Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Seara buna dragelor. Am limbarita. Scriu peste tot si mai vorbesc si la telefon. Nectarel tot in voiaj. Ma enerveaza vremea asta. Le spuneam fetelor ca Nectarel nu are niciun dinte. Se ridica pe bara cu jucarii de la tarc si acolo ramane. Daca vrea sa faca pasi, zici ca pedaleaza. Prietena mea este tot rau. Acum cu Dumnezeu inainte. De vaccinuri , noi fiind prematuri nu ma pronunt. Doamne ajuta sa nu aiba vreo reactie. O sa incerc sa-i fac si eu mamaliga. Dar oare merge cu branza asta cu calciu? Cred ca da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Ina, la multi ani cu ocazia aniversarii de azi! Sa fiti fericiti!

Ada, merge mamaliga cu branza cu calciu. Felicitari lui Nectarel ca se ridica. Bebe al meu striga azi prin casa: Adaaa, Aaaadaaaa .

Tot voiam sa va intreb ceva. In afara de fetele care muncesc deja , voi cum/cand planuiti sa va intoarceti la munca? La 11 luni ale lui bb? Mai e cineva care vrea sa isi ia cateva luni concediu fara plata? Va veti intoarce la acelasi job? Ati gasit intelegere la superiori privind programul? La mine de ex se lucreaza 10-20 si e complicat.. Sunt curioasa cum e la voi, ca mi se pare ca vin eu de pe alta planeta si ca de fapt toate celelalte joburi sunt de oameni normali.

noapte buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ina, cu placere!

Scrisesem un mesaj adineaori, nelogata…

Am vrut sa zic de eczema lui fi-miu, ca i-a iesit si o a 2 a pata pe celalalt piciorus, absolut simetrica cu prima, 2 nasturei mici de piele uscata/aspra. I-am luat o crema recomandata de farmacista, Spectra Baby, sa vad daca are efect. Mai era si Aveeno (Avene la voi, probabil- nu stiu de ce schimba un pic denumirile), cu extract de ovaz. Ma tot gandesc de la ce i-o fi iesit, poate de la lapte de vaca? Sau detergent/balsam ? Am eliminat balsamul si schimbat detergentul cu Tide hipoalergic. Alte idei nu-mi vin.

IN rest, munca si plictiseala…

IIuli, voi cauta si eu hrisca, sa vad cum ii zice pe aici.

Neuronul meu nu mai retine cine zicea sa dam mai putine cereale imbogatite cu fier? Aveti idee de ce, ca aici se spune sa se dea pana pe la 2 ani.

Eu sunt obosita si as bea in continuu cafea, dar dupa amiaza ma abtin.

S-a mai dus vremea rea la voi, ca la un moment dat se mutase iarna din Canada acolo?

Noapte linistita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Buna seara!
Fleur - nu s-a dus vremea rea :( ninge de mama focului...zici k vine Craciunul...la dermato nu ai fost cu E? Poate te elucideaza cu petele...poop!
Iuli - eu revin la 11 luni la serv, acelasi job, cu program de 6 ore pana face Anto 2 ani. Nu intentionez sa mai stau nici o secunda peste program, mai ales k va trebui sa merg la ai mei sa o vad dp serv. Tu iei meiul intreg si il macini la robot pn se face faina sau iei direct faina? As vrea sa incerc si eu reteta de biscu. Oare merge si cu alte feluri de faina (secara, ovaz etc)?

Carmen, pe unde esti???

Va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Seara buna fetele,
Multumim tuturor pentru urari!
Azi m-am uitat pe geam,am vazut vreme cat de cat ok si am zis sa ma invrednicesc sa ies sa-i fac copilului vaccinul(a3a doza de hepatita),ne-a prins ninsoarea pe drum si m-am intors ca un om de zapada,piticul nici nu se mai vedea in carut..
In fine,am facut vaccinul l-am si cantarit si masurat,la 8 luni avem 9,700 gr si 73 de cm.
Sa vedem cum va fi saptamana asta ca as vrea sa merg sa-i fac analize pentru fier.
Iuli,multumim de info!
Misha,de ceva vreme ma tin sa-ti zic,am vazut piersicuta ta dulce in pozele de pe picasa,poarta o casca de protectie,imi zici si mie cum e si de unde ai cumparat o,te rog?

Mai era ceva,nu-mi mai amintesc..dar mai e si maine o zi

Noapte buna tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Ina, la multi ani cu ocazia aniversarii de azi! Sa fiti fericiti!

Ada, merge mamaliga cu branza cu calciu. Felicitari lui Nectarel ca se ridica. Bebe al meu striga azi prin casa: Adaaa, Aaaadaaaa .

Tot voiam sa va intreb ceva. In afara de fetele care muncesc deja , voi cum/cand planuiti sa va intoarceti la munca? La 11 luni ale lui bb? Mai e cineva care vrea sa isi ia cateva luni concediu fara plata? Va veti intoarce la acelasi job? Ati gasit intelegere la superiori privind programul? La mine de ex se lucreaza 10-20 si e complicat.. Sunt curioasa cum e la voi, ca mi se pare ca vin eu de pe alta planeta si ca de fapt toate celelalte joburi sunt de oameni normali.

noapte buna



Mami din 10.08.2012


IIULI: deci tragi cu ochiul la noi... dincolo... MERCI!

daca i as lipi masa de parchet, cred ca e in stare sa mute parchetul... eu cand am vazut ca s a poticnit de covor, am zis ca "gata, asta ii pune stop", dar ti ai gasit...

cat despre jobul tau: mie nu mi s ar potrivi asa un orar... eu vreau sa incep cat mai de dimineata si sa ajung acasa mai repede. acum teoretic ma duc ptr 4 ore, practic mai si intarzii pe acolo.
data trecuta (cand M era mic) m am intors cand avea el 9 luni si le am zis ca ma intorc dar pana la 2 ani nu stau mai mult de 5 ore/zi (mai stateam cand aveam treaba, dar asta era exceptia, nu regula).
cat despre orarul 9-18: a fost OK cat am lucrat asa in strainatate dar sa fiu fara copil. cand a aparut M, nu mi s a mai parut OK. practic nu mai apucam sa stau cu el, asa ca am ales Romania (am dat 3000 euro pe 300/luna).
acum ma imbie unii ptr 6-7000 euro/luna (in Belgia) si le am zis nu cel putin 2 ani.
mi am dorit sa mi cresc eu copiii, nu bonele. din fericire, la noi s a putut (cu pretul respectiv)...
sotul meu, in schimb, are program 11-18 sau 12-20. el e mult mai Ok sa NU plece dimineata de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Buna fetelor! Imi face mare placere sa va citesc dar in acelasi timp imi dau seama ca eu sunt total pe dinafara fata de voi. N-am incercat niciodata cerealele mei, quinoa, hrisca, dar se pare ca sunt in mare voga, poate imi recomandati si mie varianta pt bebelusi.

Iuli: cirese-afine? unde ai gasit? vreau si eu link pls.
Ai intrebat de job, eu nu ma mai intorc, raman la afacerea cu torturi. M-am simtit mult timp vinovata ca am dedicat ore bune businessului in detrimentul fetitei, insa cand ma gandesc ca alte mame se vor intoarce la job unde vor fi blocate 6-8 ore pe zi departe de pui, imi vine inima la loc, pentru ca la noi nu va fi cazul, eu o sa pot sa stau cu ea sau sa ies cu ea in parc cand voi dori, pt ca am castigat flexibilitatea dupa care tanjeam. Asa ca sunt impacata ca am luat o decizie buna.
In privinta vaccinurilor eu sunt ok pt ca Grace nu a avut nicio reactie aiurea, daca pateam ca tine cred ca nu ii mai faceam niciunul, sunt de acord cu Ioana. Eu am fost cu ochii pe ea dupa fiecare vaccin si am zis clar ca daca vad vreun semn ca e ceva in neregula nu mai face altele. Prevenar ii fac la 2 ani abia.

Si acum dilema mea, in urma discutiei cu pediatra. Va dau 2 variante de program masa si meniu (una a mea si una a pediatrei) si voi imi spuneti care vi se pare mai adecvata pt 8 luni

varianta 1
ora 7 : LM
ora 10: fructe cu iaurt(2-3 linguri) sau cu biscuite (120 ml)
ora 13: 210 ml LP
ora 16: legume cu carne/ou/ficatel
ora 20: LM cu completare 120 ml LP

varianta 2:
ora 7: LM
ora 10: fructe cu cereale/biscuite (120 ml)
ora 13: legume cu carne/ou/ficatel
ora 16: iaurt (la discretie) cu fructe
ora 20: LM cu completare 120 ml LP

Astept parerile voastre!

Cica are voie de la 8 luni ciorba cu bors/lamaie, ce parere aveti?


Progresele ultimelor zile la noi sunt ca face pa-pa! cu manuta si ca se aplauda singura cand ii zicem noi bravo si o aplaudam




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

FLEUR: voi incerca cu masinuta respectiva, dar nu cred ca poate inca... chiar ma gandeam ce creme ai luat pana la urma. cu cafeaua si eu sunt la fel: as bea continuu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ARUBA

Buna fetelor! Imi face mare placere sa va citesc dar in acelasi timp imi dau seama ca eu sunt total pe dinafara fata de voi. N-am incercat niciodata cerealele mei, quinoa, hrisca, dar se pare ca sunt in mare voga, poate imi recomandati si mie varianta pt bebelusi.

Iuli: cirese-afine? unde ai gasit? vreau si eu link pls.
Ai intrebat de job, eu nu ma mai intorc, raman la afacerea cu torturi. M-am simtit mult timp vinovata ca am dedicat ore bune businessului in detrimentul fetitei, insa cand ma gandesc ca alte mame se vor intoarce la job unde vor fi blocate 6-8 ore pe zi departe de pui, imi vine inima la loc, pentru ca la noi nu va fi cazul, eu o sa pot sa stau cu ea sau sa ies cu ea in parc cand voi dori, pt ca am castigat flexibilitatea dupa care tanjeam. Asa ca sunt impacata ca am luat o decizie buna.
In privinta vaccinurilor eu sunt ok pt ca Grace nu a avut nicio reactie aiurea, daca pateam ca tine cred ca nu ii mai faceam niciunul, sunt de acord cu Ioana. Eu am fost cu ochii pe ea dupa fiecare vaccin si am zis clar ca daca vad vreun semn ca e ceva in neregula nu mai face altele. Prevenar ii fac la 2 ani abia.

Si acum dilema mea, in urma discutiei cu pediatra. Va dau 2 variante de program masa si meniu (una a mea si una a pediatrei) si voi imi spuneti care vi se pare mai adecvata pt 8 luni

varianta 1
ora 7 : LM
ora 10: fructe cu iaurt(2-3 linguri) sau cu biscuite (120 ml)
ora 13: 210 ml LP
ora 16: legume cu carne/ou/ficatel
ora 20: LM cu completare 120 ml LP

varianta 2:
ora 7: LM
ora 10: fructe cu cereale/biscuite (120 ml)
ora 13: legume cu carne/ou/ficatel
ora 16: iaurt (la discretie) cu fructe
ora 20: LM cu completare 120 ml LP

Astept parerile voastre!

Cica are voie de la 8 luni ciorba cu bors/lamaie, ce parere aveti?


Progresele ultimelor zile la noi sunt ca face pa-pa! cu manuta si ca se aplauda singura cand ii zicem noi bravo si o aplaudam




Mami de Ana Grace (23iul2012)


noi suntem la varianta 2 un pic MODIFICATA (asta pana la 9 luni):
ora 6: LM (eventual cu completare de lp)
ora 9,30: fructe sau iaurt sau cereale (eu nu pun cereale in nimic, le mananca ca atare cu lp)
ora 13: legume cu carne/ branza; ou introdus doar acum la 8 luni; ficatel dupa 1 an
ora 16: LM
ora 18: LM (pe la 19 il culc de seara)
ora 20-21-22 (cand are prima trezire): LM cu completare 150 ml LP

dupa 9 luni, voi introduce a 3-a masa de solide la ora 16-17.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

BALANTA nici eu nu scot samburii de la dovlecel. nu i am scos niciodata. nu mi ar fi trecut prin cap, ca oricum il faceam la blender. celui mare nu i a placut dovlecelul in piure. il simtea imediat...

Mergi la inceput