Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Fimoza la baietii mai mici de 5-7 ani:
Riedmiller u.a. 2001 RIEDMILLER, H. ; ANDROULAKAKIS, P. ; BEURTON, D. ; KOCVARA, R. ; GERHARZ, E.: EAU guidelines on paediatric urology.
In: Eur Urol 40 (2001), Nr. 5, S. 589–99

Conservative Treatment of Phimosis
Local cortisone treatment for 6–12 weeks can lead to a healing of the phimosis, e.g. betamethasone 0.06% cream. The glucocorticoid steroid cream is applied twice daily for six weeks. With insufficient widening of the prepuce, the treatment can be continuated for another 6 weeks. The success rate of conservative therapy (avoidance of circumcision) is around 75–90%. Contraindications to conservative therapy are recurrent urinary tract infections and obstructive voiding dysfunction due to phimosis.

http://www.urology.ucsf.edu/patient-care/children/phimosis

Phimosis refers to the inability to retract the distal foreskin over the glans penis.
1)Physiologic phimosis occurs naturally in newborn males.
2)Pathologic phimosis defines an inability to retract the foreskin after it was previously retractible or after puberty, usually secondary to distal scarring of the foreskin.

Up to 95% of cases of phimosis have been shown to respond to application of topical steroids to the preputial orifice (Vorilhon P, Martin C, Pereira B, Clément G, Gerbaud L.Assessment of topical steroid treatment for childhood phimosis: review of the literature]. Arch Pediatr. Apr 2011;18(4):426-31.)

The ED physician may choose to recommend 0.1 -0.05% betamethasone dipropionate applied to the preputial orifice twice a day for 4-6 weeks.[Palmer LS, Palmer JS. The efficacy of topical betamethasone for treating phimosis: a comparison of two treatment regimens. Urology. Jul 2008;72(1):68-71.]

Betamethasone valerate 0.1%, 0.2%, and 0.2% in combination with hyaluronidase has also been shown to be effective. In one study, patients who initially had partial or no response to this regimen reached complete response after 60 days of treatment.[Nascimento FJ, Pereira RF, Silva JL 2nd, Tavares A, Pompeo AC. Topical betamethasone and hyaluronidase in the treatment of phimosis in boys: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Int Braz J Urol. May-Jun 2011;37(3):314-9.]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve gagici,

Si eu pe aici dar n-am avut timp sa scriu.
IN w-e mi se aduna toate treburile, si a fost long we, de Pastele catolic. Si azi stau acasa, ca e inchisa cresa lui Eric.

AM reusit sa racim baiatul, l-am scos imbracat mai subtire decat trebuia, si e mucos de vineri. Azi noapte a dormit mai bine, dar am avut o alarma de incendiu falsa din fericire, dar s-a trezit si treaz a stat vreo ora. Si noi ne chinuim noaptea cu aspiratul, pus apa salina etc, noaptea nu suporta deloc sa te legi de nasul lui.

In rest el e vesel si ferice, merge tinut de manutze, sta aproape singur in picioare, il mai pun si in premergator. Vineri am fost la mall sa vada animalute aduse acolo de Pasti, iepurasi, etc. El era mai interesat de oameni, de copii. O sa pun poze cand am timp.

Papa f bine, e cel mai fericit la masa cu noi, ieri dupa ce papase papa lui (piure) la vreo ora 2, l-am pus la masa cu noi si a hapait fericit peste alb si praz, bucatele din mana.
Azi vreau sa-i dau supa de casa (pui, legume) si maine spanac cu galbenus si eventual, orez.
Am observat ca noaptea suge din ce in ce mai putin.

Ioana, te refereai la retete pt adulti sau bebe? Noi am dat-o pe gratare, am cumparat gratar nou si am facut peste in folie si piept de pui. Garnitura de praz. Azi cred ca tot gratar, tre sa fac cumparaturi.

Pupici, Paste fericit celor ce sarbatoresc zilele astea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare feteleee,

Va scriu tot pe fuga de la birou. In 20 de min tre sa fug ca am prog cu pitic la dr. Mergem la o ecografie de parti moi, ca ganglionii din zona gatului par un pic maricei, si sa-i vedem exact. Facem si o eco abdobinala cu ocazia asta.

Am tot citit, nu prea imi mai amintesc mare lucru. In primul rand va multumim pentru urarile de implinirea a 9 lunite, care, evident, nu stiu cand au trecut.

Fleur ziceai ceva de niste eczeme pe pielea lui Eric. Si Patrick a avut, i-am dat cu triderm, au trecut. Acum cateva zile au reaparut, iar i-am dat cu triderm 2 zile, iar au disparut. Nu cred ca e de la alimentatie, dr care l-a vazut a zis ca e dermatita atopica. Am schimbat si eu gama bioderma cu atoderm, sa vdm.

Despre decalotare, noi am decis sa nu umblam acolo. Am citit si articolul pediatrucluj si am mai intrebat si dr pe la care am fost si recomandarea lor a fost sa lasam natura sa-si urmeze cursul.

La cap meniuri si eu sunt cam neinspirata. Azi i-am introdus pestele.. inca nu stiu dc i-a placut. Gluten ii dau de pe la 7 luni si ceva, cereale cu gluten, iar de vreo sapt ii mai dau si paine si cate un biscuite din cand in cand.

Roxy eu am un pat de voiaj pe care il folosesc pe post de tarc si pt care am cumparat o saltea de burete pliabila in 3 buc. Daca intentionezi sa si doarma in el, ar fi ok sa-i iei o saltea mai groasa, eventual de cocos. Salteaua patutului mi se pare o gluma. Mai stii ceva de bb tei militari?

La cap achizitii, mi se pare ca in ultima luna de zile a explodat pur si simplu. E alt copil :)) Daca acum o luna (azi se face o luna de cand am bona noua)nici macar nu statea in fundulet bine, nu mai zic singur... acum deja ridicatul in picioare este la ordinea zilei. Nu mai zic si ca se deplaseaza pe langa patut, a invatat sa se lase in fundulet din picioare si sa se aplece dupa jucarii sa le ia, face cu mana la plecare, vorbeste pe limba lui...

Vaai fetelor, sunt asa bucuroasa... de ieri am un nepotel mic si roz. A nascut cumnata mea un pui de 3.250 kg si 50 cm. Desi Patrick a fost cu 100 gr mai usor, Eric (asa il va chema)mi se pare atat de miiiiiiiic.

Va pup ca tre sa fug, poate imi mai amintesc ce s-a mai scris si mai completez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve Carmen, felicitari lui Patrick pt explozia de achizitii, bafta la eco si felicitari pt cel mai nou Eric!

Il dau pt eczema cu Spectro Baby si Glaxall Base,f bune amandoua, aproape i-a trecut.Am schimbat si detergentul poate-o fi fost vreo alergie.

Nici noi nu decalotam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Carmen, sa-ti traiasca nepotelul!

Si eu am bagat glutenul de cateva zile, suntem la faza un biscuite in lapte o data pe zi. Eu am vrut neaparat sa-i introduc glutenul ca sa-i dau si eu cereale cu gluten ca pe cele de orez le-am uitat de cand mi s-a constipat rau de la ele. Si cum noi suntem la categoria super usoaraaaaaaa nu prea avem ce face.

Eu folosesc doar ulei de masline. Abia astept sa plecam in Grecia sa fac aprovizionarea 15 litri numai pt noi.

Condimente inca nu i-am bagat, dar o sa o fac poate o sa manance mai bine.

Corinutza bine ai venit pe la noi!

Azi am iesit pe afara, sper ca am facut bine ca batea vantul cam tare.....,
De cateva zile imi mananca mai bine, sper sa o tina! doamne ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna mamici si piersicute,
balanta elocom mi-a dat pentru a inmuia tesutul cicatriceal format datorita faptului ca s-a decalotat odata si apoi nu s-a mai decalotat, iar acest tesut format strange...si pentru a preveni o eventuala inflamatie..pun unguent exact in varf, dupa ce "decalotez", pe gaurica..
ioana de data asta te iert
lore pupici!
sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Ce liniste pe aici....
Lasati fetelor FB-ul si veniti dimineata la cafea.
Aurora e chinuita rau de dintisori si eu nu prea intelg care o chinuie. Nu pot sa ii pipai bine gingiile ca ma tot rontaie, dar deschide gura spre mana mea sa o masez si sa o dau cu solutie. E tare simpatica. Roade tot ce prinde si azi dupa ce a ros o jucarie rece, a zambit recunoscatoare si a vrut sa mi-o bage si mie in gura. A fost tare dulce si afectuoasa azi, dar se vede ca o chinuie si ma mai cearta pe limba ei.
I-am dat ficatel azi...nu a mancat prea mult, dar cred ca de la dintisori.
Are si o stare subfebrila, dr. a zis sa stau calma si sa o monitorizez.
Sper sa nu se trezeasca peste noapte ca abia a adormit.
Fleur, multa sanatate lui Eric cel mucos.
Carmen, felicitari pt noile achizitii. Ma bucur ca se observa activitatea bonei si ca in sfarsit ai gasit pe cineva ok.
Va pup si sper sa ne citim dimineata cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata dragelor. Poftiti la cafea. Muraturica, imi pare rau de Aurora. A facut febra? Fleur, sa-i treaca nasucu lui Eric. Noi suntem bine. Avem kineto acum dr dimineata. Trebuie sa-i organizam si ziua lui Tudor, care e pe 13 si vrea si el petrecere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Ada, multumim de cafeluta.
Nu a facut Aurora febra, a fost ok peste noapte. A si dormit bine. Poate si-o fi facut efectul preparatul ala cu care o dau pe gingiute.
Va doresc o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Neata! Multumim Ada pentru cafeluta!

A fost o noapte scurta, culcat la 1 noaptea, trezit la 3, la 6 si final la 7..... sunt chiauna si nervoasa! Dimineata nu a vrut branzica cu banana si avocado, cred ca m-am grabit, a fost prea repede dupa lapte...... 1 ora jum......

Incepe sa ma doara burta..... productia e asa la max 300 ml, de la 750 ml..... ii dau asa pt anticorpi. Am impresia ca nici nu-i mai place lapticul meu prea mult......

La multi ani Eric si Marc! Sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput