MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress monti nu e impotriva..da cred ca al tau colesterol va fi cu atatea oua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Si eu am mincat asa multe oua cu Dukan. Dar stim ca proteinele slabesc Am reusit sa-mi fac o salata de vinete si o supa de linte cu ciuperci. Dimineata am mincat pate vegetal pe paine prajita integrala. . Iar la gustare migdale.
Cred ca goji sunt conforme, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ariadna, goji sunt ok, papa-le fara probleme! cu soia...mie mi-a zis homeopatul sa o evit cat pot, tot din cauza estrogenului...oricum, de cand am mai echilibrat raportul estrogen/progesteron (prin aport de vitex), nu am mai avut deloc dereglari hormonale.

ninha si eu stiu ca nu se trateaza purtatorii de streptococ, cu toate ca, tin minte ca a avut alex si dr ne-a pus pe toti din casa sa luam antibiotic ...dar, tin minte ca nu am luat...

andanii , mersi de aprecieri, esti o draguta!

caress, imi par cam multe oua...nu le poti inlocui, partial, cu oua de prepelita, care au multiple avantaje?

eu iar am oscilatii marisoare, adica ieri aveam 59.5 si saream in sus de bucurie, ca am scazut sub pragul de 60....iar azi aveam 61!!! stiuuuuu, sa nu ma mai cantaresc zilnic, dar daca nu o fac, nu-mi dau seama unde-i baiul...azi sigur e iar de la retentia de lichide, care, zau daca pricep, de ce apare in fiecare week-end! nu schimb cu nimic alimentatia si nici modul de viata, poate doar munca redusa cumva cu 5% :)) in fine....se apropie si cm-ul si cred ca d-asta incep sa ma transform iar in burete. oribila senzatie!

meniul meu de azi:
dimineata: suc de portocale
pranz: legume la tigaie cu unt
cina: spanac cu smantana si ciuperci.

Ma mai gandesc la ciupercile alea...ca am mancat si aseara si dimineata se rasculase "fiara" ... o simt si acum suparata. uffff.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu am decis in seara asta sa fac orez basmati, felul 1 , orez cu ceapa fripta, piper si foi de dafin+ salata fara ulei, si felul 2 un castronel de orez cu lapte cu scortisoara.Doamne, cat de greu fierbe orezul basmati!!!!!!Si mi-am adus aminte si ca trebuie sa astepti 5 ore dupa o masa lipidica, si cum toata ziua am ciugulit, nu am mancat, cand un pogacel cu ardei si cascaval, cand un pic de drob cu ridiche, cred ca mancam la 9...

Maine cred ca fac o dezintoxicare de ou si grasimi, mananc numai salata, branza de vaci, iaurt si fructe....sper sa nu se simta lezat d l Monti, dar nu vreau sa fac si eu vreo colica biliara, ca vad ca e la moda...
Later edit: am pus o mana de mazare peste orezul ala, nu are niciun dumnezeu, eu nu pot sa mananc asa ceva...mai bine faceam paste cu sos de rosii si busuioc.M-a gasit pe mine cina glucidica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

multumesc, Ariel
sa stii ca si eu ma cantaresc zilnic, asa m-am obisnuit.
deocamdata bat pasul pe loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

A iesit buna supa mea, chiar buna. Asta-i papa de seara si putina salata de vinete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Remember me?

Buna
Am lipsit mult.... dar am avut numai evenimente: job-ul care imi ocupa mult timp (ajung la 20 acasa), apoi ceva probleme de sanatate si altele.
Recunosc ca nu am prea am mai tinut Monti si am luat predninson, deci am pus pe mine. (Am eliminat sare si zaharul la indicatiile lui Brindu si a fost mai bine) Bine din fericire dupa 3 luni de pauza si de am pus doar 3 kg.

Imi pare bine sa vad fete noi si prietene vechi care sunt din ce in ce mai frumoase si slabe

Am fost ieri la o intrunire Monti si am reusit sa vb cu Sybille si i-am zis despre frustrarile mele in timpul dietei. Aparent ea mi-a zis ca ce am mancat a fost echilibrat, chiar daca nu Monti, iar sportul m-a ajutat sa nu pun prea mult.
Mi-a mai zis de cartofii fierti, ca daca mi-e pofta as putea sa mananc odata pe luna, doar cu sare si ceva legume fierte sau salata fara ulei, de preferinta la pranz.

Cica de azi m-am apucat, dar am cam rontait la saleuri
MD: paine azyme cam 50gr(faina si apa doar, insa nu am fost atenta si era cu faina de grau, nu cu secara) cu branza feta
P: paine azyme cu zacusca de vinete, 5 masline si salata verde
G: saleuri si un mar
C: o sa fac o salata cu diverse in care o sa pun ou fiert si niste bucatele de jambon slab.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ala cu mazare a fiert intr-un final, si parca mai arata a mancare...Cel cu lapte insa imi aduce aminte de prima experienta cu fiertul nautului acasa...cred ca fierbe pentru cina de maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress cu siguranta sunt cam multe oua pe saptamana ..... 3 ar fi ideal, hai maxim 4
Hmmm, orez ? Si eu orez am fiert pentru maine

Cge multumesc de aprecieri, te pup

Gena bine ai revenit eu cand am luat prednison am pus mult mai mult pe mine ..... asta acumuleaza apa nu ?

Ariel ai scazut sub 60? Ioiiiii , musai trebe sa cobor si eu sub 60 ..... toate ati scazut , am ramas de carutza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Ariadna, dar pateul vegetal era facut de tine? sau era cumparat? ca ala cumparat contine o gramada de ulei si faina, si, poate, cateva procente de legume.
Genna, welcome back!
Ariel, copilului i-ai dat antibioticul?

Mergi la inceput