Ce tipuri de termometre pentru copii folositi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Moldova de peste prut nu e in UE. Acolo se gasesc termometre cu mercur. Acum un an am rugat pe cineva care mergea la parinti sa-mi cumpere. Si tin tare mult la el.Deci daca aveti prieteni moldoveni ii puteti ruga sa va aduca un termometru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

cred ca am de peste 10 ani (dinainte sa se nasca baiatul) un termometru electronic. Nu da rateuri , este foarte OK. Din cand in cand ii schimbam bateria.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu am unul cu mercur care e sfant si-l folosesc la fetita mai mare cand e nevoie si mai am vreo 3 electronice cu varf flexibil, firme diferite si-mi arata 3 rezultate diferite, de obicei afebrile cand copilul arde, deci tot pe mana ma bazez sa aflu temperatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Eu una nu as folosi termometru cu mercur daca Doamne fereste se sparge...nu degeaba e interzis in UE.

Si acum si la primul am avut un termometru cu varf flexibil Braun. Am incredere in el.
La bebelusi se masoara temperatura rectal. Cand primul a mai crescut si n-a mai vrut rectal am luat unul de ureche Braun. Am oscilat intre Omron si Braun ( acelasi pret) dar la teste (in Germania) reiesiese ca e mai exact Braun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mercurul este f toxic atit prin atingere cit si prin inhalare (http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_poisoning) si daca aveti fericirea sa il spargeti asupra unei suprafete poroase (precum lemnul) cu greu il puteti curata. In niciun caz nu as folosi asa un termometru in apropierea copiilor.

Pt cel mare folosesc pt prima impresie termometru de frunte. La el stiu ca daca adaug o jumatate de grad ajung la temperatura pe care o are. Daca bate spre temperatura masor si rectal. La bebe termometrul de frunte nu da valori apropiate de temperatura reala, asa ca masor numai rectal. Cu banalul termometru digital.

La noi in spital masoara cu cel de urcehe, deci trebuie sa fie destul de exact.

Mergi la inceput