Pietre la rinichi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Si eu avut cateva pietre la rinichi acum vreo 10 ani si medicul de rinichi( aici se numeste nefrolog, nu mai stiu ce e in Romania)mi-a facut initial o analiza de calciu in sange si a iesit foarte mare. Apoi a urmat un test pentru hormonul paratiroidian, era si el mare. Dupa un scan la paratiroida au descoperit un adenom mic pe care l-au scos chirurgical si totul a revenit la normal. N-am mai facut nici o piatra de atunci, calciul si hormonul paratiroidian au revenit la normal. Nu stiu daca analizele astea sunt rutina pt pacientii cu pietere de rinichi in Romania, mai ales ca a fost Cernobal atat de aproape, dar cred ca as incepe cu un test de calciu daca as fi in locul vostru doar sa elimin aceasta problema.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Am uitat sa va spun, nu aveam nici un simptom in afara pietrelor la rinichi.

Hiperparatiroidism

Afectiune caracterizata printr-un exces de secretie de parathormon (hormonul care creste nivelul sangvin de calciu favorizand absorbtia intestinala a acestuia) de catre una sau mai multe glande paratiroide.

Diferite tipuri de hiperparatiroidie
- Hiperparatiroidia primara este legata de dereglarea uneia sau mai multor glande paratiroide (adenom paratiroidian, unic sau multiplu, benign in 95% din cazuri, sau de dezvoltarea anormala a celor patru paratiroide).
- Hiperparatiroidia secundara este consecutiva unei hipocalcemii (diminuarea nivelului calciului in sange) si/sau unei hiperfosforemii (cresterea nivelului de fosfor in sange).

Simptome si semne - Hiperparatiroidia poate provoca, dupa vreme indelungata, formarea de calculi in rinichi si complicatii osoase (demineralizare osoasa indeosebi, in mod exceptional fractura sau chist osos). O hiperparatiroidie acuta necesita un tratament urgent.

tratament - tratamentul hipertiroidiei primare, chirurgical, consta in ablatia adenomului, ceea ce permite vindecarea definitiva. tratamentul hiperparatiroidiei secundare se bazeaza pe administrarea de derivati de vitamina d si de medicamente care vizeaza scaderea nivelului de fosfati (derivati de fosfor).

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/dictionar-medical/hiperparatiroidism_5500



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Dulcetica, un pietroi am avut si eu, avea cam 8mm si dupa vreo doua luni se macinase. Eu imi dadeam gulia si ridichea prin razatoare, amestecam cu ulei, otet, piper si asa o mancam. Oricum apa beam in prostie. Pana sa ma operez de fiere faceam mishto de mine ca am castaniete. Piatra de la fire avea si aia cam 6mm.
Cand am eliminat m-a usturat si durut de ziceai ca m-am sters cu glasspapier. Dar nici n-am mai avut probleme de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Alice12, poti sa=ti activezi mesajele private, vreau sa iau legatura cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Ar trebui sa fie activate acum, Speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ce medicamente de spulberare/diminuare/eliminare ati luat si au avut effect.
Ma chinui sa beau 2 l,ceaiuri ,dar nu reusesc.Dimineata incep in forta ,dar pe parcurs ma iau cu treaba si-mi amintesc seara ca n-am mai baut un strop.

Mergi la inceput