Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fleur, eu am mai raspuns mai demult la asta cu cremele - ziceam ca ori crema cu vitamina A ori vit A picaturi si il ungi cu un tampon.
Dar depinde de ce natura sunt crustele.

Roxy, eu nu am schimbat neaparat bineroanele ci am luat doar unul mai mare acum ca am mers 6 luni cu de-alea de 60ml Dr BRown si preparam laptele intr-unul Avent si puneam de 2 ori intr-unul Dr brown. Acum am cumparat unul de 250 ml de la dr brown, din plastic si mai vreau unul de sticla. Dar cateodata cand trebuie sa ia picaturi in lapte sau ceva, le mai fiolosesc si pe cele mici.

Azi am fost sa-i fac Anei pasaport! O sa va arat poza cand ii iese pasaportul, sa va distrati! A fost tare de tot.

Ada, poti sa ma ajuti sa imi faci o procura pentru fata cum ca ma lasa sotul sa o scot din tara? cat e valabila o astfel de procura?
LML pt Tudor a lui ned! desi nu am mai vazut- aici de un secol!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor,

Noi am avut o noapte groznica, s-a culcat la 10, iar la 1 prima trezire, apoe de la 2 pana la 4 jum treaza..., apoi trezire scuta la 6 si finala la 9. Azi a stat numai in brate. S-a trezit plangand. Cred ca ii mai dau dintisorii de sus sau e constipata, dar tind sa cred ca de la dinti face asa ca prea sta cu mainile prin gura si suiera ca serpisorul, asa a facut sila primi doi. Leti, a mea de la dinti se trezea plangand sau daca o durea burtica.

Tare, Ioana faza cu RAGE, hi, parca nu ar fi leoaica. De ieri a inceput sa stea in 4 labe si sa se balanseze si mai pleaca si inapoi ca racul. Daca o momesc cu telecomanda sau o cer la mine se deplaseaza repede impingandu-se in picioruse, prin tarare. Tot ieri s-a ridicat si in picioare pe mine si facea genofleziuni. Nu prea o las in picioare pt ca mi-a zis pediatra ca nu e pregatita, dar ei ii place. In schimb, in fund nu vrea neam.

Turta la 1 an, cred ca petrecere cu familia si nasii, inca nu ne-am hotarat unde...

Biberoanele le-am schimbat ca am trecut de la Avent la dr. Brown, in jur de 4 luni. Iar tetinele le schimb conform varstei. Difera de la firma la firma perioada recomandate de inlocuire a tetinei si e in functie de gaura/gaurile tetinei si nu de imbatranirea plasticului.

Fleur, noi nu am avut cruste, asa ca nu putem sa-ti raspundem.

Iluli, urata faza cu vaccinul. SI noi am facut 2 zile 37.8, dar alte reactii nu am avut.

Voi uleiul de masline l-ati folosit asa cum e sau l-ati fiert la belmari?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Cereale quinoa nu am gasit unde am cautat(bb tei si plafar).Eu vroiam din alea babynat speciale pt bb.
Banuiesc ca quinoa se gaseste si pe la plafare,dar nu speciale pt bb.
Eu o sa comand mai incolo de pe net.
Fleur, nu stiu sa raspund pt ca nu am avut nici cruste,nici eczeme sau altceva pe corp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Muraturica,eu cred ca e prea devreme pt jucariile alea.Noi nu i le-am dat inca,dar pe cel cu cercuri da-dar nu se joaca ci baga in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Multumesc Leti. Adevarul e ca imi trec tot felul de fluturi prin cap si ma gandeam ca daca ar trebui sa stie sa se joace cu alea.
La asta folosesc si la noi cercurile. Le roade mai bine decat pe alte jucarii din cauza formei. Si le arunca cu pasiune pe jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Ioana, daca tu vrei sa pleci cu fata, trebuie sa dea sotul tau declaratie. Eu le fac pana la sfarsitul anului, la clientii mei. Daca vrei sa ti -o fac, il trimiti pe sotul tau la mine. In rest, sunt varza.Sunt suparata ca prietena mea e tot rau. Sa mai treaca o zi. Nectarel e la tara. Vorbeste intruna , se cearta cu baba, cand o vede scoate niste triluri si bineinteles ca bate picioru. Eu sunt ocupata cu biroul, cu pregatirile de botez si de nunta. Joi ma duc sa ma decid asupra modelului. Ma pun pe citit ca am ramas in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Acum pe seara iar i-a crescut temperatura si i-au aparut si bubite pe picior in jurul umflaturii, cred ac de la atatea comprese.. Am chemat-o din nou pe dr sa il vada si a fost de acord ca e vina asistentei, ca cica nu a masat bine locul. Cu ocazia asta ne-a si masurat, avem la 7 luni jumate 75 cm si 10,250 kg. Maricel, dar sensibil :(.

Roxy, ai mai scris aici de reactia Antonikai la vaccinul de 6 luni? C am citit tot,dar nu imi amintesc. Cfel de comprese ai pus? O durea la atngere? Facea si febra?
Noi avem biberoaneTommy si Babynova; la cele Babynova, care sunt de sticla, am schimbat doartetinele, cam la doua luni, iar la Tommy am schimbat o data biberoanele, cand au devenit usor mate.

Balanta, acum am citit si eu din urma. . Avocado sta bine de pe o zi pe alta daca folosesc doar o jumatate, iar cealalta jumatate o las cu samburele inauntru si invelita in coaja de la jumatatea folosita. Niciodata nu se innegreste. Eu ii dau avocado cam de trei ori pe sapt.

Muraturica, si eu ma intreb exact aceleasi chestii. In afara ca imi da mingea inapoi, si al meu se joaca doar prin izbire, bagare in gura si admirarea obiectelor. Eu cred cavarsta trecuta pe jucarii se refera la faptul ca e safe pt bb de 6 luni la modul ca nu le poate inghiti/ nu sunt periculoase si nu ca e musai sa se joace conform cu ele.

Zic si eu, ca mie mi se pare oricum ca suntem departe de ceilalti de pe forum, toti sunt deja in picioare, merg in patru, vorbesc, noi tot la batzaiala suntem si la deplasarea prin rostogoliri.

Fleur, nici noi nu am avut cruste, deci nu stiu sa iti spun. In schimb te rog sa scrii ce intentionai despre vaccinuri, I could use some positive opinion, ca acum sunt speriata rau de urmatoarele vaccinari.

Ioana, mii de scuze ca nu am apucat sa raspund la mesaj, am citit ce ai scris tu atunci de dr si vaccinuri. Tu ce ai decis in privinta urmaoarelor vaccinari?

Se trezeste, revina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Alarma falsa

Valy, euam luat cereale cu quinoa de la organix https://comenzi.farmaciatei.ro/lapte_si_cereale_bebelusi/organix/cereale_paste/organix_4_cereale_vit_b1_4_luni_st_1_150_g-p10024650
Astea sunt doar de urgente. In rest, ii dau quinoa de la megaimage, o fierb bine si o pasez cu fructele de dimineata. Nu tbuie sa fie musai de bebelusi. La fel procedez si c hrisca si orezul.

Leti, pediatra mea lucreaza la Budimex, dar vine acasa.

Ada, mult succes cu rochia, sa ne arati si noua la ce te hotarasti. . Doamne ajuta sa fie bine prietena ta. Mai mergeti la kineto?

Lorena, uleiul de orice fel se adauga exclusiv crud in mancare. Adica, dupace piureul e gata, pasat, incalzit, gata de servit, se amesteca o lingurita de ulei. Uleiul incalzit este extrem de toxic, inclusiv pentru adulti, pentru copii nu mai zic.

Noi petrecerea de mot o vom face cand face bb un an si va fi o reluare a petrecerii de mot a sotului meu: la parintii lui in curte, in costumasul de la motul lui. Restrans, noi, bunicii si nasa.

Acum ma duc la culcare, ca bb sforaie. Noapte buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Da, mai fetelor, ce voiam eu sa scriu despre vaccinuri erau doar niste reflectii personale, pe baza a ceea ce am mai vazut si citit si eu si discutat cu doctorii, asistentele (aici vaccinurile le dau in general asistentele, la clinica).
Apropo de ideea ca unii medici nu isi vaccineaza copii. Ei calculeaza ca fiind f mic riscul ca ai lor copii sa contacteze una din bolile respective, un calcul bine informat probabil bazat pe statistici etc. Eu nefiind medic nu imi iau nici un fel de risc.
Apoi contactul cu colectivitatea. Pt un copil care merge la cresa de la 7.5 luni se pune altfel problema, evident, ca pt unul care sta acasa pana pe la 2 ani.
Apoi bolile combatute si faptul ca unele ar fi, de fapt, eradicate. Eu nu cred in chestia asta ca bolile ar fi eradicate. Cred ca orice virusi, in conditii favorabile, cum ar fi scaderea masiva a imunitatii in cazul unui refuz generalizat de vaccinare, se pot reactiva si reaparea.
Si ce boli ar fi fost, de fapt eradicate? ma uit pe lista de vaccinuri din carnet: infectii cu pneumococ? Nu cred.Tetanosul? Poliomelita? Stiu ca vedeam in Ro multe persoane, tineri in general, cu corpul deformat de poliomelita, nu cred ca intr-un deceniu a fost eradicata. Meningita? In Algeria, unde l-am insotit in copilarie pe tatal meu, a fost la un mom dat epidemie de meningita... TBC-ul? Hepatita B? Ro e pe lista de tari cu risc crecut la aceste 2 boli (ma rog, vaccinul anti-TBC aici nu se face dar, eu fiind nascuta in Ro, copilul a facut vaccin anti-hep B la 3 zile de la nastere...)
Nu stiu unde-l va purta viata pe copilul meu, degeaba spun ca in tara X boala Y a fost eradicata, nu-i trebuie vaccinul cutare.
Reactiile adverse la vaccinuri sunt din pacate reale, dar riscul nu depaseste riscul de a contracta boala respectiva.
E vorba in special de aditivii cu care se prepara vaccinurile (periculosul Squalene, folosit la AH1N1, intre timp a fost interzis), unii f alergeni.
Se mai spune ca, cu cat varsta administrarii e mai mare, imunitatea mai dezvoltata POATE produce reactii mai puternice la vaccin. Adica la 6 luni face reactie mai mare ca la 4 luni, etc.
Dar cred cu tarie ca, in afara unor exceptii revoltatoare (vaccinul AH1N1 preparat in graba si "varat pe gat" intr-o epidemie nu atat de periculoasa cum se credea, din ratiuni comerciale), reactiile adverse, desi suparatoare, trec, imunitatea ramane.
Cam asta am avut de zis, scuze ca m-am intins atat.

IIuli, nu te ingrijora ca nu are toate achizitiile motorii inca, cei dolofanei ca ai nostri se urnesc mai greu.

Muraturica, nici la 8, nici la 9 luni nu recunosc inca formele la modul sa le potriveasca la jucariile alea, dar poti sa i le dai fara probl. Al meu are o multime din astea, le roade de zor.

Ada, si al meu are o "baba", tanti de la gradi... la care rade cu gurita pana la urechi cand o vede. Tin pumnii prietenei tale sa fie bine si ea si bebe!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

La cap jucarii am luat de la be o sirena care inoata in apa i se misca coada, roz de fete si mai avem un pelican care inghite un peste, un vierme sii ca 4 animalute

In rest masini, legi, dinozauri si ce mai prinde de la frati
Niste carti de plastic si material, girafa sophie, un turn cu capace ikea , o albinutza primii pasi de care e indragostita, un tigrila, un melc cantator fischer, o minge de material, un castron de plastic, capace, cutii de medicamente cu boabe de fasole in ele,


Quinoa am luat de la plafar si ii fierb eu

La fel si mei

Pup

Mergi la inceput