Ce tipuri de termometre pentru copii folositi?

Ce tipuri de termometre pentru copii folositi? | Autor: ACTone

Link direct la acest mesaj

Vad ca, pe piata, au aparut tot felul de termometre pentru copii. Voi pe care il folositi si pe care l-ati recomanda? Va rog, cu plusuri si cu minusuri.

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

In momentul de fata n=am in casa niciun termometru.

Am avut in urma cu cativa ani (cand erau cei mici bebelusi...) unul cu mercur. Pe care am reusit sa-l sparg (nu ma intrebati cum). Stiu ca acum acestea nu se mai gasesc. Dupa parerea mea, astea erau sfinte.

Termometru electronic tip suzeta am mai avut cand erau mici, un chin! Tetina nu are nimic de-a face ca si forma sau dimensiuni cu vreo tetina de suzeta normala, ai mei nu voiau nici chip sa=l tina alea x secunde pana la masurare. In plus e un termometru greu (atarna), nu prea "prostesti" copilul asa cum vrei chiar daca are forma de suzeta.

In cele electronice nu prea am incredere.... Si plaja e mare, si de modele, si de preturi... Facand toate acelasi lucru in acelasi interval de timp si cu aceeasi marja de eroare, mi-e greu sa inteleg de unde vine diferenta inte 24 si 200 de lei (brand si in unul si in altul din cazuri).

Nici nu inteleg logica pentru care compania X scoate 120 modele de termometru cu aceleasi caracteristici tehnice dar cu preturi diferite. In descrieri vezi aceleasi lucruri - exceptie face codul de produs, greutatea (unul are 25 de grame, altul 32 de exemplu), unul e in cutie, unul e roz, altul galben....

Probabil noi suntem norocosi ca nu avem copii bolnaviciosi, iar temperatura o simt la mana. Daca e asa si-asa Nurofen daca arde jumatate de supozitor de Novocalmin. Din fericire n-am avut situatii cu temperatura care sa tina mai mult de un puseu.

PS Daca as avea o urgenta si ar arde m-as duce la farmacia nonstop din apropiere si as lua orice termometru as gasi la momentul acela din zi sau din noapte. Asta la disperare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu am de la OMRON pentru ureche si mai am unul dar nu stiu ce marca care se poate luat temperatura si in ureche si pe frunte. Eu sunt multumita de ele, imi arata amandoua aceeasi temperatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Depinde cati ani are copilasul. Mie toti medicii (inclusive in spital cand am fost internata cu Sara pt o pneumonie) mi-au spus ca temperature se ia corect in fundulet pana la 3 ani, abia apoi poti incerca in zona axilara sau inghinal, insa sa ii tii bine manuta sau piciorul pe termometru.

Eu am 2 termometre electronice de la OMRON si Termoval parca. Unul e cu cap flexibil si acesta e indicat pt fundulet.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Cat era Matei mic (pana spre un an jumate) am avut un termometru electronic, nu mai stiu marca, cu varf flexibil. A fost destul de ok, ii luam temperatura in funduletz cand era necesar. Dar in perioada aia nici nu au prea fost puseuri de febra.
Dupa ce s-a stricat asta cu varf flexibil, n-am prea mai nimerit termometre. Am avut unul de ureche, arata 35 grade cand copilul ardea...
Dupa aceea am tot incercat termometre electronice, mergeau si nu prea, cand avea copilul febra tot dupa ce simteam la mana ma ghidam.
M-am enervat rau cand am facut eu o pneumonie acum vreo 3 ani, aveam febra si frisoane de se zgaltaia patul cu mine si termometrul meu electronic arata, fericit, 36.9..... L-am aruncat.

Acum am luat de la mama un termometru vechi cu mercur (cred ca il are de cand eram noi mici) si e sfant. Daca e de unde, eu unul de asta as recomanda.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

termometrele electronice, mai ales cele care se lauda ca indica temperatura in timpi record, au un mare defect: se opresc la cea mai mica intrerupere a cresterii valorii.

dar le-am venit de hac: le mai tinem si dupa ce fac beep, temperatura afisata continua sa creasca, pana cand consider eu ca a masurat ce era de masurat. am vreo 3, la toate tine figura.

am termometre cu varf flexibil, li le pun in gurita, sub limba (ai mei sunt ceva mai marisori, colaboreaza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

In momentul de fata n=am in casa niciun termometru.

Am avut in urma cu cativa ani (cand erau cei mici bebelusi...) unul cu mercur. Pe care am reusit sa-l sparg (nu ma intrebati cum). Stiu ca acum acestea nu se mai gasesc. Dupa parerea mea, astea erau sfinte.

Termometru electronic tip suzeta am mai avut cand erau mici, un chin! Tetina nu are nimic de-a face ca si forma sau dimensiuni cu vreo tetina de suzeta normala, ai mei nu voiau nici chip sa=l tina alea x secunde pana la masurare. In plus e un termometru greu (atarna), nu prea "prostesti" copilul asa cum vrei chiar daca are forma de suzeta.

In cele electronice nu prea am incredere.... Si plaja e mare, si de modele, si de preturi... Facand toate acelasi lucru in acelasi interval de timp si cu aceeasi marja de eroare, mi-e greu sa inteleg de unde vine diferenta inte 24 si 200 de lei (brand si in unul si in altul din cazuri).

Nici nu inteleg logica pentru care compania X scoate 120 modele de termometru cu aceleasi caracteristici tehnice dar cu preturi diferite. In descrieri vezi aceleasi lucruri - exceptie face codul de produs, greutatea (unul are 25 de grame, altul 32 de exemplu), unul e in cutie, unul e roz, altul galben....

Probabil noi suntem norocosi ca nu avem copii bolnaviciosi, iar temperatura o simt la mana. Daca e asa si-asa Nurofen daca arde jumatate de supozitor de Novocalmin. Din fericire n-am avut situatii cu temperatura care sa tina mai mult de un puseu.

PS Daca as avea o urgenta si ar arde m-as duce la farmacia nonstop din apropiere si as lua orice termometru as gasi la momentul acela din zi sau din noapte. Asta la disperare....


Total de acord.
2 termometre electronice am avut: 1 n-a mers deloc din start, celalalt l-am folost o perioada cand il puneam in fundulet, apoi a inceput sa dea valori aiurea, sub 35gr.C.
Termometru-tetina l-a scuipat din start, are si o forma ciudata si e gros, bleah.
Termometrul cu mercur l-am cumparat cand m-am mutat la casa noua , proaspat casatorita si asta il folosim si acum. A avut o perioada cand i s-a rarit mercurul, avea ceva bule de aer?, dar l-am reparat (tinut/plimbat deasupra unui vas cu apa ce fierbe pana a urcat mercurul si au disparut bulele) si l-am verificat, e bun. Da, astea sunt sfinte, dar cica noile reglementari nu mai permit folosirea mercurului, acum se fac cu alcool.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Da, e o situatie in care nu prea poti sa dai sfaturi, pentru ca depinde foarte mult de norocul cumparatorului la momentul achizitiei. Oricum, sunt de parere ca in cele electronice nu e de investit vreo suma considerabila.

De fapt ce facem noi aici e cam ce intalnesti si la farmacie cand o rogi pe tanti sa-ti recomande un termometru.
- Noi am dat multe din x model, si n-am avut probleme cu ele.
La asta se rezuma totul, el a vandut, n-a avut retururi (deci sau oameni multumiti sau cu lehamite de a mai reveni cu ele daca sunt si vreo varianta ieftina). Caracteristici tehnice sunt pierdute din vedere, eficienta, alte comparatii nu se mai fac cu privire la nimic.

Eu am incercat sa aflu de la importatori diferentele intre ele..."Pai haideti sa vedem..." Nu! Daca erau diferente notabile tu, importator, trebuia sa le stii... nu le vedem impreuna! Si ajung si ei la aceleasi concluzii...
ca unul e mai usor
ca altul are varf flexibil
ca unul e portocaliu
ca unul memoreaza 5 si altul ultimele 10 masuratori.. (aici in afara de faptul ca ar fi folosit in vreun salon de spital cu 10 paturi chiar nu vad relevanta celor 10 masuratori memorate)

Rectal am folosit si eu termometrul cu mercur (din care scadeam 3 sau 5 liniute, nici nu mai tin minte exact) si daca bine-mi amintesc asa era si cand eram eu mica. Nu s-a mai plans nimeni ca n-are varf flexibil. Oricum, il foloseam ocazional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu am termometre de toate felurile, si cu mercur si electronic cu cap flexibil si din cel de ureche.

Cel cu mercur nu-l folosesc pt copil fiindca trebuie sa astepti cateva minute pana ajunge la temeperatura reala si copilul n-are niciodata asa de multa rabdare.

Pe cel flexibil (am cumparat unul mediu ca pret) l-am folosit cu succes in bebelusie.

De la 2 ani insa copilul a refuzat sa mai accepte sa-i pun termometrul rectal, mi-a zis ca nu-i place si ca ii e jena si atunci am luat unul de frunte. De fapt am luat 2, unul bengos, Samsung, care insa da erori si e abandonat si inca unul ieftin, dar tot cu infrarosii, la mana a doua, de pe okazii, l-am luat si a stat un an la gradi ca acolo nu aveau nici macar un termometru clasic. Dupa ce au primit termometru la gradi mi l-au dat inapoi pe cel adus de mine. E un Ufesa si foarte exact, merge brici si e acum termometrul de baza.

Mi se pare tare comod, pot sa-i iau copilei temperatura chiar si cand doarme fara s-o trezesc, masoara si temperatura ambianta, si a altor lichide calde (lapte, apa de baie). A costat 40 de lei, la mana a doua, dupa cum am precizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

noi la fetita de un an avem termometru tip suzeta de la nuk.pediatra a zis ca e ok pt ca e in gurita si atunci masoara temperatura corecta.Pt noi cei mari avem termometru cu mercur .Am incredere in el si stiu ca nu insala.Avem si electroni(nu ii stiu marca)dar am patit sa aiba bateriile slabe si sa nu masoare corect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns servetel spune:

In locul celor cu mercur au aparut cele cu alcool, eu am luat unul si este la fel de bun. Se gasesc in general in farmaciile de langa spitale, costa in jur de 35 de lei.

Mergi la inceput