Par spalat zilnic

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Diana - ce sampon folosesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Diana - ce sampon folosesti?

De la Vichy acum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Unicorn42 spune:

Eu imi spal parul o data la doua zile (si asta mai mult fortat, pentru ca in a doua zi nu arata tocmai exceptional). Vara il spal in fiecare zi, pentru ca mi se pare ca transpir si e praf si daca asta inseamna OCD, asa sa fie

De cativa ani de cand se intampla asta.. m-am obisnuit. Sampoanele nu functioneaza, asa ca cea mai buna metoda pe care am gasit-o este sa folosesc un sampon mai bland, care sa imi permita spalari dese - eu folosesc unul de la Wella, gama SP pentru scalp sensibil, plus la fiecare spalare masca, din aceeasi gama sau din gama Hydra, tot Wella SP. Costa, da, dar se cunoaste clar :) In alta ordine de idei, m-am obisnuit cu ideea si, stiind ca oricum ma voi spala des, nu ma mai chinui sa imi tin parul "curat", asa ca folosesc ceara pentru definire (am parul tuns bob scurt si foarte filat), plus un ulei de par pentru protectie termica, pentru ca iarna trebuie sa ma usuc mereu cu phoenul si ma aranjez si cu placa in fiecare zi.

Solutia pe care am gasit-o pana acum, deci, este sa folosesc un sampon special, mereu masca si produse de protectie, sa ma tund mai scurt si sa nu ma mai stresez asa de mult :)) Ce-i drept, parul fiind mai scurt nu dureaza asa mult sa il aranjez :)

Concluzia pe care am tras-o este ca problema mea e de la stres, asa ca astept rabdatoare sa ma destresez

(intre timp, mi-am facut si o decapare + vopsit blond, de la saten inchis, in speranta ca poate asta imi mai usuca parul.. in cuvintele unui clasic in viata, vise, taica, vise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Ma gandeam ca o alta solutie: sa te dai numai cu balsam doua zile si a treia sa folosesti sampon. In felul asta simti ca parul e curat si nu pui chimicale prea multe. De asemenea, foloseste numai peria cand il usuci si placa numai la trei zile.

As folosi produse de la Aveda, nu au asa de multe chimicale. Sunt sigura ca sunt distribuitori si in Romania. De exemplu, poti sa folosesti rosemary si mint, miroase bine, e pentru par fin, o sa te simti curata pentru doua zile chiar daca nu e sampon.
Cauta un distribuitor in Romania:

http://www.aveda.com/product/5247/16391/Rosemary-Mint-Conditioner/index.tmpl?utm_campaign=bazaarvoice&utm_medium=SearchVoice&utm_source=RatingsAndReviews&utm_content=Default

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Eu am parul lung,destul de subtire si gras.Mi se ingrasa destul de repede dar incerc sa ma spal la trei zile.Oricum,il pot purta desprins numai in prima sau sa zicem,a doua zi dupa spalare.Pe urma deja incepe sa se plosteasca.Dar chair incrc sa rezist trei zile pentru ca am avut si eu o perioada in care ma spalam mai des si mi se ingrasa parul si mai repede.Daca ma spalam la doua zile,a doua zi deja era gras.Asa ca dupa ce nu il mai pot purta desprins,il port in coada sau daca chiar e nevoie urgent sa ajung pe undeva si nu se preteaza parul prin,bag niste spuma in el si se onduleaza,prind cateva suvite la spate si arata chair bine.
Nu ma usuc niciodata pe par,il las sa se usuce natural.
Placa o folosesc doar daca ma duc pe undeva pentru ca parul meu oricum este drept.
Folosesc masca sau balsam la fiecare spalare si ulei pentru varfuri.
Din cand in cand folosesc sampn natural solid sau lichid si atunci arata mai bine parul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk1978 spune:

Eu folosesc sampon pentru uz zilnic, acum am de la dermatologica.
In al doilea rand, placa, peria rotativa si feonul dauneaza foarte mult, daca sunt folosite in exces. Eu ma dau cu un spray de protectie termica inainte de a-l usca cu feonul.La fiecare spalare folosesc balsam, iar o data pe saptamana masca de par din comert, dar de buna calitate si adaptata tipului meu de par.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pe la 18 ani am avut si eu o perioada de spalat parul zilnic, ieseam in fiecare seara in oras si ma trezisem eu cu ideea ca trebuie sa fiu "fresh" mereu, era tot o chestie psihologica, de ieseam intr-o seara cu parul proaspat spalat, ma simteam ravisanta, a doua seara deja ma simteam groaznic.
Buun, si am inceput sa-l spal in fiecare zi...Doamne, cam in 10 zile s-a petrecut o chestie horror: parul meu ajunsese din ce in ce mai degradat, lipsit de luciu, jalnic. Fetelor, ajunsesem ca ma spalam pe cap cu sperantza si cand se usca parul imaginea era dezolanta, oricine ar fi zis ca nu m-am spalat pe cap de cel putin o saptamana, era lipit de cap, fleoshtit, arata oribil, plangeam efectiv vazand cum arat:(((
A durat destul de mult sa ma "disciplinez" sa rezist sa-l spal doar la 2-3 zile, dupa ce am reintrat in acest ritm am revenit la parul ok de dinainte, deci pentru mine, din experienta, a fost clar ca spalatul zilnic nu face niciun bine, indiferent de blandetea samponului, vax albina, pur si simplu se degradeaza parul, la unele efectul e de degresare maxima (asa a fost la mine, era uscat, maturos, pleostit), la altele apare efectul contrar, de "uns"...Acum ganditi-va putin si la animale, stiu ca e destul de fortzata comparatia, dar totusi: un caine, de ex, spalat cu sampon doar la 3 luni, ce blana sanatoasa si lucioasa are...Nu zic ca tre sa facem si noi la fel, dar la 2-3 zile chiar e suficient, cred eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dianama, si eu cred ca la tine este o cauza psihologica, fetele au zis bine, pare a fi vorba despre obsesii si compulsii.
Asta e citatul care trage semnalul de alarma:

´´...nu pot sa nu-mi spal parul in fiecare zi....mi se pare murdar chiar daca stiu bine ca nu e....´´

Pana reusesti sa stai de vorba cu un psiholog, incearca sa amani spalarea parului, iar atunci cand il speli foloseste un sampon foarte bland, pentru utilizarea zilnica.
Desi, asta nu e o solutie, este doar un compromis de moment. Solutia este..psihologul.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ilinca are dreptate.
Eu posed ten si par gras si am incercat de-a lungul vremii mai multe variante. Am spalat parul si mai des (la doua zile) si mai rar (la sase). Invariabil, la mijlocul intervalului aspectul se schimba se ingrasa si devine mai greu de aranjat. Concluzia mea asta este: oricat de des il speli, daca ai par gras jumatate din timp se va vedea asta. Insa partea proasta este ca de cate ori am trecut de la spalatul la 2 zile la spalat mai rar a fost nevoie de o perioada de adaptare mare.
Insa si Xio are dreptate, cu cat il speli si automat il degresezi mai des productia de sebum creste.

Sfatul meu: daca poti incearca si tu sa te speli pe par la 2 zile si apoi poate chiar la trei, insa daca vrei sa ajungi la asta iti va trebui putina rabdare, ca nu se regla peste noapte. Poate alegi o perioada mai lejera pentru asta si reusesti sa folosesti si mai putine produse de styling.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Diana, cat de groaznic de urata esti daca nu te speli o zi? Am inteles ca se blocheaza forumul daca pui o poza, dar totusi, ai putea sa te descrii mai mult? In rest, daca nu ar exista problema parului, te-ai simti mai frumoasa?

Merci

Mergi la inceput