Par spalat zilnic

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Nu e vorba de frumusete ci de curatenie-igiena...Frumoaa nu sunt oricum
Am fost la famacie,,,,am luat un sampon no name dar nu face spuma deloc.....e foarte lejer,special pt spalari zilnice,o masca de par de cocos.
De fapt asta mi-a recomandat medicul farmaciei.
La plafar,sa zic asa ,mi-au spus sa revin,dupa o saptamana ,si imi vor da un sampon dur preparat,care costa un pic....
Deci cand ma las de spalat zilnic trebuie sa incep concediu....si nu la mare,la munte......si asa aveam de gand anul asta.
Doctorul farmaciei (unde se fac si teste dermatologice-am nimerit bine).mi-a spus clar ca e de la stress,munca care nu e tocmai asa de relaxanta.
L-am folosit aseara,a lasat un par super,dar de pe acum ,la ora asta da semne ca se ingrasa capilarul meu.....
Oricum nu mi-au spus ca nu se va ingrasa cu samponul asta,ci nu-l va degrada ca celelalte sampoane....
Multumesc fetelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Din pacate suna a tulburare obsesiv compulsiva. Nu cred ca samponul este cheia acestei probleme.
Nu trebuie sa-mi raspunzi mie aceste intrebari, incearca sa-ti raspunzi tie si sa fi foarte sincera:

Daca nu te-ai spala seara pe par,ce ai simti?Cum te-ai simti?
cat ai rezista sa nu te speli?
cat de mult ai rezistat pina acum, daca s-a intamplat vreodata si daca da cum ai reusit?

Persoanele cu ocd petrec mult timp in activitati inutile legate de curatenia excesiva, activitati care le rapesc timp pretios care l-ar putea dedica altor activitati placute/productive.

Nu ne dam destepti cu aceste sugestii, incercam sa dam o mana de ajutor. Daca este vorba de ocd, este o boala foarte pacatoasa, n-are sens sa-ti irtosesti timpul tau si al familiei tale in actiuni de curatat excesiv.

Pina la urma tu esti singura persoana care poti fi sincera cu tine si poti sa-ti gasesti calea catre vindecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71


Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca

Super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Din pacate suna a tulburare obsesiv compulsiva. Nu cred ca samponul este cheia acestei probleme.
Nu trebuie sa-mi raspunzi mie aceste intrebari, incearca sa-ti raspunzi tie si sa fi foarte sincera:

Daca nu te-ai spala seara pe par,ce ai simti?Cum te-ai simti?
cat ai rezista sa nu te speli?
cat de mult ai rezistat pina acum, daca s-a intamplat vreodata si daca da cum ai reusit?

Persoanele cu ocd petrec mult timp in activitati inutile legate de curatenia excesiva, activitati care le rapesc timp pretios care l-ar putea dedica altor activitati placute/productive.

Nu ne dam destepti cu aceste sugestii, incercam sa dam o mana de ajutor. Daca este vorba de ocd, este o boala foarte pacatoasa, n-are sens sa-ti irtosesti timpul tau si al familiei tale in actiuni de curatat excesiv.

Pina la urma tu esti singura persoana care poti fi sincera cu tine si poti sa-ti gasesti calea catre vindecare.

Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca


Giulia 71 ,nu ,nu e asa..
Si Andacos mi-a dat un exemplu de genu,cu o preitena ,dar multuesc
lui DD,nu am ajuns acolo.
Eu, de fire sunt eu asa mai agitata si cu sufletul in gat ,sa fie totul bine,si curat,dar nu ,nu e obsesie,din fericire.
Las curatenia cu succes pt o plimbare cu fiu-miu sau un joc,sau un shopping buuuuun......,un film bun....
Nu ,chestia cu parul o am de la 18 ani si nu mi-a trecut.
Am vb cu zilele astea cu buni,si imi spunea ca am parul si tenul leit al tatalui meu,care si el cica se spala zilnic,avand tot parul gras,tenul la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu nu inteleg de ce e asa de grav ca trebuie s ate speli zilnic pe par. Iar faza cu tulburarile mi se pare exagerata.
Soacra mea se spala zilnic pe cap, face parte din ritualul de fiecare zi, sora mea se spala zilnic pe cap, deja e rutina. Si nu au nici un fel de tulburari, nici nu lucreaza in praf, pur si simplu asa s-au obisnuit si gata. Cum iti faci dus zilnic, asa speli si parul El nu face parte tot din corpul nostru ?
Eu as lua un sampon pentru spalari zilnice, se gasesc in magazine, si cu asta basta. Nu mi-as face atatea griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Eu nu inteleg de ce e asa de grav ca trebuie s ate speli zilnic pe par. Iar faza cu tulburarile mi se pare exagerata.
Soacra mea se spala zilnic pe cap, face parte din ritualul de fiecare zi, sora mea se spala zilnic pe cap, deja e rutina. Si nu au nici un fel de tulburari, nici nu lucreaza in praf, pur si simplu asa s-au obisnuit si gata. Cum iti faci dus zilnic, asa speli si parul El nu face parte tot din corpul nostru ?
Eu as lua un sampon pentru spalari zilnice, se gasesc in magazine, si cu asta basta. Nu mi-as face atatea griji.


Asa e ....doar ca parul meu are de suferit....sora ta are probleme?
Nici eu nu vad nimic rau in a spala parul zilnic,in afara ca sufera parul...si incerc sa gasesc produse pt par spalat zilnic.
Samponul care il folosesc acum,(de 3 zile)e no name,nu face aproape deloc spuma,dar e bun...am observat azi un luciu aorecum timid al parului....un inceput bun poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Daca zici ca nu e o problema, atunci redu spalarile la doua maxim pe saptamana.
Parul tau este agresat zilnic prin spalare.
Foloseste ulei de cocos/argan bio, asta ar trebui sa iti redea stralucire, luciu, insa conditia e sa fie spalat normal, o data cel mult de doua ori pe saptamana
Desigur, carcotasii o sa creada ca ma spal la luna, dar nu-i bai, imi asum


Mergi la inceput