Pietre la rinichi

Pietre la rinichi | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

M-am ales cu o cariera intreaga. Suspectez ca au fost generate de perioadele in care mincam exclusiv proteine.Aviz amatoarelor!
Citesc intens cum sa le sfarim prin metode naturiste. Au 4 mm.
Daca aveti experienta si puteti sa-mi darti o mina de ajutor ,va multumesc anticipat.
Azi am inceput cu suc de ridiche neagra ,care e iute ,acid si-ti vine sa versi cind ajunge in stomac.
Nu obisnuiam sa beau apa ,nu am simtit niciodata nevoia si acum ma chinui sa o fac.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si eu ma alatur . in ultimele 3 saptamani 4 crize . ultima , aseara . a fost cea mai rea dintre toate si au reusit dupa un cocktail intreg sa ma calmeze .

am cariera pe ambii rinichi . multe . 118 a spus medicul care m-a vazut la floreasca . glumind , asta pt ca erau prea multe sa le mai numere .

am reusit sa pastrez pietricica . unde ar trebui sa o testez sa vad de ce natura este ? citisem ca asa este cel mai bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Dulcetica, pe mine m-a sfatuit cineva, demult, sa imi fac salata de gulii si piatra mi s-a macinat in nisip iar p-asta l-am eliminat prin urina. A durut ca naiba cand am eliminat nisipul, ziceai ca nasc, dar nici n-am avut probleme de atunci. Sunt 8 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Laura, nu exista nisip, ai eliminat pietricele.

Singura profilaxie impotriva calculilor renali este consumarea apei, 2 L pe zi se recomanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Tocmai am mai baut niste suc de ridiche neagra,la fel de rau. Copilul ma alunga sa nu-I respire in ceafa.
LauraNicole,salata de gulii dimineata si nimic pe linga,sa-si produca efectul?Mai bei apa sau nu diluezi sucul ce-l produce salata?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

dulcetica, am avut si eu aceasta problema in urma cu 15 ani, numai ca aveam o singura piatra cu dimensiuni foarte mari, era cit o cireasa adica vreo 11- 12 mm, am incercat un an tot felul de naturiste, nu a mers cu nimic, aveam niste crize de ma urcam pe pereti de durere...singura sansa era operatia, fiindca piatra era mare si chiar daca vroiam sa o elimin nu incapea pe canale, asa mi+a explicat medicul...
intr-o zi mi-a zis cineva sa incerc sa inchit tamaie, am facut-o si pe asta, mi-a provocat o criza de era sa mor... am avuns de urgenta la spitalul militar din Galati unde mi s-a facut o interventie cu ultrasunete,un aparat care fara sa te taie fara prea multa durere, sparge piatra, o sfarama in mai multe bucatele mai mici care apoi cu multe ceaiuri, lichide si tratament se elimina

concluzia ... mergi la medic, vezi ce spune, e important dimensiunea pietrelor si poti apela la acest procedeu care te va ajuta sa le elimini mai usor...oricum medicina a evoluat mult, atunci acest procedeu era mai la inceput, acum cred ca e mult mai simplu
iti doresc multa sanatate
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Sediment urinar ti-ai facut?Este esential sa stii de ce natura sunt calculii, lasa presupunerile.CaTRATAMENTUL SA FIE EFICIENT, CA DIETELE SA FUNCTIONEZE, TREBUIE SA STII EXACT CE TIP DE CALCULI AI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu am multi,fara nr, fara nr microcalculi la dreptul si stangul se straduieste sa il ajunga din urma.lichide beau minim 2 l pe zi de cand ma stiu.vara apa ajunge si la 3 l.
deci, lichide beau.f sarat nu manac,manac carne zilnic din motive tehnice si ,tot din motive tehnice, nu am cum sa o scot.
faza naspa e ca toate medicamentele zilnice d ele iau,dar absolut toate ,se elimina numai renal.
au contraindicatii la disfunctii renale,ceea ce e nasol si de-a dreptul si de-a stangul.
pe cuvant daca stiu ce sa fac sa scap de cariere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pai inca nu le-am analizat ,trebuie sa merg la urulog.Abia le-a depistat la anmaliza urinei si echografic.
Pina ajung la urolog ,m-am gindit sa verific varianta naturista si sa le nenorocesc brusc,apoi urologul sa-mi spuna ca nu mai am nimic.
Am tot citit ca unii au scapat si as vrea si eu.
LauraNicole ,eu am nascut cu cezariana ,asa ca acum cind le voi elimina ,va fi premiera .Ale mele au 4 mm. Ma deranjeaza ca simt niste junghiuri permanente in spate. Oare ce pun la cale de-s asa junghiuloase?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Varianta naturista universala nu exista, sau daca unde sustin asta, e o gogorita...Una e sa ai calculi de acid uric, alta sa fie oxalati, fosfati,cisteina, etc.Fiecare calcul are alta cauza , alt tratament si alta dieta.Eu asta spuneam.Nu face nimic, nu lua nimic pana nu afli exact ce uroliti sunt.Cel mult ceai de cozi de cirese si matase de porumb.Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

la mine sunt de la eliminarea medicamentelor numai pe cale renala.............

Mergi la inceput