Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Iuli, eu am decis ca nu-i mai fac alte vaccinuri. I=am facut pana la 6 luni dar mai incolo STOP. Mai ales ca ROR e o idiotenie mare pentru ca vaccinul nu da imunitate pe viata ci doar pe cativa ani pe cand boala in sine da imunitate definitiva. Si daca e sa amani contactul cu boala, la ROR este: cu cat mai tarziu cu atat mai nasol.

In plus oricum s-a schimbat schema de vaccinare si o tura de vaccinuri s-a scos.
Fleur, sunt de acord cu tine ca poliomielita nu e eradicata sau meningita, dar tetanosul de ce sa-l faci in conditiile in care oricum daca pateti ceva ti-l face din nou? De ce sa fac difteria cand de 11 ani nu mai exista cazuri de asa ceva?

Problema mare este si cu continutul de mercur din vaccinuri care am citit ca e fff mare si ff periculos. Si nu mai sunt de acord nici cu facutul vaccinelor in grup (4-5-6 deodata). De ce ii trebuie copilului un soc asa de mare?
Eu am hotarat ca ne oprim.

Ada, merci mult. O sa te sun sa stabilim o zi dar dupa mijlocul lui aprilie ca al meu e varza cu timpul pana atunci.

Noapte buna gagici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

eu am inceput sa merg la dentist, seara tarziu, cand vine sotul acasa si poate prelua bb-ii. desi ca majoritatea oamenilor detest si eu sa merg la dentist, acuma, de cand cu bb-ii, mi se pare...yuhuuuu, relxare .
intr-un fel, are si intoarcerea la lucru o parte buna, adica iesirea din rutina asta cu bebelusii. eh, la mine rutina asta va mai dura ceva...

muraturica, nu cred ca este firesc sa ne asteptam ca la varsta asta (<1 an) bb-ii sa construiasca nu stiu ce cu jucariile. mie mi se pare prea devreme pt asa ceva.
bine, mie personal mi se pare devreme pt mai multe chestii: si pt olita, si pt autodiversificare (marc ar manaca si cu autoservire , dar nu prea am eu sange in instalatie cand vad ca are mancare nepasata in gurita, asa ca majoritar mananca pireuri).

iuli, ma bucur mult sa citesc despre voi. imi pare rau de efectele adverse ale vaccinului. ai mei, la 3 sapt dupa vaccinul de 6 luni (facut pe la 7 luni, dar nu cred ca e important), au facut o forma oribila de bronsiolita.
in mod normal, eu nu le-as mai face vaccinele din schema insa nefroloaga de la bucuresti a spus ca pt eric (pt protejarea functiei lui renale de fapt) este mai bine sa le facem.
si daca i le fac lui eric, atunci i le fac si lui marc. insa imi e groaza de fiecare vaccin...
spune-mi te rog cum arata la bb-le tau mesele de solide dintr-o zi (continut si cantitati).
biscuiti de bb ii dai? eu inca nu le dau, ca nu-s impacata fie cu zaharul din unii, fie cu glutenul din altii.
te rog mai scrie-ne cand mai ai timp. tare mult imi lipsesc postarile tale.

fetelor, sfecla cum se pregateste pt bb-i? fiarta sau la abur sau la cuptor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Fleur,Iuli, sunt de acord ca dolofaneii fac achizitii motorii mai greu,ca dehhh....e fundu greu rau..Si al meu e in categoria asta.
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Am zis eu ca ma culc, dar bb tot miorlaie in somn, plus ca sotul a desfacut un vin bun si mai stam si noi de povesti . Plus ca il tot verific pe bbde febra :(.

Ioana, felicitari ca ai luat o decizie, oricare ar fi ea. Eu ma sucesc de o mie de ori si imi e frica si de umbra mea cand vine vorba de copil. Acum inteleg si eu de ce se imbolnavea saraca mama cand plecam eu sa ma catar pe ghetari .
Nu mai retin din mesajul tau si nu am gasit nicaieri pe net ce vaccinuri s-au scos din schema. Ne mai zici o data? . Si povesteste-ne ce a facut Ana la pozarea de pasaport, si eu trebuie sa ii fac si ma ingrozesc de aglomeratia de acolo.

Balanta, si eu ma bucur sa te aud. stiam de bronsiolita baietilor, nu retinusem ca a urmat vaccinului. Bine ca a trecut cu bine
Noi suntem la doua mese de solide. Am introdus sapt trecuta si a treia masa, dar am oprit inainte de vaccin. Asta era o masa de lactate, branza s iaurt facute in casa si amestecate cu cereale integrale (mei, hrisca, quinoa, orez - eu inca nu ii dau gluten). Vom relua masa asta cand terminam cu efectele vaccinului.
La fiecare masa avem completare de lapte (cam 150 ml). La celelalte mese mananca aprox 180 ml. Mai bea apa si cateodata ceai din canita cu cioc, cam 100 ml pe zi.
La masa de la 10 mananca 100 ml piure. Ii plac urmatoarele combinatii: mar cu para, mar cu afine, cirese cu afine, avocado cu suc de mar, nectarine, mar cu nectarine, avocado cu para. Cam la 20 min cere laptele.
La masa de pranz mananca maxim 80-100 ml daca e piureul dens; cand ii fac mai supa-crema, ii dau 150 ml. Celmai mult ii plac asa: dovleac-praz-curcan, ardei-dovlecel-patrunjel, cartof-ardei-morcov, sfecla-morcov, spanac-dovlecel-ceapa, spanac-stevie-ardei, stevie-loboda-morcov-praz, cartof-dovleac-usturoi.

Biscuiti ii dau f rar, cred ca de doua ori am facut,nu am incercat din comert. Am mai scris reteta, dar o reiau: o banana ff coapta se amesteca cu faina de mei pana se obtine un aluat lejer, usor de modelat. Se pun in tava bilute care se turtesc si se obtin niste biscuitei mai grosi. Se lasa cam 20 min la 180 de grade. Al meu e alergic la banana, dar in forma asta coapta nu face reactie. I-am dat o data si in manuta un biscuite din asta, ca se topeste imediat in gura, nu a patit nimic, dar imi e frica sa mai incerc. Oricum bietul bb abia mai prinde doi trei, ii devoreaza sotul meu (zice ca nu ii fac bine bananele copilului )

Sfecla isi pastreaza cel mai bine proprietatile daca este fiarta in coaja. Nu coapta, nu taiata si pusa la aburi. Fiarta separat intr-un ibric cu apa si curatata ulterior de coaja. Cartoful isi pastreaza vitaminele si copt, dar si fiert, dar numai in coaja.

M-am intins cat o zi de post. O fi de la paharul de vin . Acum chiar ma culc (bb are 37.2, noroc cu suzeta termometru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna dimineata! Dam cafeluta pt toate fetele, pt toate gusturile!
Iar de ziua Onutei, dam o felie de tort virtual! La multi ani Mattia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

La Multi Ani piticilor sarbatoriti azi!
Merci Lorena pt cafea.
Am si eu o intrebare,ai vostri cate lichide beau pe zi,adunate in ml(supa,lapte,ceai,apa).
Ca eu nu reusesc sa-i mai dau cum trebuie dupa ce i-am bagat 2 mese solide si nici supa nu-i mai dau ca nu-i place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Multumim de cafeluta si la multi ani sarbatoritilor.
Ma gandeam eu ca jucariile alea sunt prea complexe pentru acum, dar piticii de pe creier nu imi dadeau pace. Aurora are spre ex. un paianjen rosu care se misca si se tot taraie dupa el. Pe ala scrie 3 ani+ si chiar nu inteleg de ce. In schimb pe cele cu forme scrie 6+.Pana una alta roade forme si e in stare sa se taraie toata casa pentru un telefon sau telecomanda. E pasionata de o albinuta de la Lamaze pe care a primit-o cand era mica tare si nici nu o vedea bine. Ii plac mult si cartile noastre ca le tot flutura copertile si le mangaie paginile.
Ieri era pe jos si se ducea spre raftul de carti. I-am spus de vreo cateva ori ca nu e voie si de fiecare data se intorcea din drum. Dupa vreo 5-6 "atentionari" s-a intors cu totul la mine si a pus boticul. O fi inteles ca nu o las acolo?
Ideea cu jucariile cred ca mi-a venit si de la mamici din cercul de prieteni care imi povesteau cum se jucau copiii lor cu ele de la cateva luni. Cred ca "uitau" sa precizeze si cum se jucau cu ele.
Cu vaccinurile sunt in mare parte de acord cu Fleur. Bineinteles, vorbesc din prisma faptului ca Aurora nu a facut nici o reactie deosebita. Nu stiu ce as mai fi zis in alta situatie. In schimb ROR-ul mi se pare si mie o mare tampenie pt ca imunizeaza doar temporar. Ramane fara imunitate cand e mult mai periculos sa faca boala. Tentanosul se face in copilarie, dar apoi are nevoie de rapel la fiecare 10 ani. Cum adultii nu isi fac rapelul asta, de aia se face doar cand e nevoie. Daca l-am face la fiecare 10 ani nu s-ar face oricum in caz de ceva. Eu l-am facut in sarcina si mi s-a spus ca 10 ani sa nu il refac chiar daca ma intep prin cuie ruginite. Difteria nu stiu cat e de eradicata pt ca in 2010 a fost un caz in urma calamitatilor din Haiti. Bineinteles ca sunt sanse minime ca acel caz sa ne afecteze cu ceva, dar, cum zicea Fleur, viata e lunga si cine stie unde ii duce pe copii nostri.
Oricum, sper din suflet ca toti cei ce au avut reactii sa fie OK si la cei care nu au avut (cum e si la noi) sa nu fie nimic pe termen lung.
Iuli, nu iti fa probleme cu motricitatea. A mea de pe o zi pe alta si-a dat drumul. Joia nu inainta deloc, doar se bataia pe genunchi si vinerea mergea in patru labe si se ridica in picioare de patut. A fost chiar socant de rapid.
M-am intins cat o zi de post si am gatat si cafeaua. Mai las una sa mai fie.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Buna dimineata!

Multumim Lore pt cafea!
La multi ani Onutei si lui Mattia!
Le-am dat sfecla copiilor, fiarta in coaja, cum a spus Iuli, blenduita cu dovlecel si carne de pui. A avut succes maxim.
IIuli, imi pare rau de reactiile atat de urate la vaccin. Multumesc pt reteta de biscuiti. Sa vad daca mai am faina de mei prin casa si le fac si eu azi,daca nu, maine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dimineata!
ce vremeee....

LML Onutei si lui Matia!

IIULI: ce bine mananca Mihaita. si parca bea mai bine si laptele, nu? super!

al meu ma dispera cu mersul lui cu MASA!!! aduna covorul din sufragerie (unul destul de mare) si tot impinge si se lupta, numai sa inainteze!!
MURATURICA: eu cred ca inteleg deja. al meu e deja pasionat de prize si fire. se indreapta cu masuta predilect spre asa ceva. cand se apropie incep sa i spun "nu e voi" (dau si din cap nu-nu, fac si cu degetul) si se opreste, se uita la mine, apoi iarasi se uita la priza, eu repet, el se uita la mine si apoi isi schimba directia. face ce face si apoi iar se duce spre priza, eu repet si el asculta. de asta cred ca intelege.
acum "culege" rufele de pe calorifer, le scutura de vreo 2 ori si le da drumul.

NU stiu ce sa fac sa nu mai impinga la masa asta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata!

LML Onuta si Mattia!

Jucarii: si eu cred ca incadrarea intr-o anumita grupa de varsta este facuta in functie de elementele jucariei si gradul de siguranta al ei, in primul rand. Exemplu: Vlad are catelul asta, marcat 6m+, de dinainte de 6 luni. Pana la 6 luni, se putea lovi cu el (de ex in cap) jucandu-se, apoi a fost safe pentru el. Iar pana acum, la 8.5 luni, nu a apasat niciodata nasul-buton, ca sa cante, asa, intr-o miscare clara, intentionata, cu un singur deget.

Jucariile cu forme care trebuie potrivite cred ca nu vor fi folosite "cum trebuie" decat dupa 9 luni, la o vreme dupa saltul cu categorii, banuiesc.

Vaccinuri: am mai zis-o, sunt pro. Si asta am mai povestit: la Infanrix Hexa, la 6 luni, a reactionat diferit - pt prima oara a avut reactie locala (a fost rosu, tare in zona injectiei; nu parea sa il doara la atingere; NU masaj, ci doar comprese reci; a trecut in vreo 4 zile parca) si febra NU a facut. Mai neplacut a fost faptul ca a devenit, temporar, f sensibil la zgomote, deci f sperios - era ingrozit daca stranutam sau radeam mai tare in aceeasi camera cu el. Cantareste, in decizia noastra, faptul ca el a reactionat la FIECARE vaccin, dar nu suficient cat sa nu mai vaccinam.

Fleur, imi place ideea cu doctorii care stiu cam care sunt riscurile, si de aceea nu vaccineaza. Nu m-am gandit niciodata asa.

Mergi la inceput