Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

la multi ani bebeilor balanta

sper sa intru sa va mai pove de nebunika mea

stam nuamai afara de nebune ca se lucreaza in bloc si e jale mare.

aseara am vrut sa-i fac mamliga- si a iesit tare----mai da-i sa manance.
pupiiiiii

am fost azi la analize- nu i-au gasit vene...nu stiam ca trebuie sa-i dau apa ianinte..cica era deshidratata si d-aia nu curgea sange..apa nu voia din biberon- a baut din pahar de unica folosinta madam...si abia abia i-au luat din deget- dar pana au umplut o chestie mica- a durat ceva. noroc ca a stat-e cuminte -draga de ea-si cu acul prin vene...a plans putin...sper sa fie suficient sangele-sa nu ma trezesc cu :proba insuficienta"

eu am o ametealaaaaaa-ma simt tare naspa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Bine v-am gasit dragi mamici de piersicute,
Sunt si eu o mamica de piersicuta dragalasa si as vrea sa ma alatur si eu grupului vostru daca ma primiti
V-am descoperit de cateva zile si mi-au placut tare mult subiectele abordate precum si ideile de papica sanatoasa pentru bebici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

LML Eric si Marc!

Noutati de la noi: i-a mai trecut nasucul,l-am dus la gradi.
Am mai cumparat diverse pt el in ultimul timp, ieri am achizitionat patut din ala cu plasa pe post de TARC, o inventie minunata! Ii place mult in el, bine sa nu-l lasi uitat acolo dar pt un 15-20min e perfect.(n-am saltea la el dar nu trebuie deocamdata).
Am luat mai demult aparatori laterale (bariere) la patul mare si dormim mult mai bine de atunci, cel putin mie imi da un confort psihic. Cine mai ia, atentie sa puneti niste rulouri paturi ceva in dreptul lor sa nu se loveasca de margine, si atentie ca se pot catara pe ele (ridica in picioare)...cand nu dorm bineinteles.

Supa de casa de ieri a fost esec total, el vrea bors acru de la noi din farfurie... AM revenit la piureuri hmmmm....
Am mai descoperit ceva, cartoful dulce se pastreaza f bine fiert (sau abur) si congelat in tavita de gheata. Transfer cuburile intr-o punguta apoi scot cate imi trebuie. E una din putinele legume acceptate de Eric.
Pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

La multi ani Eric si Marc!! Balanta, buna inghetata, chiar mi-era pofta!

Am intrat scurt ca sa va spun ca in sfarsit am gasit ce scaun ii vom lua in continuare. Eu voiam si isofix, si cu spatele, Britax Max-Fix este ce cautam. Nu stiu inca de unde vom comanda, dar asta e modelul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

LML Eric si Mark!
Si Balanta sa-ti traiasca feciorii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

La multi ani, Eric si Marc! Balanta , sa fiti cu totii sanatosi si fericiti! Oare cand au trecut astea 9 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Fleurdelise, sa folositi cu drag tarcul. Ma bucur ca Eric e incantat.
Clayhanger, ce bine ca ai gasit exact modelul pe care il vrei. Ma uit si eu la scaun, trebuie sa luam si noi cat de curand, dar mai intai sora trebuie sa-si ia masina mai mare. Trei copii in spate nu prea au loc.
Valy27, tare cumintica Sara si intelegatoare!
Mai nou, ne inscriem si noi in clubul mofturosilor. Radu mananca putin de vreo 5 zile. Nu deschide gurita la nicio mancare, indiferent daca sunt legume, carne, galbenus sau fructe. Singurul lucru pe care il mai accepta e iaurtul sau branzica, dar nu cea calcica. Si coaja de paine il mai tenteaza. Laptele il bea bine dupa ce e aproape adormit. Intre 170 si 200 ml. O fi de la dinti, erup si incisivii laterali superiori. Azi le-am dat rondele cu suc de morcov si rosii de la Organix. Le-au placut mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor. Nu am apucat sa intru azi decat f scurt
Si ieri noapte a plans cu treziri dese....sper ca sunt dintii si nu altceva. Mucii ii mai trec parca. Nu i-am mai facut baie de 2 zile ca ieri seara avea si subfebrilitati.
Eu sunt praf. Sper sa rezist.
Acum seara i-am dat iaurt si am vrut sa ii dau o galusca de gris din supa de curcan si i-a placut f mult. SIngura problema e ca se ineaca din cauza mucilor si regurgiteaza. Mi-a dat afara de 2 ori asa ca i-am dat doar lapte pana la urma.
Uf...nasoala perioada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ioana, multa sanatate Anei, sa treaca mucusorii si sa iasa repede dintisorul/dintisorii. Stiu cum e... Tie rabdare multa si putere sa rezisti la astfel de nopti, sa fie cat mai rare iti doresc.

Drusu, si la noi coltul de paine e un mare hit. Ieri, cu refuzul supei de casa a fost cam asa: si-a muiat coltul de paine in supa si l-a molfait tacticos, apoi cu dosul palmei a varsat pe jos tot continutul castronelului...

Noapte linistita sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

LML Eric si Marc! Sa fiti sanatosi si cuminti! Pupicei :*

Chitz e mai binishor, a papat mai bine azi solide, doar fructele cu branzik le-a balotat, legumele cu vita jumate ok, apoi rugaminti, dar tot nu le-a gatat...seara. I-am facut quinoa cu lp si a papat vreo 6-7 lgrt, insa apoi n-a mai vrut neam...cred k maine incerc sa i le dau blenduite k mi se pare k o cam ineaca bobitele/cojitele cd le inghite. Incerc sa nu ma mai stresez cu mancarea, asta e, o sa treaca perioada asta si sper sa-si revina cu apetitul. Deocamdata nu ma complic cu retete sofisticate pana nu isi revine k n-am chef sa pierd timpul.
Zilele astea o sa incerc sa-i dau fructele pe rand, neamestecate si sa le dau in zile.diferite fata de iaurt pt k iar a inceput sa se irite la fundic si nu stiu cine e de vina...oscilez intre banana, avocado (desi astea le mananca de multa vreme si nu am av probl) si iaurt. As inclina mai mult spre iaurt...dar vedem.
In rest...tzitzi mai papa doar ft putin, nu mai are stare si rabdare la san plus k am sesizat k s-a schimbat radical gustul laptelui! Nu stiu de la ce...probabil k asa o fi pe final, poate de aia nici nu se mai da in vant dp el.
Slava Domnului k a venit primavara! Stam afara cate 4-5 ore deja, bineinteles adio treaba prin casa, dar nu ma mai agit. Mai fac cate ceva cand vine tata si o scoate el sau seara cd e sotzulache aks. Oricum de cateva zile e destul de maraita si vrea sa stea numai cu mine, sa fiu lg ea, eventual sa stea calare pe mine, nu mai e suficient sa fiu in raza vizuala...asa k prefer sa stam mai mult afara k akolo sta cuminte si priveste in jur, doarme, ne dam in leagane...

Carmen - am trecut sambata pe la noua locatie BB Tei si inca mai au de lucru, in cursul acestei luni vor deschide. Te tin la curent :) felicitari lui Patrick si sa va traiasca nepotzelul!
Iuli - era super coapta banana...
Joi sau vineri vreau sa dau o tura pe la Baby Boom sa casc gura, sa mai iau cate ceva :)) k tot am castigat iar invitatie :)
Va poop!

Mergi la inceput