MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns child spune:

ANDANII nu stiu daca te consoleaza cu ceva, dar si eu sunt la granita 60 ...din silfida ce am fost am ajuns o biluta.

Laptele de migdale eu il fac cu un pumn de migdale cu coaja (cam 20 migdale) la 250 ml apa. Intotdeauna il fac proaspat, ca asa imi place. Pun migdalele la inmuiat cel putin 12 ore, apoi le spal si le arunc in blender cu apa. Maxim 1 minut jumatate se blenduiesc, apoi le strecor sau nu, depinde de cum mananc/beau. Pentru un gust mai dulce se pot adauga curmale la blenduit, mie imi place asa simplu.
La susan, pun 2 linguri de susan pentru 250 ml apa, astea le las la inmuiat cam 2-3 ore.

Mai multe gasiti pe site-ul ligiapop.ro

Meniul de azi:
- prostii
- cascaval la tigaie, rosii, ardei
- o banana
- cas afumat, sufleu de dovlecel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

andanii...pai scazusem, dar nu lunga mi-a fost bucuria, ca azi iar eram peste...si mi-e ciuda!

ninha, le-am dat atunci antibiticul, ca Teo facuse o chestie urata, o purpura, ca reactie la toxina streptococica (a aparut porcaria aia la 2 saptamani de la infectie, cand aparent era bine) si m-am speriat tare, tare, ca era plin de pete vinete pe tot corpul... de frica i-am dat si alexandrei, cu toate ca ea nu a avut simptome de niciun fel, doar ca ii iesise si ei la exsudat. dar....vanzand ce a patit Teo, nu m-am riscat sa o pateasca si ea...Oricum, lui Teo ii ramasese in nas, mult timp dupa tratament, insa a scapat de el, dupa ce i-am pus niste picaturi local si i-am mai pus si eu argint coloidal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata,

Dana pozele sunt de anul trecut, oricum la picioare nu sm probleme, burta nu o dau jos.. trebuie sa ma apuc de abdomene( sau alte exercitii) dar snt asa de oboasita.

Meniul de azi:
MD: fulgi ovaz cu lapte 0.1%; cafea
G: branza de vaci cu smantana
P: mancare de fasolica verde
C: telemea; ceai

Fetelor am cumparat pt copii cas afumat( este ca un cascaval, foarte scurs) pot manca si eu??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ariadna , si eu ma gandisem ca nu e tocmai ok pateul ala cumparat.Daca ai sa citesti mai mult ce scriu fetele, cam toate chestiile facute industrial, inclusiv mezelurile, contin tot felul de ingrediente neconforme.De exemplu eu nu am reusit inca sa gasesc un mustar conform, pentru ca nu m-am oprit la un Mega Image unde am inteles ca au, tot ce am gasit avea zahar in compozitie.

Child, eu am rasnit toate migdalele pe care le aveam in casa, nu mai pot face lapte, nu?

Carmen Marieta, eu nu cumpar decat cas afumat pe post de cascaval, sigur poti sa il mananci.Si e bun tare!

Despre orezul basmati,ce sa zic, nu m-a prea incantat,nici nu vreau sa ma gandesc cum este cel salbatic...Insa macar mi-am facut pofta..

Azi:MD-iaurt cu tarate de ovaz
G-branza de vaci cu ,, gem de mere''
P-orez cu mazare si salata de castraveti
G-orez cu lapte
C-o salata cu cas afumat(cred)

Andanii, cand scrii mesaje lungi, da un copy inainte sa dai send,asa nu le mai pierzi.

O sa beau o a doua cafea cu cofeina , azi.M-am culcat la 3,si mai vreau sa ma duc si la sala diseara.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Carmen, poti manca, numai ca nu-i prea sanatos sa abuzezi de lactate, si cu atat mai putin de afumaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

buna dimineata doamnelor, va pup si va doresc o zi minunata :)

carmen am inteles cum e repartizata grasimea la tine, zici ca-i pe burta mai multa ... uite eu tocmai invers ... la picioare am problema, pulpele le am mari, parca-s niste baloane ... offf si ma cremui cu anticelulitice, ma masez si nu se mai dizolva

child nu stiu daca ma incalzeste sau nu dar totusi tu esti mai slaba decat mine ... tu esti la 60 iar eu sunt la 65 ... cand ajung sa-l vad pe 60 o sa fie mare minune

ariel cu siguranta este doar o retentie hidrica ... nu are cum sa fie grasime aia ce se vede la cantar

carmen sigur ca poti manca cas afumat ... hmm, da-ti place ??? ioii, am luat si eu saptamana trecuta pentru ca ii place copilului am mancat si eu dar mi-a fost rau dupa ... ce sa-ti spun ca stand in frigider a prins un miros frigiderul de-mi vine sa lesin cand il deschid ... am spalat frigiderul deja de trei ori si tot miroase iar casul ramas este bagat in 5 pungi

ariadna clar pateurile alea de cumparat sunt doar un amalgam de euri... incearca sa-ti faci tu acasa ... cat mai putin preparate gata cumparate ar fi bine

caress dar orez integral de la naturisti ai incercat ???
ioii, stiu ca pot sa salvez, dar tot timpul uit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Andanii, orez integral nu am vazut pe nicaieri...nici nu stiu cum arata,dar l-as incerca, eram mare amatoare de orez.

Ieri am avut un avant naturist si mi-am cumparat o cutiuta cu pastile de stevia de la DM...cu mare parere de rau, voi ramane la zaharina cat este nevoie, iar cand voi putea, voi trece la zahar brun.Are un after taste care imi intoarce stomacul pe dos, daca o vrea cineva, o donez cu placere...Am luat si o cutie de fructoza de la DM- de fapt mi-a luat-o altcineva, si are o eticheta tradusa care e aiurea rau, tot ii dau cu zaharoza, cu trestie de zahar, stie cineva germana pe aici?Sper sa fie ok si doar eticheta sa fie gresita...Asta e:

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo6_zps83b43d8a.jpg

Si asta e orezul de aseara, care pana la urma a fost comestibil, desi usor rasfiert-asta pentru ca era deja gata cand am adaugat mazarea congelata, si trebuia sa fiarba si ea putin.

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo5_zps5ca9ffa4.jpg

Azi pentru prima data din 2006 greutatea mea incepe cu 57..hmm, oare cam cat ar trebui sa mananc ca sa nu mai slabesc?Si sa nu fac nici vreo colica biliara...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Caress, te invidiez Eu nu am mai avut aceasta greutate din facultate. Ce vremuri Parerea mea e ca trebuie sa mergi de acum pe mentinere, deci sa treci la faza 2. Si atentie la timpul de fierbere pentru orez, paste...cu cat e mai mare, creste indicele glicemic. Asa am citit.
Eu am gasit si folosit orez brun, e mai inchis la culoare, nu asta e cel integral?
Legat de pate vegetal, l-am mincat ca il aveam in frigider si nu stiam ce sa pap la micul dejun. O sa incerc sa-mi fac eu in casa. Desi nu prea stau eu prin bucatarie. Ai vreo reteta probata de tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Sa trec la F2 mie nu mi se pare o idee buna, e mult prea devreme, trebuie tinuta F1 macar 3 luni.Sa mananc mai mult, mi-ar fi greu, si asa mi se pare ca mananc enorm (nu mi se pare, chiar asa e...)

Cat despre timpul de fierbere, stiu ca modifica IG ul, acum sper ca nu a ajuns sa fie mare, e imposibil, tot mediu a ramas...Acum m-am uitat, era orez brun basmati, cu IG 35, deci era ok si rasfiert..

Retete de pate vegetal home made sunt o gramada.Eu n-am facut, prefer humus ul, imi place de o mie de ori mai mult si e gata in 5 minute.
Uite una:
http://reteteleluicarmen.blogspot.ro/2012/01/pateu-de-soia.html

Renunti doar la vegeta, ca nu stiu cat e de conforma,la morcov si patrunjel-desi asta e discutabil, oricum nu mi-as dori morcov in pate, restul e ok.Poti sa ii pui si masline, si ciuperci, si pasta de ardei, depinde cu ce iti place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress din cate stiu eu..fructoza se scrie la fel si in germana..ce cred ca balotezi tu e ceva sintetic..iar pastilele alea de stevia iti spun cu mana pe inima ca au multe chestii sintetice de are after taste. eu iau de aici stevia pudra...e ff buna..si nu are nici un after taste(cum e de exemplu la zaharina)



Mergi la inceput