Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

si pt ca mi-au cazut ochii pe linkul asta vi-l dau si voua, am citit ca dati la bb quinoa

http://whatisitnow1.wordpress.com/2012/01/27/quinoa-quatastrophe/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

porumbita,am vrut sa o fac pe asta cu chematul la noi,dar ei vor si cu cumnatul si nepotii si datile trecute mi-a fost greu cu atatia musafiri.
si nu ar renunta si sa vina singuri, ca na au preferinte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

leti, eu nu m-as incumeta sa traversez romania (pe drumurile astea jalnice adica) cu un bb - as sta stresata tot drumul; aaa, daca ar fi ceva urgent si aia ar fi unica solutie, as merge. dar asa, ca sa ma vad cu rudele din partea sotului, nu. bine, nici nu agreez mesele astea mari unde stai si mananci cu rude cu care mare lucru n-ai in comun.
iar la fazele cu baia, te inteleg perfect.
ali, felicitari pt decizia de a reduce lui rafi drastic dulciurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Balanta,"ai pus punctul pe I".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Fleur supica e si cu sare in ea?mersi de info...si EU I am mai dat pireu de al nostru cu putin unt si lapte dar fara sare.si bineinteles ca ii place mai mult ca alea a Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

vroiam sa va intreb doua chestii:

- cartofii ii dati la bb-i zdrobiti cu furculita? la blender ies cam cleiosi asa, dar mi-e ca daca-s cu furculita maruntiti sunt cam mari pt temerile mele de a le da nepasat (inca)
- ati facut careva gulii la abur? daca da, cam cat ati aburit? eu am pus la 40 de minute si nu se facusere destul de moi. pusi, tu in supa cat timp ai fiert guliile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Letitia, voi vorbi strict despre drum mai lung cu bebe cu masina - noi am mers de 2 ori, drum de 350 de km, la parintii mei, tot pt cate 3 4 zile - prima oara pt botez, la 6 saptamani, si a doua oara la 7 luni. De fiecare data ne-am oprit si la soacra mea pt vreo 2 ore, ea fiind la 120 km. Cu opriri pt schimbat/mancare/dezmortit, a fost ok drumul... De fapt asta vara ne-am intors pe o ruta mai lunga ca sa profitam de aerul de munte. Noua ne plac drumurile cu masina, si cu bebe a fost OK, dar in acelasi timp sunt scuza perfecta pt a nu merge atat de departe. Si daca nu e suficient ca drumul e lung, conteaza si unde/cum va dormi bebe si rutina lui.
In acelasi timp conteaza si sa fii sincera cand argumentezi pt ca unele lucruri nu pot fi amanate la nesfarsit.

Balanta, si mie mi se pare ca se inmoaie greu guliile. Noroc ca lui V nu i-au placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Ana,ai dreptate.
Si nu e numai cu wc,eu trebuie sa si dorm cu el in pat si noi nu dormim cu el.
Si cred ca o sa fiu cheauna dupa "concediul" asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Cartofii zdrobiti cu furculita, fierti sau aburiti bine ies de o consistenta perfecta.La blender sau robot intr-adevar ies cleiosi. Se mai pot face la "moulin", pasoar din ala cu sita si manivela, nu stiu prea bine cum ii spune, care e bun si pt leguminoase pt a elimina cojile (mazare etc).

Ali, supa am facut-o pt noi dar fara sare, pt noi am pus sare in farfurie direct.

Am uitat sa spun ca al meu bb s-a constipat pt prima oara in 9 luni, de la gris cred, a produs dimineata niste bilute (scuzati!).Ma gandesc cu ce sa-l dreg, poate se regleaza natural cu fructele zilnice (el papa cate un mango marisor pe zi, cateodata si banana dar azi nu i-am dat).

Porumbita, interesanta informatia din link. Nu am incercat niciodata quinoa.

Nici gulii nu i-am dat pana acum lui bb. Mama D-zeu sa o ierte imi facea in copilarie o mancare de gulii cu bulion, delicioasa, stiu ca guliile erau f moi, probabil le fierbea mult si le lasa in zeama lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Balanta si EU ii zdrobesc cu furculita si ies ok.dar EU ii dau deja si buc mai Mari.gulie I am bagat o data la supica dar s a facut moale odata cu celelalte legume.nu stiu exact timpul cat a fiert.poate conteaza si cat de tanara-batrana e.
Fleur

Mergi la inceput