Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Neata si de la noi.
Lore si la noi merge greu cu mesele,avem la trezire-lp, apoi fructe+ceva,pranz fructe cu pui,dupa amiaza-lp si in ultimul timp nu mai apuc sa-i dau masa de seara ce pica lat.
Noi mancam numai fructe,cand ma uit la voi ce papa bbei ma minunez.Eu nici nu am nervi sa-i fac tot felul de legume k tot ce am incercat a fost cah.
Iuli cand pediatra ti-a zis ca e ok ca bb pana la 3 ani sa pape 700-1000 pe zi se referea numai la lichide sau includea si fructele si piureurile acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

La Multi Ani Eric,Marc!Sa fiti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!

Intru si eu la un raport scurt :)
Emma trece printr-o perioada de shimbari,e tare dulcica si cuminte,avand in vedere ca o chinuie tare dintii.Nu inteleg de ce ies asa de greu la ea.Nu prea ma lasa nici s-o dau cu gel.

E mucoasa de 3 zile.Prima zi iar a vomitat toata dupa-masa,de vreo 10 ori,orice baga in gura.Toata voma era plina de mucus.
Doarme in continuare foarte foarte rau,de azi incerc sa-i dau ceai de tei la recomandare doctoritei.
Cu diversificarea stam tare rau,manca putin si tare selectiv,acuma cu mucii si dintii abia pot sa-i indes in gura 2-3 lingurite minuscule,cu maxime pacaleli.Dupa ce-si revine,o zi-doua manca mai bine,apoi iar o luam de la capat...e mai degraba alaptata decat diversificata,face kk de martieni,de ii iese pe toate partile,si de doua ori pe zi.
De aceea nici nu scriu,ca nu prea am ce.
De 3 zile e mai mobila si ea,se tareste,intoarce pe toate partile,si cum voi va laudati cu achizitiile astea de mult,parca rasuflu si eu usurata.

Va pup,sa aveti o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

va dau inghetata de cioco cu cirese (nu stiu daca va place) si cafea.
leti, multumesc mult de urari!

ieri am stat cu ei doua ore afara, desi numa' cald n-a fost (6 grade). dar zau ca in casa ma epuizeaza uneori. macar afara stau in carut si inspecteaza ce e in jur (mai si dorm uneori).
le-am luat spanac de la o tanti f de la tara si cu putina marfa, asa ca sper ca nu o fi pus multe chimicale in el. sper sa le placa - o sa le fac impreuna cu dovlecel.
tot ieri am avut un stres, ca mi s-a parut ca eric urineaza cam putin, dar pana al urma a fost ok, adica a facut "norma". am o mare bataie de cap cu rinichii lui, in fiecare zi ma gandesc la asta...
aici pare mohorat afara. sper sa se mai indrepte un pic pana dupa masa; daca nu, oricum iesim la plimbare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

La multi ani Eric si Marc. Balanta, sa iti traiasca baietii multi ani fericiti si sa te bucuri de ei.
Ma bucur ca a fost bine cu urina lui Eric. Nici nu pot sa imi inchipui prin ce stres zilnic treci.
La noi a fost soare, dar s-a innorat acum si iar nu pot iesi. Intr-adevar afara parca trece altfel timpul si macar sta si ea locului.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Kimmy, felicitari pt achizitii si imi pare rau ca pe Emma o chinuie dintosorii. Sper sa treaca repede.
Lore, sper sa aveti o zi usoara sa iti revi dupa noapte.
Leti, am mai auzit de bebei care nu acceptau legume si o perioada primeau 2 mese de fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

LML gemenasilor Eric si Marc!!!

eu nu ma stresez cu diversificarea. bautul laptelui si atasamentul de lm e la noi pb.
suntem la 70-90 g de piure de fructe ne-exotice la ora 9-9,30 si
70 g piure de legume la pranz cu carnita (pui sau vita sau curcan, bio, din borcanel) urmate de un iaurtel mic (140 g in loc de lp).

banana nu i a priit si o va mai primii doar dupa 1 an. am aflat ca pediatrii francezi au inceput sa recomande introducerea ei dupa varsta de 2 ani, ceea ce ma dispera, ca e un aliment "facil"...
nu primeste nici un aliment pe care eu nu l am avut in meniu inainte si in timpul sarcinii in mod uzual.

am primit unda verde ptr introducerea glutenului si am inceput deja de vreo 1-2 sapt (cred...): putin si regulat (cam 1 lingurita/zi, la 2 zile).

nu a primit alte preparate cu lapte de vaca decat iaurt (nu branza, nu smantana). astea dupa 9 luni. branzica o fac tot din lp.

vom incepe si noi cu mamaliga (din porumb, mei), fiarta 1 ora.

in rest, ne bucuram ca a venit caldura!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Muraturica,ma bucur ca nu e numai al meu asa ciudat sa manance doar fructe.
Ma simt uneori prost ca toate le faceti fel de fel de mancaruri si eu nici macar nu mai incerc.
Inainte ii dadeam supa mixata cu carne si cu lapte praf in ea,dar m-am saturat si eu de mizeria aia.
Azi l-am incercat cu un borcanas Hipp spanac cu cartofi-esec total.
Abia mi-a papat 50g iaurt cu juma de banana si juma de mar.
Iuli,nu ma uita si pe mine cu intrebarea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Intru pe fuga sa le urez mandrilor Balantei La multi ani!!!!! Eric&Marc, sa fiti sanatosi si norocosi si sa va iubiti mult de tot mama!

Leti, da, era vorba si de lichide si de mancare. Mi-a explicat pediatra ca dupa ce ajung undeva pe la 6-7 kg, nu se mai calculeaza mancarea pe kg/corp si mamele se pot ghida dupa cantitatea asta.

Roxy, imi pare rau ca nu au iesit biscuitii. Poate nu era banana coapta.. Eu am facut si aseara, au iesit ok. Va aduc la pachet la urmatoarea intalneala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Multumesc Iuli.

Mergi la inceput