Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

asa a spus dr.ca s-a inchis.sa nu-mi fac probleme.
inca suntem in pauza de D de o luna si 2 sapt. repet analiza sapt viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Ola fetele

Iuli ne bucuram ca ai revenit in forta cu atatea informatii

sa ne mai scrii retete si combinatii pt bebei ca eu una le pun in practica. Am facut biscuiti dupa reteta ta, de doua ori, prima data crd ca i-am facut prea moi, ca dupa ce i-am copt au fost asa gumati, buni la gust, dar nu puteam sa-i dau Anei. A doua oara cred ca i-am facut prea tari, erau cam fainosi, am pus cred ca prea multa faina, dar nu ma dau batuta ca faina de mei am, tot nimeresc eu reteta optima

multumim de pontul cu hrisca pt anemici, Ana era la un moment dat cu fierul usor sub limita, i-am dat fier vreo 2 sapt., apoi a prins viroza cu tuse si muci si am avut alte siropuri si nu i-am mai bagat si fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Eu cred ca hrisca se fierbe.

Iuli am vrut sa te intreb de cate ori pe sapt ii dai cereale integrale?

din cate stiu cerealele instant pt bebe cam umfla, si am evitat sa-i dau zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Valy, da mamaliga cu malai facuta ff moale si amestecata cu br de vaci.
Mi-a spus pediatra de la Cluj ca e fff buna pentru dezvoltare ca ar contine f multe B-uri si ajuta la conexiunile neuronale.
Eu ii fac cu faina de la bunica dar e buna si cea bio de la magazin. Cred ca exista la Plafar. SI mai e una f buna ungureasca. se gaseste si la Carrefour.


interesanta treaba cu hrisca! si cu biscuitii lui Iuli. O sa incerc si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Sunteti o mina de informatii.
De mamliga stiam. De la cate luni ati dat-o?
Ioana, inteleg acum de ce ai spus asa de tetanos. Si eu tot de la medic stiu ca "tine" 10 ani, dar nu am fost efectiv in situatia de a trebui sa il refac. Oricum, medicii din Ro nu sunt in consens pe nici o tema.
Valy, hai ca nu e asa putin. Dupa piure nu mai incerci sa ii dai LP sau nu mai vrea?
Noi avem asa:
07.00 - 120-150 Lp
10-10.30 - cam 100 (uneori mai putin alteori mai mult) fructe. Cateodata le amestec cu cereale. Avocado si banana papa peste 100. Mar abia vreo 40-50.
11.00 - 30-90 LP (depinde cat fruct a mancat)
13.30-14.00 - 70-80 piure legume (rar, mai mult). Am bagat galbenus, urmeaza carnita sapt viitoare.
14.30 - 90-120 LP
17.30 - 150 LP
20.30-21.00 - 250-300 Lp.
Dupa ce introduc iaurt si branzica (sapt asta, cred) incep si cu a treia masa de solide.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve gagici,

Si eu pe aici, dau cu sapa in campul muncii.

Ina, mai lasa-l un pic (cu masa...) si apoi ia-i o masinuta de aia la care poate impinge el cu manutele, cred ca stii de care vb daca nu, o sa pun un link). E.are una, dar deocamdata se apleaca prea in fatza cu ea si vine in nas, il mai las si pe el un pic.

Ioana, iti respect parerea despre vaccinuri si raman la a mea. Despre vaccinuri ce dau imunitate limitata, ce sa zic, asta e, daca antitetanosul e valabil doar 3 sau 10 ani, ce sa fac, sa nu-l vaccinez, sa astept sa se intepe intr-un cui ruginit? Eu vreau sa-l imunizez ACUM. Sau cele care imunizeaza doar impotriva unor tulpini si nu toate. Sunt bune si alea.
Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Am iesit un pic afara dupamasa de pranz, cat sainghetam bine amandoi. Acum ne-am bagat sub paturica, bb doarme.

Hrisca se fierbe, da. Pt bebe trebuie fiarta bine. Se fierbe ca si quinoa, o masura de seminte la doua masuri de apa. Eu pun apa la fiert si candclocoteste pun hrisca, o las Cam 30-40 min sau pana a absorbit toata apa. Cand e fiert, bobul se desface si se sfarama usor.

Eu ii dau cam in fiecare zi cate una doua linguri decereale (hrisca, mei, quinoa) infructele de dimineata si cateodata si in piureul de la pranz. Azi, de ex, nu i-a placut ceva la sfecla, era un pic prea dulce si am mixat repede o lingura de quinoa (aveam fiarta pt urzicile mele) si am adaugat, a mancat 100 ml.

Mamaliguta inca nu am dat, urmeaza sapt viitoare cand reintroduc branzica. Apropos de facutul in casa, branza iese ok etc, dar de iaurt sunt f nemultumita, mi se pare ca are un gust ciudat. L-am facut cu lapte d capra (ca si branza, insisa pediatra sa nu ii dau de vaca din cauza alergiei), am pus in prima transa un pic de iaurt Rupi, sunt deja la a treia transa si tot ciudat imi pare l gust. Voi cum il faceti? Sau ce iaurt din comert folositi?

Camila, ma bucur ca ai incercat biscuitii. Nu stiu sa spun proportii exacte, depinde de banana etc. Daca ies prea moi/tari, poti sa ii amesteci in fructe.

Roxy, mersi de lamuriri, scuze ca nu imi amintesc cand ai scris.

Ioana, din cate am inteles, doar Ror are proteina de ou in compozitie. Si, dupa cum scrie pe prospect, vaccinarea econtraindicata doar daca alergia la ou este de tip anafilactic! Adica daca se umple doar de bube, e ok, merge .
Recunosc, mie imi e fff frica de rujeola. Eu am fost vaccinata si am facut boala cand fost o epidemie in scoala, am stat 2 sapt la spital si am scapat f ieftin fata de altii... Nu stiu cum e mai bine, of.

Valy, nu mananca asa prost Sara. Inteleg insa perfect chinul de a numara inghititurile, mi-l amintesc perfect! Dar incearca sa ii dai completare lapte cu cereale cu lingurita, dupa piureul de pranz. Acolo mi se pare putina mancare, dimineata-pranz.

Nu mai stiu ce voiam sa zic, dau niste mailuri si revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Valy, uitasem sa raspund si la cealalta intrebare.
Laptele meu nu mai e asa de bun. Adica nu mai creste daca ii dau doar LM si de-aia am decis sa-i dau si LP si sa ramana LM pentru anticorpi in mod special.

Fleur, si eu iti respect parerea vis a vis de vaccinuri mai ales ca tu il duci in comunitate. In cazul tau, si eu le-as fi facut in continuare. Am si specificat ca unul din motivele f importante care ma indeamna sa iau aceasta decizie este faptul ca nu vreau sa o duc in comunitate pana la 1,5 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha80 spune:

Buna, fetelor.
In primul rand LMA sarbatoritilor din weekend si de zilele astea.
Noi am avut cateva zile agitate si nu am reusit sa scriu, iar de citit sunt in urma. Doarme puiu asa ca ma pun pe citit.
In weekend a spart gingia si dintisorul cu nr 3 si a fost agitat tare si in plus...a reusit si el sa se ridice in picioare si de atunci numai asta exerseaza de zor si stau ci frica sa nu se loveasca ptr ca isi da drumu si cade rau.
Momentan a cazut numai in patut, iar patutul e de plasa, dar mi-e tar frica ca nu o sa fiu pe faza cand se ridica pe canapea, mobila :-(

Fleur, mersi de ideea cu fructul in iaurt...i-am dat in dupa-amiaza asta si a fost succes total. Al meu nu e mofturos in general, dar iaurtul (natur )nu il manca deloc bine...daca il convingeam 3-4 lingurite, iar asa a mancat tot. I-am pus banana, iaurt natur si o masura de cereale...a fost super.

Valy, zici ca fasolea cu menta e bleah....atunci ma mai gandesc daca incerc.
Eu i-am facut fasolea asa...am fiert-o la abur impreuna cu prazul, putin dovlecel si putin ardei gras rosu si pe urma am bagat-o la cuptor cu putin ulei si suc de rosii facut de mama....si i-a placut f mult.

Apropo de suc de rosii..lui nu i-a facut rau...se pare ca-i place doar ca cel facut de mama avea si putina sare.

Gata, ca am scris cam mult. Ma bag la citit.

Va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Aurora tocmai rontaia la un biscuite si a rupt niste bucati mai mari. Mi-a stat inima, dar intr-adevar scuipa afara ce e prea mare sa inghita. De vreo cateva ori a facut asta, pana s-a plicitsit de biscuite.

Mergi la inceput