Par spalat zilnic

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna ziua
Si eu ma incadrez in categoria celor carora li se ingroasa parul foarte foarte urat .... daca nu ma spal pe cap la doua zile arat de parca mi-a turnat cineva ulei pe cap nu am nici o sansa sa apar la lucru cu agrafe sau prins in coada a treia zi arata groaznic
Xio spui ca exista sampon de uz zilnic ???
Uleiul de cocos se gaseste la naturisti ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Poate o solutie ar fi ca o zi sa te speli 'normal' iar a doua zi sa folosesti sampon uscat?
Scoate grasimea / mirosul din el si ii da volum.

Si eu am probleme cu parul gras,dar eu il mai ignor,adica il spal la 3-4 zile ;-) .Si taman pentru asta,mi-am luat si eu samponul uscat .....mai imbacsit si mai nasol ca dupa samponul asta,nu am avut niciodata parul si am sters la el cu prosopul si am periat de am crezut ca ma las fara floaca in cap .


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, imi dau si eu cu parerea , incearca cu sampon pentru par sensibil. Eu stiu ca samponul pentru par uscat il ingrasa si cel pentru par gras il usuca, dar la tine se imbina aceste doua aspecte, adica e uscat foarte tare la inceput apoi se ingrasa. Nu prea vad cum te pot ajuta aceste doua sampoane, inafara de ati agrava situatia. Iar in loc de placa as incerca alta modalitate de aranjare a parului.Stiu ca arata bine, dar sanatatea lui e mai importanta.Eu dupa nastere am pierdut foarte mult par, pur si simplu vedeam pielea de pe cap, in partea de sus , nu poti sa-ti inchipui ce stresant si stanjenitor e asta. Aveam impresia ca voi ramane cheala .Spun asta pentru ca daca acum nu faci ceva sa iti insanatosesti parul, chiar daca renunti pentru asta la placa si feon (daca la spalat zilnic nu ) nu cred ca vrei sa simti starea sufleteasca cand ai da orice ca sa ai par. Probabil esti foarte tanara si nu ai aceasta problema , eu la venerabila mea varsta de 40 , deja imi pun problema cum sa fac sa pot sa am par pana la sfarsitul vietii. Si cand ma gandesc ca aveam un par des de sarea apa din el cand ma spalam si lung pana la fund...dar alte vremuri.
Asa ca vezi si acest aspect pana nu e prea tarziu. Fa macar un compromis, cu placa, si chiar daca cumperi la inceput mai multe feluri de sampoane, probeaza sa vezi care ii prieste parului tau .Eu una as face o visita doctorului (ma scuzi ca nu stiu exact ce doctor se ocpa de par ) ca sa iti spuna exact ce tip de par ai, astfel sa poti alege in cunostinta de cauza, nu pe apucate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Citat:
citat din mesajul lui XIO

, spalandu-te zilnic, stimulezi secretia de sebuum si parul se ingrasa.

Asta cam asa e!
Tu n-ai nici o simbata si duminica in care stai acasa si lenevesti,sa incerci sa nu te speli de vineri pina duminca,ca sa distantezi putin ,poate sta bine apoi la 2 zile.
Spui ca e :e foarte uscat si fara luciu.... cum se ingrasa pina la 3-4?
Foloseste niste artificii:prins ,clame ,diademe si poate arata mult mai bine.
dianama,hai fa un efort si ignora-l vreo 2 zile!Stiu ca poti!



dulcetica


Imediat dupa ce-l usuc(perie+placa),arata rau. nu mai are luciu ca il aveam odata.
Sambata nu-l spal.....duminica dimineata zici ca-s arici,si uns rau....bleah.
Si asa luni o iau de la capat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La dermatolog se face, Roxy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dianama, dar cu tenul cum stai ? e normal, uscat, gras sau mixt ?
pentru ca, daca si la nivelul tenului ai probleme cu secretia excesiva de sebum, atunci e posibil sa ai o usoara dereglare hormonala. tratamentul cu anticonceptionale ajuta, insa la cat sunt de controversate AC-urile...
o alta metoda de a reduce secretia de sebum (piele si par) este sa iei suplimente pe baza de seleniu si zinc, exista preparate speciale pentru sanatatea parului, pielii si unghiilor. eu am folosit asa ceva si chiar am avut rezultate (problema mea este la nivelul tenului, se ingrasa in zona T, imi apar si cosuri, desi am o varsta venerabila ; la mine e din cauza unor chisturi pe ovare, dar m-am obisnuit si traiesc bine-merci asa, tratez efectul si nu cauza).
pentru regenerarea vizibila a parului si obtinerea unui luciu sanatos iti recomand vospirea cu henna, insa trebuie sa faci rost de henna originala, facuta doar din plante, fara adaosuri de chimicale. daca nu-ti place insa nuanta de roscat, aceasta varianta pica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cam of topic,roxy mie mi-a adus cineva din Romania Aspasia,pe care il iau din decembrie si care sa stii ca a dat rezultate la mine cu parul,pina si coafeza mea a observat imbunatatziri.Eu il recomand cu inima deschisa,chiar am d egind sa fac o pauza/mai am inca vreo 2 saptamini d eluat)si apoi din nou o cura de 3 luni.

Mi-a dat si mie sperantza ca nu voi ramine cheala!

Dianama,incearca o masca de par cu avocado(pe care il faci pasta),un galbenus de ou,o linguritza de miere de albine si doua linguritze de ulei de ricin.Amesteci bine,pui pe par si stai cit mai mult.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

La dermatolog se face, Roxy.



multumesc Cristina pentru precizare.Aveam impresia ca dermatologul se ocupa doar de piele nu de par.Oricum merita incercat.

Andacos eu i-au tot niste tastile tratament , prescrise de doctor, a inceput sa se regenereze ceva, dar mai e mult pana departe :).Dar la mine are legatura si cu hipotiroidia, deci, multe cauze, nu doar apa cea prea calcaroasa de aici.
Suzati off topicul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Fetelor multumesc..
Azi am ramas acasa ca am copilul cu febra..in fine.
Aseara nu mi-am spalat parul,ca parca presimteam ca stau acasa azi...
V-as pune o poza aici da se inchide forumul,se blocheaza...
Acum m-am tuns (vreo luna)cum va spuneam bob scurt,cu suvitele alea lungi in fata....la spate e scurt darrr.....e arici cu tepi "ingrasati".
Ma duc in farmacia(tre sa iau medicamente copilului),si vad ce imi spun.
Roxxy slava domnului ca nu-mi cade...si placa o folosesc doar pe suvitele din fata.
Peria rotativa o folosesc de ani de zile,multumita dar nu face ce bine la par...concluzia mea.
Corina si cu tenul lupta continua....salon lunar cu masti.
Andacos ce e ala un medicament?
Nu am gogalit sa vad...
Acum daca as sta acasa poate as mai sari o zi -2 sa-l spal,dar cum fc la munca,cand pe langa mine toti sunt scosi din cutie ,parfumati,
Se vede urat,urat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

dianama nu este un medicament,este un supliment alimentar pentru regenerarea parului,a unghiilor si a pilei.Are produse naturiste in compozitzie...si sa stii ca la mine n-a avut influientza la kg.

roxy si eu am probleme cu tiroida si sunt sigura ca de acolo vin o parte din probleme.Bine ca tzi-a recomandat medicul ceva(eu am uitat s aintreb dermatologul la control)si bine ca-si face si efectuul,face bine la moral.

Eu am fost tare incintata cind mi-a spus coafetza ca observa o imbunatazire a parului,ca s anu spun ca is creste mai repede.

Dana

Mergi la inceput