Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Inca una si ma duc. In Attachment Parenting nu prea trebuie sa existe "nu e voie". Eu incerc sa ma educ impotriva lui, iar asta este mult mai greu decat orice altceva "AP" fac, atat de "infipt" in mine este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata. la noi greu cu mancarea.

iuli- ce bunatati faci tu acolo...cirese..afine....de unde???ciresele le dai pielita jos????

deci quinoa de la mega- cam cat sa-i pun?cat se fierbe???
...orezul sa fie brun? bio?

iuli- in retete n-ai spun nimik de carne- ou?le papa-sau nu???sau ai spus ceva de curcan.....????

eu sa nu disper daca nu le papa??

cu jucariile....greu sa puna forme si alte dracii-aa mea e la faza de bagat in gura tot ce prinde.dar a invatat sa ne arunce mingea-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Pai clay eu nu prea inteleg. Daca nu exista conceptul de nu e voie, eu cum ii explic copilului ca ceva e periculos sau pur si simplu interzis?
Sunt de acord ca atunci cand va fi mai mare ii explic in limita posibilitatii de intelegere de ce nu e voie. Dar fara interdictii cum o tin cu degetele departe de priza sau fara sa se catere pe cine stie unde?
Nici mie nu imi prea place sa incept toate frazele cu nu fa aia, nu te du acolo (pe viitor ca acum mai mult de episodul care l-am povestit nu e cazul), dar nu prea vad cum ii putem mentine in siguranta altfel. Te rog, daca ai vreo explicatie as fi foarte curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

rondeaua organix a aruncat-o cat colo- nu se inmoaie repede-am mancat-o eu si de abia am mestecat-o....

ceva sugestii de biscuiti?fara zahar?sare?...

eu i-am dat niste cereale bio milupa-cu gluten-7 cereale....dar ii pun mai putine-le combin cu altele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, multumesc mult de detalierea meniurilor. bb-le tau mananca f f variat, pare f ok ce papa.
ou nu ii dai deloc? carne cam o data pe sapt ii dai?
am observat ca nu combini fructele cu branza. nu este o combinatie ok sau?
si eu tot 150 ml de lapte le dau completare dupa solide si in rest 180. imi amintesc ca erau perioade in care te luptai sa ii dai 90 ml lui bb si abia ii bea, dar uite ca acuma bea mult mai bine laptele. si tu vrei ca pana la un an laptele sa ramana alimentul de baza?

muraturica, in mod cert ca bb-ii inteleg ce le spunem. si ai mei pricep, doar ca de multe ori fac tot ca ei
ana, si eu stiu ca nu e bine sa le spunem "nu e voie" sau ma rog, expresii care contin negatii. dar altfel cum putem proceda? sa ii luam discret din locul "interzis" si sa le distragem atentia cu altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Valy, biscuitii de la organix sunt fara zahar si sare, dar au gluten. Fetele mai spuneau de Hipp, dar eu nu am gasit.
Rondelele si mie mi se par tari.
Balanta, da am putea sa ii luam de acolo si sa le distragem atentia, doar ca nu cred ca vor intelege ca de fapt acolo e periculos pt ei. Si a mea cel putin daca isi pune in cap sa ajunga undeva, nu o pot distrage.
Se vede ca doarme, ca am chef de povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

branza de vaci- o strecor imediat ce s-a "decantat"?
sau o mai las putin sa firba in zerul ala?
am obs ca daca o las sa mai fiarba iese mai tare-daca o iau imediat-e mai moale si se mixeaza mai bine- ca de.... -sara trebuie pacalita sa pape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

A adormit, am revenit.

In primul rand, pe mine m-a luat pe nepregatite Vlad. Sunt in urma si cu lecturile despre gentle discipline. Si sunt si fara experienta. Dar am inteles pana acum ca exprimarile impersonale sunt de evitat, ca asta e problema cu "nu e voie", nu neaparat faptul ca e o negatie. Este de preferat sinceritatea, la modul "nu vreau sa...". Si tonul este de fapt important... Cred ca oricum ai spune ceva, daca suna "rastit", repezit, e aiurea. Am mai retinut ca daca repetam noi mereu "nu", e posibil sa raspunda si ei cu Nu, la orice.

In faza asta, pt noi functioneaza distragerea atentiei. Nu avem o casa baby proofed, doar prizele au protectie. A avut o perioada in care era f atras de prize. Il lasam spre ele, stand langa el. Le racaia masca, mai voia sa racaie si priza propriu zisa, atunci il indreptam tot spre masca, spre perete, si o abandona apoi repede. Nu l-am luat niciodata brusc de langa ele, am incercat sa ii povestesc ce sunt. Acum nu il mai intereseaza. E in faza de cabluri acum, tot asa ii explic ce sunt, ca nu ne jucam cu ele. I le si ascund din cale pe cat posibil. Daca il iau brusc de langa ceva ce il intereseaza, da din picioare si maraie, asa ca incerc sa ii explic, ii spun ce fac si ii ofer alternativa imediat: "cablul e pt radio, sa cante, te duc la catelul tau cu care poti sa te joci". Nu fac presupunerea ca intelege, ci mai degraba, cum am zis, incerc sa ma educ eu pe mine in spiritul asta, pt ca desigur de multe ori primul impuls este sa spun Nu, sau Nu e voie, dar sincer cred ca el intelege si mai putin din "nu e voie" decat din povestile mele. Daca risca sa se loveasca si nu sunt fix langa el sa il prind, ii mai spun/strig, "Atentie, te lovesti, buf". Deci incerc sa diferentiez totusi in ton si exprimare situatiile imediat periculoase.

Aa mai e si aspectul de a lauda/aprecia comportamentul, nu persoana, si cu asta incerc sa ma obisnuiesc de pe acum: "te-ai asezat cu grija" vs "ce atent ai fost".

Ce sa zic, practica ne omoara :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Raspundeti-mi si mie cate lichide adunate beau bb vostri pe zi?
Cele care puteti sa calculati ca daca ii dati lm nu se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Muraturica, asa e, eu nu astept sa inteleaga ca este periculos, ci mai degraba astept sa isi satisfaca curiozitatea, pastrandu-l in siguranta in timpul asta. El acum nu mai umbla la prize nu pt ca a inteles ca sunt periculoase, ci pt ca nu mai sunt interesante.

Uneori imi mai zice mama ca vrea sa se ridice dupa hainele de pe calorifer si ea ii zice ca sunt hainele lui si se usuca, si le abandoneaza.

Mergi la inceput