,prin translucenta nucala,nivelul Cutoff este 1:100)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoyJoy spune:

felicitari ela_ella 2003!!!

ceva util:

http://www.ivf.ca/naturalpregduedate.php

va pup,


Jo 18+

Gugulushele

Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it.
The time will pass anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_ella2003

Dark, iti dai seama ca mai mananc cate o bucatica de paine sau paste, ca nu rezis, sunt tare pofticioasa. Dar incerc sa limitez consumul.

Danyce, nu esti singura, eu am luat in grutate foarte mult (8kg) ca am si mancat (cand am renuntat la fumat), dar si faptul ca imediat dupa ce mancam ma culcam, pur si simplu mi se taia filmul si adomream in orice pozitie si in orice loc

Elutza, aproape sa fim colege la dl doctor

Elena nu stiu ce sa zic cu concertul oricum vei simti si cu burtika vibratiile muzicii

Fetelor am primit si eu rezultatele la DT, doctorul mi-a zis ca sunt bune si sa stau linistita, ne vom vedea in saptamana 17. Atat ecografistul cat si ginecologul mi-au spus ca nu se pune problema sa fac amniocenteza. Doamne ajuta in continuare!

1 Calcul de risc prenatal - Dublu test *
1.1 PAPP-A( Proteina plasmatica asociata
sarcinii) 1,4 mUI/mL *
Observatii: valorile obtinute se interpreteaza in functie de
mediana corespunzatoare virstei sarcinii
1.2 Free beta hCG 24,3 ng/ml *
Observatii: Valorile se interpreteaza in functie de mediana
corespunzatoare varstei sarcinii.
1.3 Calcul de risc prenatal Dublu test Riscul combinat Trisomie 21 (risc calculat pentru Trisomia 21 prin
translucenta nucala) este 1:1769, ceea ce reprezinta un risc scazut,fiind sub
nivelul Cutoff.
(Pentru Riscul combinat Trisomie 21 -risc calculat pentru Trisomia 21 prin translucenta nucala, nivelul Cutoff este 1:250)
Riscul biochimic calculat pentru Trisomia 21 este 1:320, ceea ce reprezinta un risc scazut, fiind sub nivelul Cutoff.
(Pentru riscul biochimic de Trisomie 21, nivelul Cutoff este 1:250)
Riscul calculat pentru Trisomie 13/18(cu translucenta nucala) este
<1:10000, ceea ce reprezinta un risc scazut,fiind sub nivelul Cutoff.
(Pentru riscul de Trisomie 13/18,prin translucenta nucala,nivelul Cutoff este 1:100)

13+


Felicitari pentru rezultate, Ela! Pai poate si la mine astea sunt cauze in plus: ca m-am lasat de fumat imediat ce am vazut rezultatul testului de sarcina si faptul ca si eu am avut o perioada in care ma culcam cu gainile ( pe la 9), cina luand-o la 8..si ma trezeam doar dimineata.

Mina
, eu faceam haz de necaz cu greutatea mea dubla, nu ca as crede ca asta ar fi o regula. Eu de fapt nici ca la Alma nu vreau sa iau in greutate, ca la ea am sarit calul rau de tot: in ultima zi de sarcina aveam cu 27 de kg mai mult decat la 8 saptamani (cand ma masurase medicul prima data).
Sunt sigura ca o sa dau repede jos surplusul cu trupa mea de copii.

Daniela Veuger 16+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ela, felicitari pentru rezultatele bune Tot asa sa o tinem cu toatele!

Mess , aoleu, sa nu te auda astia de aici cu Anglia, eu locuiesc in Scotia , vorbesc de sistemul scotian, alta mancare de peste Nu e el super-grozav, dar in general are mai mult plusuri decat minusuri, din "pedeve"-ul meu. Dar da, din ce spui tu si au mai zis si alte fete, e mai bun decat cel din Anglia (mai ales Londra). Aici bugetul de sanatate vine de la Edinburgh, nu de la Londra, avem Parlament separat, legi separate, legislatori separati, (comune sunt doar politica fiscala, legislatia protectiei sociale adica partea cu benefituri si pensie de stat, armata si inca una sau doua chestii), reguli separate (de exemplu, medicamentele pe reteta sunt toate gratuite, universitatile sunt gratuite, adica taxele sunt acoperite de stat la nivel undergraduate pentru rezidentii Scotiei si EU, inclusiv scoala incepe in alta data, si vacantele pica in zile diferite ) La anul sunt sanse foarte mari ca Scotia sa voteze iesirea din UK de tot (avem Referendumul pentru independenta in septembrie 2014). Alt sistem, cu alte reguli, alte protocoale de urmat (de exemplu, aici pentru urgente medicale, sun intre orele 8.30-9.30 la GP si primesc programare in aceeasi zi).

Mina, teoretic pentru nastere pot sa aleg, fie cezariana planificata, fie VBAC. Asta deoarece sunt dupa o cezariana, altfel aici se naste natural, cezariene se fac doar daca sunt motive medicale. Oricum, nu tine doar de ce vreau eu (eu as evita o operatie daca se poate), ca sa pot sa fac VBAC trebuie sa nu am probleme de sanatate, sa nu fi avut BMI nu stiu cat de mare la primul control prenatal (nu stiu care era limita, ca ma incadram), sa fiu OK cu tensiunea, sa suporte bine uterul sarcina, sa nu fie bebele nu stiu cat de mare in sapt 34... deci ramane de vazut cum va merge cu sarcina.

Daniela, cumnata mea a nascut gemene acum 6 ani (in sapt 35 sau 36, aproape la termen), a pus vreo 15-16 kg cu totul, si la 4 luni dupa nastere era cu vreo cateva kilograme mai slaba decat fusese inainte. Exact cum ai zis tu, o sa te ajute copiii sa slabesti repede.

Elena, acum e inca OK sa mergi la concerte rock, eu din pacate sunt nevoita sa zic pas la Iron Maiden , vin pe 20 iulie, cand voi fi in saptamana 34 fir-ar, si nici macar pe stadion, ci intr-o sala (mare ea, dar ... sala). Mi-e asa de ciuda , e a treia oara cand ii ratez in Glasgow in ultimii 10 aniRatez si Download-ul, festivalul, cu Rammstein cu tot..no, asta e!

Miralexia, las' ca e bine ca e bine bebele, aflati la morfo-fetala ce e, important e sa fie sanatos/sanatoasa.

Misandra, multumesc pentru idee, chiar nu am facut mazare de mult, o sa fac zilele astea. Azi fac o salata de ton cu fasole, ciuperci si courgettes (si maioneza), ca nu am chef de gatit ceva complicat iar jupanul mic m-a rugat sa-i fac "fish fingers"





Dark Bendis 19+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Ela, felicitari pt rezultatele bune!

Dark Bendis, hmmm si concertul asta e intr-o sala, nu in aer liber.. Din ce motive nu te duci la concert? Ma gandesc ca ar fi acelasi risc la 20 ca si la 34 de saptamani ca auzul le e dezvoltat.. Hmm mai am o luna sa ma gandesc si sa vand biletul daca ma razgandesc. Dar asa mult as fi vrut sa meeeergg... Vine HIM ceea ce nu se intampla prea des pe aici. Ma consolez cu ideea ca ei canta "love metal" deci oleaca mai linistiti decat Iron Maiden hahaha

Sa va zic ce obicei am in ultimul timp? De cand am auzit ce nebunie e cu Mastercheful asta in Romania, m-am apucat sa ma uit la episoade pe youtube. Si am ritual - jumate de ora inainte de culcare in fiecare seara si cu un bol de masline langa mine sa nu imi ploua in gura Am facut o obsesie pt maslinele alea verzi si murate bine, trebuie sa am vreo 2 borcane in frigider in orice moment Acuma inca e ok, dar mai incolo ar trebui sa le desarez daca nu vreau sa ma umflu ca un balon. Asa ca daca poftesc la sarat/acru trebuie sa fie baiat nu?

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena_R

Ela, felicitari pt rezultatele bune!

Dark Bendis, hmmm si concertul asta e intr-o sala, nu in aer liber.. Din ce motive nu te duci la concert? Ma gandesc ca ar fi acelasi risc la 20 ca si la 34 de saptamani ca auzul le e dezvoltat.. Hmm mai am o luna sa ma gandesc si sa vand biletul daca ma razgandesc. Dar asa mult as fi vrut sa meeeergg... Vine HIM ceea ce nu se intampla prea des pe aici. Ma consolez cu ideea ca ei canta "love metal" deci oleaca mai linistiti decat Iron Maiden hahaha

Sa va zic ce obicei am in ultimul timp? De cand am auzit ce nebunie e cu Mastercheful asta in Romania, m-am apucat sa ma uit la episoade pe youtube. Si am ritual - jumate de ora inainte de culcare in fiecare seara si cu un bol de masline langa mine sa nu imi ploua in gura Am facut o obsesie pt maslinele alea verzi si murate bine, trebuie sa am vreo 2 borcane in frigider in orice moment Acuma inca e ok, dar mai incolo ar trebui sa le desarez daca nu vreau sa ma umflu ca un balon. Asa ca daca poftesc la sarat/acru trebuie sa fie baiat nu?

16+


Nu e litera de lege! Eu in sarcina cu Alma devoram borcane de masline si castraveti..si uite ca a iesit fata. Acum am aceleasi pofte constante (tot masline si castraveti murati), dar uite ca deja stiu ca jumatate din echipa e de sex masculin. Mai am de asteptat pana pe 8 mai sa vad ce e cealalta jumatate.

Acum vreau sa raportez altceva: am trecut de perioada aia de somnolenta teribila si am impresia ca ma apuca insomniile ca, dupa ce ma invart vreo doua ore prin pat (deci incerc sa adorm mai devreme),cobor sa beau o limonada si ma postez la calculator, sa mai bantui putin pe net (macare jumate de ora- o ora). Sper sa ma lecuiesc de asta si sa dorm bine noptile. Culmea e ca nu ma trezesc ca un zombie dimineata.

Daniela Veuger 16+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput