Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Yellow! Eu sunt pe aici tot timpul, citesc, insa mi-e lene sa scriu de pe tel...iar laptopul nu l-am mai deschis de secole...
Leti - si Anto a av o perioada in care se tot trezea noapte plangand, dar in somn, fara sa se trezeasca. Banui k visa urat...acum vad k s-a lini de vreo sapt.
Raportam si noi masuratorile de la 8 luni: 8550 g si 71 cm. De vreo 2 zile a inceput sa inainteze cate putin in 4 labe, se tot taraste k un soldat in transee pe.terenul ei de joaca din living.
Iuli - si anto a facut o galma pe piciorush dp vaccinul de 6luni, tare si dureroasa, initial rosie si calda, apoi vinetie...i-a trecut complet abia dp vreo 2 sapt. Temp nu a facut deloc la nici un vaccin.
Fleur - cum e cu acomodarea? V-ati intrat in mana? Mie mi-e groaza k kai am 3 luni si incep serv :( mi-e groaza si de jobul in sine dar si de separarea de Chitz :((

Nu mi-ati raspuns si mie la intreb cu schimbatul biberoanelor :((



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetele. Intru si eu scurt intro pauza de masa ca sa mai combat ecoul

Leti eu i-am facut deja trei doze de prevenar si nu am avut nicio o reactie la SIlvi. In schimb cand i l-am facut si Anei in doza unica la trei ani, mi-a racit dupa si a vut si trei zile febra.

Fleur sper ca esti mai bine cu iroze si felicitari lui Eric pentru masuratori.

Iuli sper sa isi revina repede MIhaita, inflamarea locului cred ca tine si de priceperea celui care face vaccinul. In plus stiu ca sunt vaccinuri la care se maseaza locul ca sa u se inflameze si altele la care e interzis masajul, dr meu de fiecare data imi preciza cum sa procedez.

Roxy eu Anei i-am inlocuit bibe dupa un an , in schimb tetinele la 3 luni.

Silvi e un mic racusor , a invatat sa mearga doar cu spatele. In rest sta in patru labe si se balanseaza fata -spate, face un pas si cand vede ca nu inainteaza mai mult incepe sa planga si pe mine mama denaturata ma bufneste plansul de cat de ofticos poate fi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Roxy,eu nu le-am schimbat si nici nu o voi face.
Am multe si le-am tot rulat,dar chiar daca as avea putine nu vad de ce le-as scimba daca nu s-au deteriorat.Am tommee si nuk si se mentin f bine.
Maria,merci pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Roxy, si eu am schimbat tetinele dupa 3 luni, acum la 9 luni trebuie iar sa le schimb, cred, mai ales ca al meu de abia acum incepe sa bea lp ca lumea.Biberoanele le-am schimbat de la 150ml la 200ml, chiar daca nu bea inca 200ml.

Repet si eu intrebarea poate stie cineva o crema buna contra eczemei (fara cortizol) si una contra crustelor pe capsor (am incercat cu ulei, nu merge). Peste 2h ma duc la farmacie sa iau, oricum intreb acolo, dar voiam si o parere de la voi.

Uitasem sa le felicit pe mezinele Aurora si Maya pt ridicatul in picioruse!

Ioana, pai a ta e fotomodela, e ok greutatea, asa e ea supla!

Copilu meu a trecut la 4 mese de solide pe zi. Face scandal daca nu ii dau si acasa masa de seara, dupa gradi unde papa de 3 ori. Aseara i-am dat branzica Ricotta cu 1\2 mango galben.

Valy, f important fructele cu iaurt sa fie proaspete nu de la borcanel, asta e spilul! Daca nu-i mango, incearca piersica, banana, pruna, pepene galben.

IIuli, nu stiu ce sa zic, ce reactii urate dupa vaccin. Voiam sa scriu pro vaccinuri dar uite ca ma abtin dupa ce te-am citit. Sunt cazuri si cazuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Tare asta cu ecoul

Tetinele stiu ca le schimbam cand se mai uzau de la sterilizat, oricum mai mult de 3 luni

Naspa cu plecatul la serv cu bb mic

Iuli ce patanie, nasol cu reactiile astea, daca citesti prospectul la vaccinuri te iei cu mainile de cap ce scrie acolo









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Fleur, la noi e ceva crema pe baza de acid salicilic pt cruste. E preparata in farmacie. A mai zis Ile de ea mai de mult si mie mi-e recomandat-o dr. dar nu am mai avut nevoie.
Iuli, imi pare rau de reactiile la vaccin. Sper sa fie bine cat mai repede.
Mai fetelor, piersicutele voastre cu ce se joaca? In afara de telefoane si telecomenzi ca astea sunt clasice. Eu vad tot felul de jucarii pe care scrie 6luni+ si am si eu cateva, dar Aurora habar nu are ce sa face cu ele. Le studiaza, le roade, le arunca. Spre ex. am un elefantel cu niste forme si trebuie sa bage ea fiecare forma prin gaurica aferenta. Sau sa puna niste cercuri pe un suport. Habar nu are si mi se pare destul de normal, dar producatorii spun 6+. Adica ar trebui sa recunoasca forme si chestii din astea? Mi se pare cam mult...Aurora stie sa gaseasca o jucarie chiar daca nu o vede (e sub perna de ex), s-a prins la cateva pe unde sa le apese sa cante, le arunca si se uita dupa ele, deschide o cutie si scoate din ea, dar cam atat....Nu sorteaza si nu recunoaste forme....
Dileme de mama psihopata.
Apropo de asta, Valy mi-a placut reteta ta de xanax. Pai daca asa e, fa o cura de 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Biberoanele eu inca nu le-am schimbat, doar tetinele dar nu chiar la 3 luni. Si eu am tot rotit mai multe. Nu mai sterilizez dupa fiecare folosire de vreo 3 sapt. Cand am vazut-o intr-o zi cum lingea efectiv bara de la patut, m-am oprit din sterilizat.
Azi a binevoit si mandra mea sa duca un biscuite la gura. L-a mozolit pana i-au ajuns cateva firimituri in gura, le-a molfait si pe alea si a inceput sa planga si sa se intinda dupa mine cu gura cascata. In rest, ii sfarma bine si ii arunca pe jos. Rondelele de orez primesc acelasi tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Ms.de rasp fetelor!
Fleur - Ile spunea de diprosalic crema, insa mie totusi mi se pare cam tare pt bebei. Mai este o crema de la Avene Croutes de lait se cheama si parca mai e ceva asemanator si in gama Bioderma. Eu o mai dadeam cu ulei.de masline cam cu o ora inainte de baie, apoi samponam bine si o lasam sa stea un pik cu samponul pe cap, nu clateam chiar imediat. Parca au mai incercat fetele si cu ulei de migdale. La noi au trecut de la sine de vreo 2 luni. De principiu, pt afectiunile pielii capului, se recom produsele pe baza de acid salicilic (extras din salcie).
Leti - si eu tot Tommee am, de 150 si de 260 ml, iar tetine am luat din cele in X pt k nu aveau pe stoc din cele cu 2-3 gauri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

nasol cu reactiile astea la vaccin. noi n-am avut.o fii de la hoepate...un pic locul tare-compresa. cu gheata

nu mai sterilizez...cu apa fiarta...

biscuitii plasmon au succes-musca-molfaie- inghite.sa vedem cu rondelele organix?se dau intre mese??sau ....carnea e cahhhh

ile-ma bucur pt irinuk ta ca papa.a mea cel mai bine papa cerealele la 6 seara...

ms fleur pt spilul cu fructele.o sa incer azi-bananacu mar...ca doar d-astea am in casa sa vad daca papa cu iaurt...
eu vreau s-o indop cu cereale sa se ingrase.
vreau si eu d-alea cu QUINOA-de unde sa iau?

pt cruste e una de la bioderma:ABCDERM BABYSQUAM-
o crema de la VITELLA-nu mai stiu cum-fara cortizon- dar nu specifica ca e pt bbei...cica merge si pt dermatita-are ihtiol alb si zinc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Multumesc pt raspunsuri!

Mergi la inceput